Bitcoin Ajandası

Özbekistan Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliği için Düğmeye Bastı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Özbekistan Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliği için Düğmeye Bastı!

Özbekistan Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliği için Düğmeye Bastı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Özbekistan hükümeti, yerel şirketlerin güneş enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapılabilmesi adına yeni bir adım attı. Hükümet yetkilileri konuya ilişkin açıklamasında bu alandaki faaliyetler için izin verileceğini duyurdu. Aynı zamanda bütün kripto para madencilik şirketlerinin gelir vergisinden muaf tutulacağı müjdesini de verdi.

Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliği Yasal Hale Gelecek

Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliği Yasal Hale Gelecek
Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliği Yasal Hale Gelecek

Özbekistan’da bu hafta yeni bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı. Kararnameye göre ülkedeki yerel şirketlerin kripto para madencilik faaliyetleri yasal hale getirilecek. Üstelik bu faaliyetler güneş enerjisiyle gerçekleştirilebilecek. Bunun dışında hem yerli hem de yabancı merkezli madencilik şirketleri gelir vergisinden muaf tutulacak.

Hükümet, şirketlerin kendi imkanları dahilinde güneş enerjisi panellerini kullanarak Bitcoin madenciliği yapılmasını arzuluyor.

Diğer yandan madencilik firmaları standart ücretin iki katı ücret ödemesi durumunda elektrik şebekesinden faydalanma şansı elde edebilecek. Fakat yayınlanan kararnameye göre, fazla tüketim gerçekleştirildiği dönemlerde ekstra ücret talep edilebilecek.

Madencilik için Lisans Gerekmeyecek

Kararnamede, madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için herhangi bir belge ya da lisansa ihtiyaç duyulmadığı, fakat şirketin yeni faaliyet göstermeye başlayan Özbek Perspektif Projeleri Ulusal Ajansı tarafından tescil edilmesi gerektiği ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere Kazakistan, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünya genelindeki en büyük ikinci Bitcoin madencilik merkezi haline gelmeyi başarmıştı. Bu durum, ülke genelinde madencilik operasyonları yoğun veri tüketimi gerektirdiğinden eskimiş kömür santrallerinin hâkim olduğu elektrik şebekesini zorlamasına neden olmuş, dolayısıyla karbon salınımı ve hava kirliliğinin artmasına neden olmuştu. Yaşanan bu gibi olumsuzlukların ardından Kazakistan hükümeti, yasal olmayan yollarla madencilik yapan şirketleri tespit ederek kapatmaya başladı.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir