Bitcoin Ajandası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Genesis Block Nedir?

Genesis Block Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Genesis blocklar kripto para blok zincirlerinde yer alan her blok için kendinden önceki bloklardan parça parça izler taşımaktadır. Burada başlangıç bloğu olarak bilinen genesis bloklarda genelde bu izler bulunmamaktadır. Bu sebeple ilk bloklar kripto paraların olduğu zincirlerde her şekilde yer almaktadır.

Genesis Block Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Genesis Block Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?
Genesis Block Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Genesis blok zincirlerinin ilk halkaları ilk halkalardan oluşur ve diğer bloklar da bir öncekilerle ilişkilendirilir. Bu bloklar başlangıç blokları olduklarından diğer bloklarla da ilişkisi olduğu düşünülebilir. Ancak bu durumda blok zincirlerinin nasıl bir yolda devam edeceğini de işleyiş izlerinden taşımasıyla anlaşılmaktadır. Genesis blokları için işlem blokları inşa edilmezse ihtiyaç duyulduğunda tüm değişkenler için yön vermeyi amaçlar. Bununla beraber de bu ilk bloklarda format için özet bilgilerde taşıyıcılığı üstlenir.

İlk Genesis Block Ne Oldu?

Dünya da kripto para birimleri için ilk tanışma yapan Bitcoin, genesis blokta da dünyada ilk örneklerde sayılır. Bitcoin genesis bloğu Satoshi Nakamoto tarafından da ilginç olarak oluşturulmasıyla da dikkat çekmiştir. İlk blog ödül miktarı olarak tamı tamına 50 Bitcoin’e karşılık gelirken Bitcoin’in kurucusu Nakamoto bu 50 Bitcoin için harcama ve kullanma alanında kilit oluşturmuştur.  Asla harcama yapılamayacak olan bu 50 Bitcoin Satoshi Nakamoto’nun hesabında yer almaktadır. 

Satoshi Nakamoto ilk blokta işleme aldığı ilginç bir diğer şeyle ise Bitcoin yatırımcılarını şaşırtan bir hareket olmuştur. Bitcoin zincirinde yer alan ilk blok bir mesaj olarak gizledi. Normalde asla bilinmesi muhtemel olmayan bu mesaj hala kripto para dünyası içerisinde büyük bir merak konusu olmuştur.

Bitcoin Genesis Block Tarih Attı

Bitcoin Genesis Block Tarih Attı
Bitcoin Genesis Block Tarih Attı

Satoshi Nakamoto, dünyada ilk kripto paralarının başlangıç noktasına tarih atmayı da ihmal etmezken Bitcoin devriminin başlayan günün tarihinde genesis bloğuna çok şaşırtıcı bir yöntemle ekleme yapmayı başardı. Satoshi Nakamoto o gün için bloğa ait bir gazete başlığını da başlangıç bloğuna ekleme yaptı. Burada şaşırtıcı olan kısımda The Times gazetesi içerisinden Nakamoto’nun bloğa eklemeyi tercih ettiği başlığın büyük oranla bankalarla ilgili olması dikkat çekmeyi başardı. Atılan bu tarihte aslında bankacılık tarihi için büyük bir adım atılmasına ithafta bulunma amacıyla yapıldığını düşünenler sayı olarak da oldukça fazla olmuştur.

Genesis Bloc’un Özellikleri

Genesis Bloc'un Özellikleri
Genesis Bloc’un Özellikleri

İşlem sayısı: Blokların Bitcoin ağı içerisinde gerçekleşme yapan işlemleri içerdiğini unutmamak gerekirken bunun yanı sıra başlangıç bloğunda yalnızca bir işlem görülmesine neden oldu. O da Satoshi’nin blok oluşturması üzerine karşılığında Coinbase’in verdiği 50 BTC ödülü olarak işleme alındı. Coinbase işlemi hariç başlangıç bloklarında olan Satoshi başka bir işlem yapmadan devam etmeyi sağlamıştır. Blokta oluşan gizemli mesaj aslında tam olarak Satoshi’nin kaydettiği The Times gazetesinin o günkü başlık yazısıyla ilgili olarak “The Times 03/Ocak/2009, İngiltere Maliye Bakanı her an Bankalar için kurtarma planı uygulayabilir.” 

Blok yüksekliği: Daha önce de belirtilene göre açıklama yapıldığında, genesis blockları sıfır blok yapısında yüksekliğe sahip olur ve üzerine ilave blokların eklenmesi için temel sağlar.

Zaman damgası: burada madenci blokların başlığını oluşturur bu gösterge de bulunulan zamanı temsil eder. Buna göre de genesis blokları 3 Ocak 2019 tarihlerinde oluşmuştur.

Nonce: Nonce, bir madenci için blok zincirlerine ekleme hakkı kazanmasına yönelik sürekli olarak değişim gösterdiği bir değişken olmuştur. Satoshi’nin kullandığı iç değişkenler de bu durumda tam olarak 208393 olmuştur.

Blok zorluğu: Bir madencide zorluk, blok zinciri için blokların eklenmesine göre oluşan başarının izin verdiği nonce değerini bulmasıyla bu işlemin ne kadar zor olabileceğini gösteren bir ölçüt olmuştur. Satoshi burada genesis bloğunu oluşturmak için Bitcoin ağı üzerinden zorluğu 1 değerinde tutarak şu an için ağını tekrar 10,183,488,432,889 rakamlarında değerlendirmeye almıştır.

Dünya da kripto paraları ilk olarak ortaya çıkarak tanıştırmaya vesile olan Btc yani bitcoin, Genesis blokun da dünyadaki ilk örneğinin sahibi olmuştur.

Btc’nin Genesis bloğunda Satoshi Nakamoto tarafından daha önce bilinmeyen bir şeyin oluşturulmuş olması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. İlk blok için ödül miktarı tam olarak 50 Btc’ye karşılık gelirken bunun yanı sıra Btc yani bitcoin’in oluşturucusu Nakamoto bu 50 btc’yi harcama yapmak için ve kullanmaya kilit oluşturmak amacıyla oluşturmuştur. Harcanması mümkün olmayan ve 50 Btc Satoshi Nakamoto’nun hesabında yer alan ayrıca Satoshi Nakamoto’nun da ilk blokta yaptığı değişik ve alışılmadık bir diğer şeyle de Btc yatırımcılarını şaşırttı. Bitcoin zincirlerinde ilk blok için bir mesaj gizlenerek asla bilinemeyecek bu ileti hala kripto para dünyasında büyük bir merak mevzusu ortaya atılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir