Bitcoin Ajandası

Gündeme Oturan Pastalı Mona Lisa NFT Oldu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Gündeme Oturan Pastalı Mona Lisa NFT Oldu!

Gündeme Oturan Pastalı Mona Lisa NFT Oldu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Paris’in en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden Louvre Müzesi’nde ziyaretçilere sunulan Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü tablosu Mona Lisa ilginç bir saldırının kurbanı oldu. Dünya gündemine oturan bu saldırıda pasta kullanan eylemciyse, bu saldırıyı değişen dünya iklimine dikkat çekmek amacıyla yaptığını söyledi. Saldırı ardından tasarlanan Pastalı Mona Lisa NFT‘si de ayrı bir ilgi gördü.

Pastalı Mona Lisa NFT’si Kısa Sürede Satıldı!

Pastalı Mona Lisa NFT’si Kısa Sürede Satıldı!
Pastalı Mona Lisa NFT’si Kısa Sürede Satıldı!

Gerçekleştirdiği saldırının hemen sonrasında yakalanan eylemci konuyla alakalı olarak açıklamada bulundu. Pastalı saldırıyı yapmasındaki amacın dünyanın değişen iklimine dikkat çekmek olduğunu söyleyen eylemci, dünyanın düşünülmesi gerektiğini, insanların dünyayı yavaş yavaş yok ettiğini ifade etti. Saldırı sonrasında Mona Lisa tablosunun pastalı hali sosyal medyada en çok paylaşılan görseller arasında yer aldı.

Pazartesi günü yaşanan bu olayın ardından Türk asıllı bir dijital tasarımcı Mona Lisa tablosunun pastalı halini non-Foundible Token (NFT)’e dönüştürdü. Can Aksu adındaki bu tasarımcı tarafından tasarlanan pastalı Mona Lisa NFT’sinin 010 ETH yani yaklaşık 193.57 dolar karşılığında satıldığı bilgisine ulaşıldı.

Dünyaca ünlü ressam Leonardo da Vinci tarafından İtalya’da resmedilen Mona Lisa tablosunun tarihi 16’ncı yüzyıla kadar dayanıyor. O tarihten bu yana koruma altına alınan tablo, bugün Fransa’nın başkenti Pariste, Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir