Bitcoin Ajandası

Grayscale Bitcoin Trust Nedir
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Grayscale Nedir?

Grayscale Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Yalnızca siyah ve beyaz renklere sahip olan fotoğraflar, “grayscale”olarak geçmektedir. Adını buradan alan şirket fotoğraf tarzını benimsediği için bu ismi kullanmayı tercih etmiştir.

GBTC açılımı ise;

Şirketin yatırım ürünleri arasında bulunan “Grayscale Bitcoin Trust” diye isme sahip ürünün kısaltılmış halidir.  

Grayscale Bitcoin Trust Nedir?

Grayscale Bitcoin Trust Nedir?
Grayscale Bitcoin Trust Nedir?

Trust, yatırımcılar için çok önemli olan ve BTC’ye direkt olarak fadalanabilmeleri için fırsatları önlerine sunan yatırım aracıdır. Bu durumda yatırımcılar BTC’yi nasıl gizli tutacakları konusunda ve korumayı nasıl sağlayacakları hususunda düşünmeden kurtulurlar. Böylelikle eldeki hisseler, satış sayesinde dağıtılır ve 180 günlük elde tutma süresinin sonrasında, açık pazarlarda satış yapılabilir. BTC ile hisse senedine yapılan yatırımlar aynı görülse de BTC’ye yatırım yapmak için hisseler, maliyeti uygun bir biçimde kullanıcı için sunulacak duruma getirilmiştir. Bu hisseler OTCQX üzerinde “GBTC” kodu ile bulunurken Bitcoin Trust’ın yatırım hedefleri doğrultusunda hisselerin, GBTC giderlerini ve farklı yükümlülüklerini gösterir.  

Bitcoin Trust ürününün kullanıcıları için BTC alım satım işlemlerini sağlayan bir dijital ürün olup şirket daha önceki dönemlerde de SEC raporlama şirketi olmasıyla hisselerini komisyona kaydettirmiştir. Oldukça önemli bir gelişme olan bu durum aslında Bitcoin Trust, SEC’in kaydedilen dijital ilk ürünü olmuştur. Hisseler üzerinde 12 ay sürede tutulması belirlenmiş ve SEC’in kuralları doğrultusunda 6 aya indirilmiştir.

2013 yılında, Bitcoin yatırımları için giriş yapmak için hisselerin açık bir biçimde işlem görebilmesi maksadıyla FINRA’dan onay talebini isteyerek olumlu yanıt aldı. Bu onay önemli bir anlam içerir ve onayın verdiği imkanlarla şirket, GBTC ürününü kullanarak halka açık hisselerinde alım satım yapabilecek duruma gelmiştir. Geleneksel yatırım aracı gibi bilinen hisseler normalde bir ETF özelliği taşımaz.

GBTC ürünleri SEC’e kayıt olmadan da yapılabilecek şirketlerin, OTCQX üzerinde halka açık bir halde işlem görür. GBTC’nin bu zamana kadar yapmış olduğu başarılar Bitcoin’ile başa baştır. Bu noktada GBTC ürünlerinde değer Bitcoin’den elde edilir.  

2019 yılı Eylül’ünde GBTC işlemlerinde 2.16 milyar dolarlık hisse tartışılan konular arasındaydı. Şimdi ise bu rakam giderek artış görmüş bir duruma gelmiştir. Bu durumda özel olarak Bitcoin rallisi ile beraber, bu rakam daha da büyük boyutlara ulaşmıştır.

Şirket, GBTC hisselerinden elde ettiği yıllık %2 oranında ücret talep etmesiyle ürüne yatırım yapabilmek amacıyla en düşük miktarla 50 bin dolarlık bir yatırım destekleme bekliyor. Bu nedenle, Grayscale Bitcoin Trust ürünleri, genellikle dünyaca ünlü yatırımcılar ve kurumsal şirketler tarafından tercih ediliyor.

GBTC’nin Avantajı Ne?

GBTC’nin Avantajı Ne?
GBTC’nin Avantajı Ne?

Şirket, fon yönetimi kısmıyla almış olduğu yıllık ücrete göre daha çok değerli olduğu ifade edilen Grayscale’in en değerli satış araçları arasından biri de menkul kıymet ürünleridir. Zira kripto paralara herkes olumlu bakmadığı için özellikle saklamasının nispeten daha zor olması nedeniyle, yatırımcılar arasında her zaman birinci öncelikler arasında yer bulamıyor. Grayscale Bitcoin Trust ise bu huşu için yatırımcılara büyük bir güvence vererek kendini ön plana atmayı başarıyor. Şirket, kripto para endüstrisine yönelik, en iyi güvenlik standartları himayesinde kullanımlarını ve varlıklarını en iyi şekilde koruyacaklarını garanti edebiliyor.

Grayscale Bitcoin Trust’ın kendini gösteren en önemli avantajlarından biri de tüm ABD Menkul kıymetlerinin hızlı şekilde alım satım işlemlerini görebilmesidir. Aracı kurumlarda devreye girilmesinin ardından birlikte GBTC, kurumlar arasında alım satım işlemi de uygulanabilir.  

GBTC’nin Dezavantajları

Citron Research’in yöneticileri arasında olan Andrew Left, Grayscale şirketi açık ve net bir şekilde eleştirerek, Left, Bitcoin’e sahip olmanın en riskli ve zararlı yolunun GBTC olduğunu dile getirdi. Left’in bu açıklamasında en önemli etken ise hem yıllık ücret oranlarının yüksek olması hem de yüksek primlerin içeriğinde bulunmasıdır. Açıklamalarına eklediği bir diğer şey ise Left’in; BTC’ye de yatırım yapmanın hali hazırda riskli olduğunu belirtmesi olmuştur. Ona göre piyasalar çok dalgalı bir yapıda ve GBTC ödemeleri ile beraber oldukça riskli bir sonuçla karşışlaşıyor.

Bitcoin Trust ürünü, yüksek bir prim ücretine sahip olan ve şirketin bu türde tek BTC ürünü olması Grayscale fonlarından bazı önde gelenlerine yönlendirme yapmaktadır. Fonlardan bazıları:

 • Grayscale Bitcoin Trust (OTCQX: GBTC)
 • Grayscale Bitcoin Cash Trust (OTCQX: BCHG)
 • Grayscale Ethereum Trust (OTCQX: ETHE)
 • Grayscale Ethereum Classic Trust (OTCQX: ETCG)
 • Grayscale Litecoin Trust (OTCQX: LTCN)
 • Grayscale Digital Large Cap Fund (OTCQX: GDLC).

Grayscale Portföyündeki Kripto Paralar

Grayscale Portföyündeki Kripto Paralar
Grayscale Portföyündeki Kripto Paralar

Dünyadaki Bitcoin arzının neredeyse % 3,6’sı artık tek bir şirketin kontrolü altındayken firma yıllardır portföyünde Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Clasic, Horizen, Litecoin, Stellar Lumens ve Zcash bulundurur. Son dönemlerde de yayınladığı raporlarda bazı kripto paraları izlemeye aldığını duyurarak para birimlerine dikkatini çekmiştir. Kripto para birimleri:

Aave (AAVE)

Basic Attention Token (BAT)

Cardano (ADA)

Chainlink (LINK)

Compound (COMP)

Cosmos (ATOM)

Decentraland (MANA)

EOS (EOS)

Filecoin (FIL)

Flow (Dapper Labs) (FLOW)

Livepeer (LPT)

MakerDao (MKR)

Monero (XMR)

Numeraire (NMR)

Polkadot (DOT)

Reserve Rights (RSR)

Stacks (STX)

Sushiswap (SUSHI)

Synthetix (SNX)

Tezos (XTZ)

The Graph (GRT)

Uniswap (UNI)

Yearn Finance (YFI)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir