Bitcoin Ajandası

Gelecekte NFT Nasıl Kullanılacak?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Gelecekte NFT Nasıl Kullanılacak?

Gelecekte NFT Nasıl Kullanılacak?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Benzersizliği ve değişmezliği öne çıkan NFT’lerin ileriki yıllarda nasıl bir gelişme göstereceği merak ediliyor. Gelecekte NFT nasıl olur, diye araştırma konusu olan NFT beklentisini yazımızda ele alacağız.

Gelecekte NFT Nasıl Bir Yol İzler?

Gelecekte NFT Nasıl Bir Yol İzler?
Gelecekte NFT Nasıl Bir Yol İzler?

NFT ortamında alım satımı yapılan nesneler şu an için sanat eserleri ağırlıklı bir görünüm taşıyor. Ancak hiçbir sanat değeri olmayan bir sosyal medya gönderisi de bir video da alım satımı yapılan arasında bulunuyor.

Dijitalliğini kazanmış olan her şeyin alım satımının yapılması NFT çılgınlığı kavramını beraberinde getiriyor. Bu alım satım heyecanı pek çok kullanıcının olumsuz sonuçlar elde etmesine de neden olabiliyor.

2020 yılı itibariyle adından söz ettirmeye başlayan NFT, ünlü isimlerin pazar yerlerinde satış yapmasıyla öne çıkmaya başladı. Yüklü meblağdaki satışlar haberlere konu oldu ve “NFT nedir?” araştırması yapılmaya başlandı. Peki bugünkü durumun yanında gelecekte NFT nasıl bir gelişme kaydedecek?

Her Şey NFT Olur Mu?

NFT’nin yaygınlığı içinde özellikle dijital hale getirilmiş sanat eserlerinin alım satımı öne çıkıyor. İleride arsaların ve benzer taşınmazların da NFT konusu olabileceği hatta araba ve eşya gibi gerçek varlıkların dijital ortamda satılabilir hale getirileceği ihtimali söz konusu.

Bir furya haline dönen NFT, ileride değişik ticari seçenekler için kullanılır mı, zaman içinde görülecek. Ancak günümüzde NFT’nin, kullanıcılar tarafından çekici bulunduğunu söyleyebiliriz. Yüklü NFT satışlarının olması ve hiçbir değer taşımayacak bir şeyin alıcı bulması, NFT’ye girişleri artırabiliyor. Burada NFT kazanç açısından uygun mu, diye bir soru gündeme geliyor.

NFT Kazançlı Mı?

Gelecekte NFT nasıl sorusu içinde NFT’nin kazançlı olup olmadığı da merak edilecektir. Hem geleneksel hem de dijital ekonomi platformları içinde yüzde yüz kârlılıktan bahsetmek yanılıcı olacaktır. Yatırımdan bahsedilince kaybın da hesapta olduğunu tahmin etmek güç olmayacaktır.

NFT pazar yerlerinde alınan bir eserin ya da ürünün kısa vade içinde kâr getirmesini beklemek çok sağlıklı bir beklenti değildir. Burada NFT’nin kullanıcıların dijital sahiplik heyecanı üzerine kurulu bir platform özelliği taşıdığını belirtmekte fayda görüyoruz.

NFT’nin kazanç sağlaması daha çok eser sahibi olan ünlü isimlerin satışlarıyla ortaya çıkan bir durumdur. Sanatçıların, dijital hale getirilmiş eserlerini ya da yine ünlü bir ismin, sosyal medya gönderisi veya benzer özellikteki herhangi bir ürününü satmaya çalışırken NFT’nin iyi bir yöntem yanında kazanç sağladığı görülmektedir.

Aynı kazancın bir NFT kullanıcısı için kısa vade içinde gerçekleşmesi çok yakın bir ihtimal olarak görülmeyebilir. Bu açıdan NFT’de heyecanla değil düşünerek hareket edilmesi önem kazanıyor.

Dijital Sahiplik ve NFT

Gelecekte NFT nasıl ilerleme kaydedecek, sorusu içinde dijital sahiplik kavramına dikkat çekmek isteriz. İnsanların bir nesneye sahip olma hazzını iyi değerlendirmeye çalışan dijital platformlar, kripto paralarla bunun tecrübesini edinirken NFT ile de başka bir aşama kaydetti.

NFT’de bir ürünün dijitalleştirilmiş halinin yer almasıyla ona sahip olma heyecanı, pek çok kullanıcıyı da bu platforma çekmeyi başardı. Özellikle ünü olan isimlerin NFT’de satış kaydetmesi ve bu satışların ses getirmesi NFT’nin popülerliğinin oluşmasında büyük etki sahibidir.

İnsandaki sahi olma zaafı, NFT’yi daha da yaygın hale getirebilir ve NFT çılgınlığının bir akademik tez olarak hazırlanmasına bile neden olabilir. Dijital sahiplik, gelecekte NFT nasıl olacak, sorusu içinde de anlam taşımaktadır.

Dijital Dünya ve Gelecek Yorumları

Dijital Dünya ve Gelecek Yorumları
Dijital Dünya ve Gelecek Yorumları

Dijital dünyada özellikle kripto paraların yaygınlığıyla birlikte pek çok soru da gündeme geldi. İleride her şeyin kripto paralar üzerinden işleyeceğine dair bir görüş belirirken bu kripto furyasının bir süre sonra söneceğini iddia edenler de ortaya çıktı.

Günümüzde hangi ihtimalin haklı çıkacağı konusunda bir değerlendirme yapmak yanıltıcı olabilecektir. Burada görev zamana düşmektedir. Birkaç devletin kripto paralarla ekonomik kurtuluş aramaya çalışması da muhakkak zaman içinde bir sonuç verecektir.

Gelecekte NFT nasıl şekillenir ya da nasıl bir kullanım alanına sahip olur, şeklinde merak edilen sorularsa şimdiki NFT işleyişi ile ilgili olduğu gibi kullanıcıların yöneliminin de konu üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte dijital ekonomik platformların öne çıktığını ve özellikle Z Kuşağı yaş gurubunda yer alanların bu dijital alana yöneleceğine dair gelecek görüşleri de dijital dünya yorumları arasında yer alıyor. Bu yorumun gelecekte NFT nasıl olacak, sorusuna cevap verirken de geçerli olacağı düşünülebilir.

Geleneksel Para Davranışları ve Dijital Para Merakı

Geleneksel piyasalara karşı alışılmış tutumların, dijital ekonomi dünyası içinde de geçerli olduğunu söylememiz yanıltıcı olmayacaktır. Ancak kripto paraların anlık düşüş ve yükselişleriyle geleneksel paraların işleyişini kıyaslamak yanlış bir strateji kurmaya neden olabilir.

Geleneksel para ve ticaret eğilimi ağırlık gösteren kullanıcıların, dijital dünyaya merak besleyip giriş yapma isteklerini tahmin ediyoruz. Ancak bu dijital dünya içinde iyi bir ön araştırma ve düşünerek yatırım adımı atmanın öneminin öne çıktığını belirtmekte fayda görüyoruz.

Gelecekte NFT nasıl olacak sorusunun cevabı zaman içinde netleşecekken bugünkü NFT hareketlerinin kendi içinde değerlendirilmesi daha sağlıklı olacaktır. Gelecek umuduyla NFT içinde herhangi bir strateji belirlemek riski de beraberinde getirebilecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir