Bitcoin Ajandası

Gemini Borsası Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Gemini Borsası Nedir?

Gemini Borsası Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
16 0

Gemini borsası nedir sorusunda Winklevoss ikizleri için ayrı bir inceleme yapmak gerekir. İkizler 2013 senesi nisan ayında Bitcoin’e $11 milyon dolar yatırım yapmaları ile biliniyor. Yatırımları şu an 1 milyardan dolardan fazla ediyor.

Gemini borsası nedir diye araştıranlar, Gemini’nin dijital paralar içinde en çok saygı duyulan kripto para borsalarından biri haline geldiğini öğreniyor. Gemini, 2016’da dünyanın ilk Ether lisansına sahip borsası özelliğine sahip oldu.

Gemini Borsası Değerlendirmesi

Gemini Borsası Değerlendirmesi
Gemini Borsası Değerlendirmesi

51 çalışanı bulunan borsanın, dünyanın en büyük 39. Borsası olduğu bilgisine ulaşılıyor. Gemini borsası Coinbase, Binance ve Kraken gibi borsalar ile rekabette bulunuyor. Buna sebep olan durum ise Gemini borsası kullanımında olan itibari para birimleri ile kripto alımına olanak tanıması ve BTC/ETH pazarına sahip olmasıdır.

Gemini borsası en güvenli borsalardan biri olarak değerlendiriliyor. Gemini güvenli mi, sorusunun yanıtının olumlu olmasının nedeni, hackerlar karşısında kullanıcılarını korumak için kullandığı ek özellikler olarak öne çıkıyor. Bu özelliği, CBOE Bitcoin futures için de kullanılmakta.

Gemini borsası ABD’nin tüm eyaletlerinde kullanıma açık bir halde. Bunun yanında Kanada, Hong Kong, Puerto Rico, Singapore, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkelerde de hizmet vermesi ile biliniyor.

Gemini’de Hangi Coin’leri Satın Alınır?

Gemini borsası sadece Bitcoin ve Ethereum’u destekleme özelliğini barındırıyor. Gemini’nin güvenilir ve kurumlara uyum sağlayan bir borsa olmak istemesi ise bu durumun nedeni olarak açıklanabilir.

Gemini’de Hangi Para Yatırma Yöntemleri Kullanılır?

Gemini itibari para birimi (sadece USD) ve BTC, ETH, BCH, LTC, BAT, LINK gibi çeşitli dijital varlıkların da kabul edildiği bir platform özelliğine sahip bulunuyor.

Gemini, ABD’de ACH (otomatik takas merkezi) vasıtası ile para yatırmayı kabul ediyor. Diğer yerlerde ise banka havalesi söz konusu. Bitcoin ve Ether de kabul ediliyor.

Gemini Ücretleri Nasıl?

Tüm para yatırma yöntemleri Gemini’de tamamen ücretsiz. Bunun yanında banka transferlerinde paranın gönderildiği banka ücret tahsil edebilir.

Kullanıcıların Gemini Bitcoin veya Gemini Ethereum para yatırmaları durumunda ağ ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu da bir dijital para ağındaki transfer ücreti ile aynı özellikte bulunuyor.

Gemini Üzerinde Hesap Doğrulama

Gemini Üzerinde Hesap Doğrulama
Gemini Üzerinde Hesap Doğrulama

Gemini borsasında var olan regülasyon ile oldukça uyumluluk söz konusu olduğundan kişisel hesap oluşturmak için doğrulama gerekmektedir. Kimliği doğrulamak için bazı adımlar bulunuyor:

 • İki faktörlü kimlik doğrulama için cep telefonunu bağlamak,
 • Banka hesabını bağlamak,
 • Adresi ve kimliği doğrulayan belgeler sunmak,
 • Gemini üzerinde kişisel hesap oluşturmak ve doğrulamak,
 • İlk başta Gemini.com adresine girilmeli,
 • Sayfanın üst kısmında bulunan register sekmesine tıklayın,
 • Açılan sayfada yer alan bilgileri doldurun,
 • Ad, e-posta ve şifre girin,
 • Bittiğinde user agreement ve privacy policy yazılarını inceleyin,
 • Girdiğiniz bilgiler sorunsuzsa create my account bağlantısının üzerinde yer alan kutuya tik atın,
 • Ardından create my account bağlantısını seçin
 • Açılan sayfada telefon numarasını girin,
 • Telefonunuza gelen kodu ilgili kutuya girin.

Sonraki aşamada Gemini hesabına banka hesabının bağlanması gerekiyor. Banka hesabı eklendikten sonra kimlik doğrulaması gerekiyor. Bu aşamada bazı belgeleri sunmak gerekiyor. Gemini yeni kullanıcılarından resimli bir kimlik ve adres belgesi istiyor.

Hesabın tam olarak doğrulanması 1 ila 3 gün arasını buluyor. Kripto para yatırma ve çeşitli çiftler arasında alım satım yapma işlemi yapılabilirken para çekme ve itibari para ile para yatırma işlemi, hesap doğrulanana kadar kapalı bulunuyor.

Gemini Kimler Tarafından Kullanır?

Gemini, güvenliği önemseyenler için güzel bir borsa. Bu da Bitcoin veya Ether almak için büyük çapta yatırım yapmak isteyenler için tercih sebebi. Gemini’nin tamamı ile lisanslı ve ek güvenlik özelliklerine sahip bulunması kripto paralar arasında en güvenli borsa olmasını sağlıyor.

Gemini borsası gün içinde çok fazla alım satım yapan kullanıcılar için ideal olarak öne çıkıyor. Profesyonel alım satım işlemi yapanlar, Gemini’nin, itibari ve dijital para hesaplarını koruyan ileri düzey güvenlik özelliklerinden memnuniyet duyabilir.

Gemini borsası kullanımı içindeki değişken ücret değerleri bu alım satım stiline uyumlu bir görüntü veriyor. Ücret düşüklüğü de kullanıcıları etkileyebiliyor.

Gemini’de yalnızca Bitcoin ve Ethereum bulunuyor. Farklı dijital veriyi tecrübe etmek isteyen yeni başlayanlar Gemini platformunu bu açıdan kullanmak istemeyebilir. Bununla birlikte Bitcoin veya Ethereum alıp satmak ve en üst düzey güvenlik ortamında işlem yapmak isteyen yeni başlayacak olanlar Gemini’yi mutlaka inceleyerek karar vermeli.

Gemini Avantajları

Gemini’de çok az bir yüzdelik ile Bitcoin çevrimiçi olarak saklanıyor. Çoğu hack’lerin aktif kayıplarını en aza indirmek amacı ile çevrimdışı olarak muhafaza ediliyor. Ancak bu durumda kripto para, uzun dönem için Gemini’de saklayamama söz konusu oluyor.

Amerikan doları hesapları Federal Deposit Insurance Corporation tarafından sigortalı durumda ve tüm paralar New York’ta bulunan lisanslı bir bankada saklanmaktadır.

Bankacılık standartlarına tamamen uygun olan Gemini işleyişi, kurumsal ve bireysel müşteriler için uygun bir görünüm veriyor.

Profesyonel Hizmet

Profesyonel Hizmet
Profesyonel Hizmet

Gemini platformunda sorunlar için incelenebilecek bir blog ve SSS bölümü bulunuyor. Bunlar da yetmediğinde sorunlar ve şikayetler için e-posta gönderme olanağı mevcut. Gemini, genellikle birkaç saatte yanıt verebiliyor.

Basit arayüzü yeni başlayanlara ve ileri düzey kullanıcılara uygun durumda.

Gemini Bitcoin ve Gemini Ethereum satın alımları kullanıcı için pratik ve basit satın alım seçenekleri ile çok kolay gerçekleşiyor. Borsada ileri düzey pazar da mevcut bulunuyor. Bu durum da Gemini’yi farklı tecrübe seviyesine sahip kullanıcılar için güçlü bir seçenek konumuna getiriyor.

Gemini de varlık alım satımında ekonomik ücretler bulunuyor. Kripto para ve banka transferleri de ücretsiz durumda. Her ay ilk 30 para çekme işlemine ücret alınmıyor.

Gemini Dezavantajları

Gemini kayıt sırasında çok fazla bilgi talep ediyor. Bu neden ile platform çok fazla kişisel veri paylaşmak istemeyenlere uygun olmayabilir.

Gemini, yüksek hacimli zamanlarda kapanma eğilimi gösteriyor. Bunun sebebi, piyasa manipülasyonundan ziyade yoğunluk yaşayan sunuculardan kaynaklanan bir durum olabilir.

Fonlama yöntemlerinin ve alınabilecek coin çeşitlerinin sınırlı olması da bir diğer olumsuz özelliği.

Gemini Yorumu

Gemini, günlük alım satım hacminde en büyük borsa konumunda olmasa da Bitcoin future finansal ürünü için Chicago Opsiyon Borsası gibi borsaların desteği ile kesinlikle en çok itibar sahibi sayılmaktadır.

Platform farklı türde yatırımcılara ve alım satım uzmanlarına uygun özellikleri ile öne çıkıyor. Farklı kripto para birimleri arasında geçiş yapmak isteyenler için iyi bir seçenek olmasa da büyük hacimli ve bir seferlik satın alımlar için ideal konumda. Platformun üst düzey güvenlik sunması da burada öne çıkıyor.

Güvenlik ne kadar üst düzey olur ise olsun kripto paranın bir borsada saklanması çok iyi bir tercih değildir. Gemini’nin çoğu BTC ve ETH varlığının offline olarak saklanması, hacklenmeyeceği anlamına gelmiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir