Bitcoin Ajandası

Geleceği Parlak Olan Move to Earn Coin’leri!
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Geleceği Parlak Olan Move to Earn Coin’leri!

Geleceği Parlak Olan Move to Earn Coin’leri!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Move to Earn Coin’leri, şimdilerde kripto para sektöründe mükemmel bir büyüme ve çekicilik gösteren bir konsept olarak karşımıza çıkıyor. Aktif olmanın farklı bir şekilde ödüllendirildiği bir alan olarak ifade edilebilen Move to Earn hem fiziksel açıdan sağlığı korumak hem de para kazanmak için keyifli bir alternatif olarak değerlendirilebiliyor.

Günümüzde daha geniş kitlelere hitap edebilmek adına bu modeli kullanan pek çok farklı platform ve video oyununa rastlayabilmek mümkündür. Bu türden ödüllü oyunlar, genellikle kullanıcılarının sağlıklı bir forma kavuşmasını sağlamak için teşvik amacıyla geliştirilmiş olan oyunlardır. Dolayısıyla düzenli bir şekilde spor yapan kullanıcılar daha fazla ödül kazanma şansı elde edebiliyor. Söz konusu ödüllerse Move to Earn olarak sunuluyor.

Gelecek Vadettiği Düşünülen Move to Earn Coinleri Nelerdir?

Gelecek Vadettiği Düşünülen Move to Earn Coinleri Nelerdir?
Gelecek Vadettiği Düşünülen Move to Earn Coinleri Nelerdir?

Move to Earn oyunları, kullanıcıların yalnızca spor ya da egzersiz yaptıkları için ödül sunan ve gelecek vadettiği düşünülen bir kripto alanı olarak ifade ediliyor. Bu gibi oyunlar, çoğunlukla kullanıcılarının hareketlerini takip edebilmek adına teknolojiden faydalanır. Bu gibi oyunların ayrıca kendilerine özel kripto para birimleri de bulunur. Bu birimlere Move to Earn Coin’leri adı verilirken, bu coin’ler kullanıcıları ödüllendirmek amacıyla hizmet eder.

Uzmanlar bu türden oyunlarda ödül olarak sunulan bazı coin’lerin geleceğinin parlak olduğunu düşünüyor. Uzmanlara göre geçek vadeden Move to Earn Coin’lerinden bazılarıysa şunlardır:

 • STEPN (GMT)
 • Green Satoshi (GST)
 • Step App (FITFI)
 • Genopets (GENE)
 • DeFi Coin (DEFC)
 • Sweat Coin (SWEAT)
 • GIGCO (GIG)

STEPN (GMT)

STEPN (GMT), ülkemizde en popüler Move to Earn Coin’i olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu olan bu kripto para biriminin fiyatı her ne kadar rekor seviyesinden düşüş göstermiş olsa da hala en bu alandaki en büyük kripto para birimi olma unvanını taşıyor. Platformun ana kripto para birimi olarak çalışan GMT, şimdilerde 600 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olmasıyla biliniyor. Bu sayede de piyasaların en iyi 100 kripto para birimi listesinde kendisine yer bulabiliyor.

Geçmiş verileri göz önünde bulundurduğumuzda, vahşi boğa döngüsü esnasında STEPN fiyatı Binance borsasında tarihinin en yüksek seviyesi olan 4,18 doları gördü. Üstelik aynı dönemde piyasa değeri yaklaşık olarak 2 milyar dolar civarındaydı.

Green Satoshi (GST)

Green Satoshi Coin (GST), STEPN oyununun yerel tokeni olarak ifade edilir. STEPN ise oyunlaştırma ve eğlenceli sosyal öğelerin yer aldığı bir oyun platformu olarak tanımlanır. Move to Earn başka bir deyişle hareket et ve kazan modelinde bir oyundur. Oyuncular NFT olarak sunulan ayakkabılardan satın alıp gerçek hayatta yürüyüş ya da koşu yaparak ödül GST token kazanma şansı elde edebiliyor. Bununla beraber GST token’ler, yeni spor ayakkabılar tasarlayabilmek ya da mevcut olanların özelliklerini artırabilmek amacıyla da kullanılabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra oyuncular, sahip oldukları ayakkabıları NFT pazar yerlerinde satabilme ya da kiralayarak kazanç elde edebilme şansına da sahip oluyor.

Step App (FITFI)

FITFI adına kendi yerel tokenine sahip olan Step App, StepN’in en önemli rakiplerinden biri olarak değerlendiriliyor. GMT, pazara giren ilk kripto para birimi olmanın ayrıcalığını yaşarken, FITFI ise pazara sürüldüğü ilk kendi başarısını sağlamış oldu. Fakat buna karşın Terra’da yaşanan çöküşüyle beraber diğer tüm kripto paralarda olduğu üzere FITFI de çöküş yaşayan isimlerden biri oldu.

Sweat Coin (SWEAT)

Sweatcoin adındaki bir akıllı TV yazılımı, sağlıklı bir yaşam sürdüren kullanıcıları için bir çeşit ödül olarak ödeme yapıyor. Bu durumda kullanıcılar, yürüyüş yaparak, bisiklete binerek, koşarak ve bu gibi fiziksel aktivitelerle Sweatcoins adı verilen ödül puanları elde ediyor. Protokol, kullanıcılarına için Bitcoin tazmin etmek yerin, kendi ödül sistemini sunmayı tercih ediyor. Bu durumda uygulama üzerinden para kazanmak, ilk etapta finansal bir taahhüt gerektirmiyor. Bununla beraber elde edilen puanlar, ürün satın alımında bulunmak, hayır kurumlarına bağışta bulunmak ya da anlaşmalar gerçekleştirebilmek için kullanıma sunulan Move to Earn Coin’leri arasında bulunuyor.

DeFi Coin (DEFC)

DeFi Coin, DeFi Swap ve topluluk tabanlı protokol tarafından desteklenen bir kripto para birimidir. Son derece yeni bir proje olmasıyla bilinen DEFC, geliştirici ekibi hala projeye fazla kullanım ekleyebilmek adına çalışmalar yürütüyor.

DeFi Swap, DeFi ekosisteminin merkezi olarak ifade edilebilir. Bu durumda DEX’te pek çok farklı kripto tabanlı öğe bulabilmek mümkündür. DeFi Swap DEX, herhangi bir hesap gerektirmeden hem hızlı hem de kolay token ticaretini mümkün kılıyor. Üstelik DEFC sahibi olan kullanıcılar, protokolde varlıklarını stake ederek yıllık yüzde 75’e kadar pasif gelir elde etme şansına sahiptir.

GIGCO (GIG)

Gelecek vadettiği düşünülen ve bu yıl izlenmesi gereken Move to Earn Coin’lerinden bir diğeri de GIGCO (GIG) Coin’dir. Söz konusu olan proje, müzik endüstrisini Web3 teknolojisiyle bir araya getirmeyi, bu sayede hayranlar ve sanatçılar açısından tek bir platform haline gelmeyi amaçlayan bir projedir. Bu doğrultuda GIGCO, sanatçıların mekanlara göre program yapmasına, şarkılarına satmasına ve dinleyicilerin bilet satın almasına imkân sunuyor.

Tüm bunların yanı sıra bu protokolün yerel tokeni GIG Coin olarak biliniyor. Henüz yayında olmayan bu yerel tokenin ilk DEX satışının kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Genopets (GENE)

Genopets (GENE), yakın bir tarihte piyasaya sürülmesi beklenen rol yapma başka bir deyişle RPG temalı Move to Earn Coin’leri arasında yer alan bir varlıktır. Söz konusu bu oyun, blok zinciri alanındaki ilk RPG temalı Move to Earn Coin’i olma niteliği taşıyacak. Diğer yandan GENE protokolün yerel tokeni olurken, 2021 yılının başında piyasaya sürülen bu token başlangıçta boğa koşusu görmesiyle dikkatleri üzerine topladı.

Dotmoovs (MOOV)

Piyasa değeri açısından sıralamada 8’inci Move to Earn Coin’i olarak bilinen Dotmoovs (MOOV), 8 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olmasıyla biliniyor. Protokol, spor alanındaki güç görevlerin tamamlanmasının yanı sıra blok zinciri ve en yeni teknoloji olan Al sisteminin desteğini taşıyor. Projenin yerel tokeni olan MOOV, mevcut durumda büyük borsaların listesinde yer almıyor. Fakat 4,5 milyon dolarlık piyasa değeriyle KuCoin ve PancakeSwap gibi borsalarda yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir