Bitcoin Ajandası

Güney Kore Borsalarından Rus Hamlesi! O IP Adresleri Engellendi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Güney Kore Borsalarından Rus Hamlesi! O IP Adresleri Engellendi!

Güney Kore Borsalarından Rus Hamlesi! O IP Adresleri Engellendi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
48 0

Putin rejimine karşı her geçen gün artış gösteren küresel yaptırımlara Güney Kore borsaları da dahil oldu. Ülkenin öncü kripto para borsaları Rus IP adreslerinin piyasalara erişimini engellediğini duyurdu.

En Önemli Güney Kore Borsalarından Rusya Yaptırımı!

En Önemli Güney Kore Borsalarından Rusya Yaptırımı!
En Önemli Güney Kore Borsalarından Rusya Yaptırımı!

Kripto para piyasalarından Rusya’ya karşı uygulanan ambargoların sayısı her geçen gün artarken, yeni bir hamle de Güney Kore borsalarından geldi. Dijital varlık ticaret merkezine yönelik hazırlanan rapora göre, işlem hacmi açısından ülkenin en büyük piyasası olan Upbit, Rus IP’leri üzerinden gelen para çekme taleplerinin işleme alınmayacağını duyurdu.  

Upbit yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda Finansal Eylem Görev Gücü yönergeleri göz önünde bulundurularak, kara para aklama ihtimalinin yüksek olduğu ülkelerde kullanıcılarının erişiminin kısıtlandığı ifade edildi.

Bu politika üzerinden uygulamalarda bulunan başka bir isimse Gopax oldu. Ülkenin en önemli platformlarından biri olan Gopax, yalnızca Rus IP adreslerine erişim engeli getirmekle kalmadı. Ayrıca Rus kullanıcılara ait olan 20 hesabı da geçici olarak erişime kapattı. Bu türden bir uygulama gerçekleştirilen isimler arasında Korbit ve Bithumb da yer aldı.

Söz konusu Güney Koreli platformların aksine Kraken ve Binance ise Rus kullanıcıları için herhangi bir kısıtlama yapılmayacağı sözünü verdi. Platform yetkilileri kripto paraların daha çok finansal özgürlük kazandırdığını, bu nedenle de erişim engelinin sektör ilkelerine aykırı olacağının altını çizdi.

Yaptırımların Ardından Düzenleme Gerekli!

Bazı siyasiler ve finans uzmanları Rusya’ya karşı uygulanan bu yaptırımların ardından piyasalarda her zamankinden daha çok düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Aksi halde Rusya’nın para cezalarını atlatabilmek adına varlık sınıfından faydalanabileceğini belirten siyasiler, Putin’e baskı oluşturabilmek adına herkesin elinden gelenin fazlasını yapması gerektiğini de vurguladı.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir