Bitcoin Ajandası

Fransa’da Kripto Yasa Tasarısı Meclisten Geçti!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Fransa’da Kripto Yasa Tasarısı Meclisten Geçti!

Fransa’da Kripto Yasa Tasarısı Meclisten Geçti!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Fransa Ulusal Meclisi, kripto para şirketlerinin lisans almasını güçleştirecek kripto yasa tasarısını kabul etti. 71 ret almasına rağmen 109 evet oyu alan tasarı, yasalaşabilmesi için Emmanuel Macron’un da onayını alması gerekecek.

Kripto Yasa Tasarısı Ülkede Heyecan Yarattı

Kripto Yasa Tasarısı Ülkede Heyecan Yarattı
Kripto Yasa Tasarısı Ülkede Heyecan Yarattı

Yasa tasarının kanun haline getirilmesi durumunda, Fransa’da kayıtlı olarak faaliyet göstermek isteyen kripto şirketlerine şimdikine kıyasla daha sıkı kurallar uygulanacak. Söz konusu kurallar dahilinde şirket varlıklarının müşteri fonlarından ayrıştırılması, regülatörlere düzenli olarak rapor sunulması ve yönetim açısından yeni düzenlemelere uyum sağlanması yer alıyor. Bununla beraber şirketler risk politikaları konusunda da daha net resmî açıklamalarda bulunmak durumunda kalacak. Bu kurallar şimdilerde faaliyet gösteren şirketleri kapsamazken, yalnızca yeni lisans almak isteyen şirketler için geçerli olacak.

Bu Tasarı MİCA için Bir Köprü Olabilir

Fransa’da kabul gören bu yeni kripto yasa tasarısı hakkında değerlendirmede bulunan uzmanlar, bu yeni kurallar zincirinin esasında FTX iflasının ardından milletvekilleri tarafından sunulan tasarıdan daha hafif olduğunu ifade ediyor. Paris merkezli bir kripto para şirketi olarak bilinen Flowdesk’in hukuk departmanından Anne-Sophie Cissey de konuyla alakalı açıklamada bulundu. Cissey açıklamasında tasarının kripto para şirketlerine MİCA konusunda hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyarıda bulunduğunu, bunun çok büyük bir adım olmamakla beraber MİCA’ya giden bir köprü olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir