Halving Nedir? Avantajları Nelerdir?

Halving Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kripto Para
Şubat 7, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
72
Kelime anlamı yarılanma olan halving, kripto para madenciliğinde, madencilik üretiminde kazanılan ödülün belirli aralıklar ile yarıya düşürülmesi olarak tanımlanabilmektedir. Bilindiği gibi Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin gibi birçok farklı kripto para birimi vardır. Herbir kripto para birimi için havling mevcuttur.
Halving nedir? Avantajları Nelerdir?

Kelime anlamı yarılanma olan halving, kripto para madenciliğinde, madencilik üretiminde kazanılan ödülün belirli aralıklar ile yarıya düşürülmesi olarak tanımlanabilmektedir. Bilindiği gibi Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin gibi birçok farklı kripto para birimi vardır. Herbir kripto para birimi için havling mevcuttur.

Halving Nedir? Avantajları Nelerdir?
Halving Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kripto para madenciliği yeni kripto paraların üretilmesi açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında blockchain sisteminde gerçekleştirilen transferlerin onaylanması için de gereklidir. Madenciliğin bitmesi veya bu alandaki aktivitenin azalması kripto para borsasını olumsuz etkilemektedir. Kripto para madenciliği ile üretilen kripto para birimlerinin birim adedi mevcuttur. Bahsi geçen kripto paralar bu adetten fazla üretilememektedir.

Havling ya da yarılanma işlemi, kripto para birimlerine entegre edilen bir işlemdir. Bu yarılanma 4 yılda bir gerçekleşmektedir. Yarılanma işleminin tamamlanmasının ardından, kripto para madenciliğinde bahsi geçen kripto paraların arzı, madenciler için blok üretim ödüllerini yarıya indirilecek şekilde düzenlenmektedir. Yarılanma işlemi gerçekleştiğinde, madenciler işlemlerini doğruladıklarında kazanılan kripto para ödülü %50 daha azdır.

Halving’in Avantajı Nedir?

Halving’in Avantajı Nedir?
Halving’in Avantajı Nedir?

Havling yani yarılanma işlemi, kripto para madenciliğinde kazanılan ödüllerin belirli aralıklar ile yarıya indirilmesi işlemidir. Bu işlemin gerçekleşmesinin iki farklı sebebi vardır. Bu da kripto para madenciliği için avantajlı bir durumdur. Bu iki sebep şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kripto para madenciliğinin ilk geliştirildiği zamandan beri bu madencilik sistemine inanan kişilerin kazançlı olmasını sağlamak ilk sebeptir. Kripto paraların geliştirilmesine en başından beri destek olan ve bu madencilik içinde yer alan, yatırım yapan kişiler havling işleminden etkilenememiştir. Çünkü havling işleminin sonradan geliştirilmesi ile birlikte, madencilik sektörüne sonradan dahil olmuş kullanıcılara göre daha fazla kripto para kazanmaları amaçlanmaktadır.
  • Kripto paraların üretimi bilindiği gibi sınırlı sayıdadır. Ancak her madencilik ödülünün başlangıçtaki oranda kalması, sınırlandırılmış tüm kripto paraların çıkarılması anlamına gelmektedir. Dolayısı ile bu durum da kripto paraların bitmesine sebep olabilmektedir. Bu durumun gelişmesi de herhangi bir ödül kalmadığı için, kullanıcıların blockchain ağından, yani madencilik ağından çekilmeye başlamalarına sebep olmaktadır. Ayrıca, sistemin tıkanması da olası bir durumdur. Madencilik yapan kullanıcıları blockchain ağında daha uzun süre tutabilmek ve kripto para biriminin üretimini devam ettirmek amaçlanmaktadır. Bu sebeple, madenci sayısı arttıkça blok ödülünü düşürmek gerekmektedir.

Bitcoin (BTC) Halving Nedir?

halving 1
Bitcoin (BTC) Halving Nedir?

Bitcoin, kripto para madenciliğinde üretilen ve en çok yatırım yapılan kripto paralardan biridir. Bitcoin borsasında yer alan ve madencilik yapan kullanıcılar, şifreleme yöntemini çözdükleri her blok için bitcoin cinsinden ödül kazanmaktadırlar. Bu işlemler ile hem bitcoin üretimi gerçekleşmekte hem de blockchain ağındaki işlemler tamamlanmaktadır. Bitcoin üzerinde uygulanan havling yanı yarılanma işlemi ise, blok başına alınan bitcoin ödülünü yarıya indirmektedir.

İlk çıktığı dönemde her blok için 50 BTC ödülü verilen bitcoin borsasındaki ilerleme ve kullanıcı sayısının artması bu konunun tekrar değerlendirilmesine neden olmuştur. Madenci sayısındaki artış ve beraberinde gelecek olan işlemlerdeki yavaşlama sebebi ile havling işleminin geliştirilmesi sağlanmıştır. Her 4 yılda bir gerçekleşen bu yarılanma işleminde, ilk havling işleminin gerçekleşmesi sonunda kazanılan bitcoin ödülü 25 BTC olmuştur. Daha sonraki yarılanmada 12,5 BTC ve son olarak 2020 yılındaki yarılanmada 6,25 BTC olmuştur. Gerçekleşen bu yarılanma işlemi bitcoin fiyatlarını her dönem olumlu yönde etkilemiştir. İlerleyen dönemler için de aynı durum düşünülmektedir.

Aslında bahsi geçen bu yarılanma işlemi bitcoinin verimini ve değerini arttırmak için gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu işlem sayesinde ağ ücretlerinde de düşüş meydana gelmektedir. Bu sayede bitcoine olan talep artmaktadır. Bunun bir sonucu olarak bitcoinin benimsenmesi oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Havling işleminin bitcoin değeri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bilinse de, bitcoinin değerini belirleyen asıl faktörün arz ve talep olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca yarılanma işlemi ve arz talep dengesi dışında da bitcoinin değerini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu sebeple hepsinin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bitcoin Cash (BCH) Halving Nedir?

Bitcoin cash, bitcoin sistemindeki işlemlerin yavaşlaması sonucu, bitcoin ağından çatallanarak geliştirilen bir kripto para birimidir. Bitcoin cash da bitcoin gibi madencilik işlemleri ile üretilen bir kripto paradır. Aynı bitcoinde olduğu gibi, bitcoin cash için de blockchain aracılığı ile çözülen her şifreleme için bitcoin cash ödülü verilmektedir. Bu sayede hem bitcoin cash üretimi devam etmekte hem de blockchain sisteminin devamlılığı ve güvenliliği sağlanmış olmaktadır. 2020 yılı itibari ile kazanılan bitcoin cash ödülü 6,25 BTH şeklindedir.

Litecoin (LTC) Halving Nedir?

Bitcoin blockchain ağından çatallanarak geliştirilen ilk kripto para birimi Litecoin olarak bilinmektedir. Ayrıca bu dijital para birimi ilk alt coin olma özelliğini taşımaktadır. Aynı bitcoin cash geliştirilmesinde olduğu gibi, litecoin de bitcoin sistemindeki işlemlerin yavaşlaması ile ortaya çıkmıştır. Ayrıca bazı teknik aksaklıklar da litecoinin geliştirilmesine sebep olmuştur. Blockchain ağında daha hızlı blok oluşturması dolayısı ile litecoin dikkat çekici bir hal almıştır. Bu sayede işlemler çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Litecoinin arzı bellidir. Piyasaya toplamda 84.000.000 LTC adedinde sürülecek olan Litecoin, için de havling işlemi söz konusudur. Diğer kripto paralarda olduğu gibi 4 yılda bir yarılanma gerçekleşmektedir. İlk olarak 50 LTC olarak verilen ödül, ilk yarılanmada 25 LTC, sonraki yarılanmada ise 2019 yılı itibari ile 12,5 LTC olarak belirlenmiştir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle