Fork Nedir? Hard Fork ve Soft Fork Nedir?

Fork Nedir? Hard Fork ve Soft Fork Nedir?

Kripto Para
Şubat 6, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
723
Çatallanma olarak ifade edilen fork, kripto para borsalarında kullanılan mevcut blockchain ağlarının ayrı kopyalar halinde bölünmesi olarak tanımlanabilmektedir. Fork işlemi ile mevcut veritabanının kopyalanıp yeni bir blockchain ağı oluşturulmaktadır.
Fork Nedir? Hard Fork ve Soft Fork Nedir?

Çatallanma olarak ifade edilen fork, kripto para borsalarında kullanılan mevcut blockchain ağlarının ayrı kopyalar halinde bölünmesi olarak tanımlanabilmektedir. Fork işlemi ile mevcut veritabanının kopyalanıp yeni bir blockchain ağı oluşturulmaktadır. Çatallanma yani fork işlemi, bazen sistemin geliştirilmesi veya sistemdeki herhangi bir problemin gideirlmesi için de kullanılabilmektedir. Ayrıca bir veritabanından çatallanan bir ağ sisteminde, yeni bir kripto para geliştirilebilmektedir. Örneğin, en çok tercih edilen kripto paralardan biri olan bitcoin dijital para sistemindeki bazı sorunların giderilmesi ile alakalı olarak bir çatallanma gerçekleştirilmiştir. Bu fork işlemi ile birlikte Bitcoin Cash olarak isimlendirilen yeni bir dijital para geliştirilmiştir.

Bu içerikte neler var?
  1. Hard Fork Nedir?
  2. Soft Fork Nedir?

Çatallanma yani fork işlemi birçok farklı sebep ile gerçekleştirilebilmektedir. Sistemdeki blockchain ağının istenilen seviyede hizmeti karşılayamaması flok işleminin gerçekleştirilmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca geliştirici kişiler arasındaki anlaşmazlıklar da çatallanmanın oluşturulmasına sebep olabilmektedir. Dolayısı ile bu işlemin gerçekleştirilmesi ile birlikte iki farklı ağ sistemi oluşmaktadır. Bu durum da, iki farklı kripto para biriminin geliştirilmesi ile sonuçlanmaktadır. Çatallanma neticesinde ortaya çıkan kripto para birimlerinin hangisinden daha iyi verim elde edilebileceği birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir.

Kripto para borsaların, kripto paranın içinde yer aldığı ekosistemler ve kullanıcı kitlesi yeni ortaya çıkan kripto paraların değerini belirlemektedir. Çatallanma neticesinde ortaya çıkan yeni kripto paraların değeri veya hangisinin ön planda olacağı, madencilik işlemi gerçekleştiren kullanıcıların çalışmaları ile de belirlenmektedir. Kısacası fork işlemi yeni bir yazılım geliştirme olarak ifade edilebilmektedir. Fork yani çatallanma işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler Hard Fork ve Soft Fork olarak isimlendirilmektedir. Her işlem ile alakalı olarak bilinmesi gereken bazı terimler ve dikkat edilmesi gereken bazı detaylar söz konusudur.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork Nedir?
Hard Fork Nedir?

Blockchain teknolojisi ile çalışan sistemler içindeki keskin bir bölünme yaşanması hard olarak ifade edilmektedir. Bu durumda, mevcut blockchain ağına alternatif olarak yeni bir ağ geliştirilmektedir. Bu işlem genellikle, eski blockchain ağındaki açıkları kapatmak için gerçekleştirilmektedir. Örneğin eski blockchain ağındaki hız problemleri ya da güvenlik sorunları gibi sorunlar hard işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca söz konusu ağa yeni özellikler eklemek için de hard işlemi kullanılabilmektedir. Yani sadece sistemin açıklarını düzeltmek için kullanılmamaktadır. Hard işlemi birçok farklı geliştirme yöntemi için de tercih edilebilmektedir. Geliştirilme veya düzenleme sağlanması durumunda, kullanıcıların eski ağdan yeni ağa geçmeleri gerekmektedir. Gerekli güncellemeler sağlanarak, kullanıcılar yeni ağ sistemine dahil olmak zorundadır.

Hard işleminden önce mutlaka fork yanı çatallanma işlemini ve blockchain protokolünü bilmek gerekmektedir. Flok yani çatallanma işlemi mevcut blockchain ağının ana sistemden farklılaşması olarak tanımlanmaktadır. Blockchain protokolü ise, veri transfer işlemleri, bağlantı veya madencilik kurallarını tanımlayan bir sözleşme olarak ifade edilmektedir. Blockchain ağına dahil olmak için bu sözleşmenin kabul edilmesi ve onaylanması gerekmektedir.

Hard fork işlemlerinin sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Eski blockchain ağındaki güvensizliklerin ortadan kaldırılması için en yaygın yöntemlerden biri hard olarak bilinmektedir. Kripto para sistemleri içinde de aynı gerçek paralarda olduğu gibi zaman zaman güvenlik açıkları ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu güvenlik açıklarının ortaya çıkabilmesi zaman alabilmektedir. Dolayısı ile harf işlemi mevcut güvensizliklerin tespit edilmesi durumunda düzenlenmesi için gerçekleştirilmektedir.
  • Blockchain ağına yeni bir özellik eklemek için de hard işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Teknoloji alanında kullanılan pek çok sistem ağı geliştirilerek günümüze kadar gelmiştir. Blockchain kodu da aynı şekilde zaman içinde çeşitli güncellemeler gerektirmektedir. Bu sayede çok daha iyi hizmet sunulmaktadır. Açık kaynak kodlu olması, kullanıcıların sistemi geliştirilebilmeleri ve bunun üzerinde çalışabilmeleri imkanı sunmaktadır.
  • Ayrıca hard işlemi gerçekleştirilen işlemlerin tersine çevirilmesi için de kullanılabilmektedir. Kripto para borsasında herhangi bir kötüye kullanım veya güvensizlik tespit edildiğinde, gerçekleştirilen işlem iptal edilebilmekte veya tersine çevrilebilmektedir.

Soft Fork Nedir?

Soft Fork Nedir?
Soft Fork Nedir?

Soft işlemi mevcut blockchain ağından yeni ağ sistemlerinin geliştirilmesi olarak ifade edilmektedir. Eski ağ sisteminde bulunan zincir devam etmektedir. Ayrıca, yeni ağa geçilmesine de olanak sağlanmaktadır. Bu aşamada, hard sisteminden farklı olarak eski ağda bulunan kullanıcıların güncelleme yaparak yeni sisteme dahil olmaları veya olmamaları kendi tercihlerine bağlıdır. Soft işleminde önemli olan, kullanıcıların geliştirilen bu yeni ağa sıcak bakması ve kabul etmesidir. Çoğunluğun onaylaması ve kabul etmesi ile gerçekleştirilen bir soft fork işlemi başarıya ulaşabilmektedir.

Soft fork, kod üzerinde yapılan çeşitli değişiklikler olarak ifade edilebilmektedir.

Ayrıca bu işlem eski koda uyumlu şekildedir. Kişiler yeni, değiştirilen ve geliştirilen blockchain ağını kullanmak zorunda değildir. Sistemi güncellemeden kullanmak isteyen kullanıcılar, mevcut olduğu şekilde devam edebilmektedir. Soft şleminin gerçekleştirilmesi neticesinde sistemi kullanmak veya kullanmamak kullanıcıların tercihlerine bırakılmaktadır. Dolayısı ile daha yumuşak ve sakin bir uygulama söz konusu olmaktadır.

Softişleminde, iyi bir değerlendirme yaparak geliştirme ve düzenleme çalışmasının yapılması çok önemlidir. Yapılan bu geliştirme çalışmasının kullanıcılar tarafından mantıklı ve gerekli bulunması gerekmektedir. Ancak bu sayede soft işlemi kabul görmektedir. Böylece gerçekleştirilen bu işlem başarıya ulaşabilmektedir. Soft işlemi gerçekleştirilirken amaç öylesine bir geliştirme yapmak yerine, yenilik oluşturabilecek ve gerekli olan geliştirme çalışmalarını sağlamak olmalıdır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

1 Yorum

Yorum Ekle