Bitcoin Ajandası

Fiziksel Bitcoin: Casascius Nedir? Kaç Tane Fiziksel Bitcoin Var? Fiziksel Bitcoin Yasal Mı? Fiziksel Bitcoin Nasıl Satın Alınır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Fiziksel Bitcoin: Casascius Nedir? Kaç Tane Fiziksel Bitcoin Var? Fiziksel Bitcoin Yasal Mı? Fiziksel Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Fiziksel Bitcoin: Casascius Nedir? Kaç Tane Fiziksel Bitcoin Var? Fiziksel Bitcoin Yasal Mı? Fiziksel Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Belirtilmesi gereken ilk şey, fiziksel kripto paraların büyük çoğunluğunun fiziksel bitcoinler olmasıdır. Bunun birkaç nedeni var, ancak en dikkate değer olanı, bitcoinin en büyük ve en eski kripto olmasıdır. Aslında, birçok insan için bitcoin ve kripto para biriminin birbirinin yerine geçebileceğini iddia edebilirsiniz. Ayrıca, çok fazla fiziksel bitcoin basıldığında rakiplerinin dolaşımda bile olmadığı gerçeği de var. Bu nedenle, başka fiziksel kripto para birimleri olsa da gerçek dünyadaki kripto paraların çoğu bitcoin’dedir.

Fiziksel Bitcoin: Casascius

Fiziksel Bitcoin: Casascius
Fiziksel Bitcoin: Casascius

En iyi bilinen fiziksel kripto para birimlerinden biri Casascius’tur. 2011’den başlayarak, bitcoin kullanıcısı Mike Caldwell, 0,5 BTC coin ve 1 BTC pirinç madeni paradan 1.000 BTC altın kaplama çubuğa kadar bir dizi bitcoin içeren bir dizi fiziksel para birimi bastı. Alıcılar, bitcoinlerini nakde çevirmek için bir anahtarı ortaya çıkarmak için holografik bir çıkartmayı çıkarırlardı. Bu işleme soyulma denirdi.

Ancak 2013’te Caldwell, ABD hükümeti tarafından madeni para basarak yasaları çiğnediğini söyledikten sonra işini kapattı. ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Caldwell’in fiili bir para aktarıcısı olarak çalıştığını ve federal düzeyde kayıt yaptırması gerektiğini söyledi. Bunu yapmak yerine, 27.938 farklı değerde madeni para basan Caldwell, yüklü madeni para basmayı bıraktı.

Kapatılmasına rağmen, Casascius madeni paraları hala bir değere sahip. CasasciusTracker’a göre, tokenlerin çoğu hala tamamlanmış durumda. 21 Eylül 2021 itibariyle, kullanılan 8.024’e kıyasla 19.914 aktif madeni para vardı. Tüm aktif madeni paraların 1 BTC değerinde olduğunu varsaysak bile, bu, tokenlerde asılı duran 861 milyon dolardan fazla Bitcoin olduğu anlamına gelir. Gerçekte, neredeyse kesinlikle çok, çok daha fazlası var.

Fiziksel Bitcoinler: Sahip Olduklarından Daha mı Değerli?

Fiziksel bitcoinlerle ilgili birçok ilginç şeyden biri de değerleridir. Kriptonun maddi bir versiyonunun, kriptonun kendisi kadar değerli olmasını beklersiniz, ancak fiziksel madeni paranın karşılaştırmalı nadirliği ve tahsil edilebilirliği nedeniyle, genellikle daha değerlidir. Bu, özellikle bir aralığın basılması durduğunda ve durduğunda geçerlidir. Örneğin, Eylül 2021’de, soyulmuş bir 2012 1 BTC Casascius madeni parası eBay’de 1,999,99 dolara listelendi. Ürün özel bir teklif verene satıldı. Gerçek satış fiyatı kamuya açıklanmasa da listelenen değerinin çok altında olamayacağını varsaymak adil görünüyor.

Bu arada, Eylül 2021’de eBay’de 4.995 $ karşılığında 125 adet boş Casascius madeni parası mevcuttu. Satıcının bu kadar yüksek bir fiyat karşılığında bir dizi değersiz alüminyum diskin ne olduğunu listeleyebilmesi, coinların nümizmatik değeri hakkında bir şeyler söylüyor. Ve Ocak 2022’de, soyulmamış 1 BTC Casascius madeni para 4,5 BTC’ye satıldı – o zamanki bitcoin değerine göre 150.000 doların biraz altında bir eşdeğer.

Alitin Mint ve Diğer Fiziksel Bitcoinler

Alitin Mint ve Diğer Fiziksel Bitcoinler
Alitin Mint ve Diğer Fiziksel Bitcoinler

Casascius koleksiyonu muhtemelen en iyi bilinen fiziksel kripto olsa da başkaları da var. Örneğin, Springfield, Missouri merkezli Alitin Mint iki madeni para yaptı. Biri ekonomist Adam Smith’e sahipti ve iki bitcoin ile yüklendi ve diğeri Joan of Arc’ı içeriyordu ve bir bitcoin ile yüklendi. Heykeltıraş John B Andelin tarafından tasarlanan her türden toplam 600 coin 2014 yılında basıldı ve sırasıyla 2.92 BTC ve 1.45 BTC’ye perakende satış yaptı. Burada dikkate değer olan, elbette, fiziksel nesnenin işaretidir. Daha büyük değerli token için F ve daha küçük olan için E var, bu da 2014 sonlarında bir bitcoinin değerinde olduğu 378$’a ek olarak yaklaşık 170$’ı temsil ediyor.

Alitin Mint madeni paralarının fiziksel olması, güvenli oldukları anlamına gelmiyordu. 26 Şubat 2017’de, bilgisayar korsanları şifreyi kırdı ve madeni paralardan kodu çaldı. Bu, şirketin kurucu ortağı Richard Forsyth’e göre, şirketin kapanmasından iki yıl sonraydı ve şunları söyledi: “Bu noktada fiziksel bitcoin işinden tamamen çıkmış durumdayız. Böylesine yıkıcı bir darbeden geri dönmek kolay değil.”

Şirketin neden iflas ettiğini açıklayan Forsyth, “Yeterli coin satmadık ve düzenleyici ortam beklediğimizden daha karmaşık ve pahalı hale geldi. Orijinal planımız, bir yandan daha az riskten kaçınanlar ve teknoloji meraklıları ile bitcoin ile ilgilenen ancak buna karşı çıkanlar arasındaki boşluğu en azından kısmen kapatan güvenli bir ürün sunmak için Bitcoin kodları eklenmiş yüksek dereceli nümizmatik paralar sunmaktı. Tamamen sanal bir şey satın almak. “Onlara satın alımları için somut bir şey sunarak şüphecilerin bitcoin’e girmesine yardımcı olabileceğini düşündük; tutunacak fiziksel bir şey, ancak bitcoin pazarına giriş. 80 $ BTC fiyatıyla başladık, ancak BTC fiyatlandırmasında işler kontrolden çıktı ve bu, ürünlerimizin ilgilenen çoğu müşteri için çok kısa sürede çok pahalı olması nedeniyle satışlarımızı alt üst etti.   “Ayrıca, uyumluluk o kadar pahalı ve zaman alıcı hale geldi ki, işimiz doğal olarak iflas etti.” Soruşturmada herhangi bir gelişme olup olmadığını ve şu anda ne yaptığını sormak için Forsyth ile iletişime geçtik, ancak bir yanıt alamadık. Dolaşımda çok daha fazla fiziksel bitcoin var ya da var. Bunlara ayrıca bir litecoin fiziksel kriptosu olan Titan bitcoin, Antana ve Lealana dahildir. Yazar Elias Ahonen, Fiziksel Bitcoinler ve Kripto Para Birimleri Ansiklopedisi’nde 57 ayrı fiziksel kripto üreticisini listeliyor. Daha fazlasının olması tamamen mümkündür.

Kaç Tane Fiziksel Bitcoin Var?

Elias Ahonen’in Fiziksel Bitcoinler ve Kripto-paralar Ansiklopedisi’ne göre, çoğu bitcoin taşıyan 57 ayrı fiziksel kripto türü vardır.

Fiziksel Bitcoin Yasal mı?

Fiziksel bitcoin tutmak, kripto tutmanın yasal olduğu bir yerde olmanız şartıyla, başlı başına yasaldır. Bununla birlikte, bunları üretmek, para aktarımıyla ilgili yasalara aykırı olabilir, bu da yetkililere kaydolmanız gerektiği anlamına gelebilir.

Fiziksel Bitcoinlerin Bir Değeri Var mı?

Duruma göre değişir. Eğer üzerlerine bitcoin yüklenmişse, o zaman en azından o miktarda bitcoin değerindedirler. Boş olsalar bile değerli olabilirler çünkü madeni para koleksiyoncularının ilgisini çekebilirler.

Fiziksel Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Fiziksel bitcoin satın almak istiyorsanız, bunu çeşitli çevrimiçi pazaryerlerinde yapabilirsiniz. Ödediğinizin karşılığını aldığınıza dikkat etmeniz gerekecek.

Ayrıca, oldukça değişken olabilen kripto para birimi satın aldığınızı da unutmamalısınız. Fiyatların hem düşebileceğini hem de yükselebileceğini unutmayın, kendi araştırmanızı yapın ve asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir