Bitcoin Ajandası

Hard Fork Mecburi Çatallaşma Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Hard Fork Mecburi Çatallaşma Nedir?

Hard Fork Mecburi Çatallaşma Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Hard Fork Çatal(laşma) (Fork): Ana protokole göre daha farklı uyarlamasına sahip olunduğu andır.

Blockchain Protokolü: Bağlantı, madencilik ve işlem kurallarını belirleyen tanımlamasını yapan kod kurallarıdır. Ağ içinde bir parça olabilmek için bu protokole uyum sağlanmalıdır.

Bu iki terim açıklamasından sonra çatal(laşma) veya diğer terimler hakkında konuşmadan önce cevaplanması gereken soru protokolün neden güncellenmesi gerektiğidir.

Önceden olan sürümler içerisinde olan önemli boyuttaki güvenlikleri için oluşan riskleri düzenlemek amacıyla kripto paraları nispeten yeni buluş olmasından dolayı kısa süre öncesinde düzenli bir para biriminin yerini almaya başladı. Hard Fork, bugün için bilinen Türk Lirası gelişim sağlamak için kağıt, mürekkep, yazı tipi, güvenlik katmanı ve daha fazla kullanımı sağlandı. Şu an için ise Türk Lirası’nı taklit yaparak işleme almak daha çok zorlaştı. Aynı zamanda kripto paralar için güvenlik risklerinde de tespit etmek ve düzenleme işlemini uygulamak gerekmektedir.

Yeni özellikleri eklemek ise, bilgisayarda Windows 10 çalışıyorsa zaman içinde de güncellemelerle beraber önemli gelişmelerin eklemesi yapılır. Blockchain kod yapısında da yıldan yıla yükseliş gözlenir ve açık kaynak kodu olmasından dolayı dünya çapında birden fazla geliştiriciler de çalışma yapmaktadır. Gelişimi sağlanan bu özellik yeterli miktarda iyi olduğunda sonraki sürümler için de bu eklentinin uygulandığı görülmektedir.

İşlemleri tersine çevirmek için sahte paraların kullanıldığı genelde bilinen bir şeydir. Hükümetler sahtekarlık yapan kişileri hapse atabilir ancak buna rağmen sahte paraları alım yapan kişilerden geriye toplayabilmek oldukça zor bir işlemdir. Kripto para dünyası içinde yapılması en mümkün olan şey zararı en az miktara kadar indirebilmektir. Bir topluluk herhangi bir güvenlik sorunu oluştuğunda burada belli tarihlerde tüm işlemlerin gerçekte var olmadığını düşünebilir. Zamanda yolculuk yapmak isteyen kişiler için daha fazla ilgi duyulacak kısım ise kripto paraların da zamanda yolculuk yapabilme özelliğinin olmasıdır. Ancak bu sadece kötü durumların olduğu anlarda geçerli olmaktadır. Örneğin Hard Fork temelde yeni bir paralel erenin yaratılması olarak da görülebilir. Hard Fork’un ardından önceden öne sürülen sürümde yeni olan ve tamamen bölünen durumda sürümlerin arasında iletişim ya da işlem seçeneği olamamaktadır.

Yeni sürüm tüm tarih dönemlerinde işlemleri devralarak ve sonrasında da her sürüm içinde kendi işlem geçmişi olmasını sağlar.

Hard Fork Örnekleri

Hard Fork Örnekleri
Hard Fork Örnekleri

Bitcoin Cash

Bitcoin’den daha farklı bir yapısı vardır. Farkı ise, daha yüksek işlem hızı ve daha az bağımsız olmasıdır. Ne oldu? Bitcoin Cash, Hard Fork’un ardından yeni ve ayrı bir para birimi şekline geldi. Öncesinde de Bitcoin sahip olan herkes cüzdan içinde Bitcoin tutarı kadar Bitcoin Cash eklemesi yaptı.

Ne zaman oldu?: 1 Ağustos 2017

DAO

Ethereum’dan farklı oalrak DAO, Ethereum Blockchain üzerine akıllı bir sözleşme inşa etmesini sağladı ve bir girişim sermayesinde fon gibi faaliyet göstermek üzere işleme alınmak maksadıyla tasarlandı. Oluşturulmasının ardından tüm Ethereum sahipleri Ethereum miktarı kadar DAO verilmesine sebep oldu. Ne oldu? DAO en sonunda saldırıya uğradı ve sonucunda tam olarak 3,6 milyon Ethereum tükenmesine neden oldu. Hackerin kefaleti için engelleme yapabilmek için topluluk Soft Fork için oy kullandı fakat az bir zaman içinde çoğunluk Hard Fork için de oy kullandı.

Ne zaman oldu?: 20 Temmuz 2016

Bir Hard Fork’un Beklenen Sonuçları

Bir Hard Fork’un Beklenen Sonuçları
Bir Hard Fork’un Beklenen Sonuçları

Belirli bir soft fork veya hard fork’un sonucunda genel olarak şu oluşum olacaktır:

Bir blok zinciri baskın hale gelecek ve bu da diğer blok zincirlerinde düşük topluluk benimsemesi ve değerine sahip olmasıyla sonuç bulacaktır. Her iki blok zinciri de kabul görmüştür ve birlikte var olurlar aslında kabaca eşit topluluk benimsemesi ve değerinde birbirinden bağımsız olarak çalıştırma mevcut görülmektedir.

Her iki blok zinciri de benimsenmiştir fakat biri tercih edilmişitir. Bu da hemen hemen iki zincirin benimsenme ve değer açısından baskın zincir haline gelmesine vesile olur.

Hard Fork Öncesinde Yatırım Yapılır mı?

Hard Fork, kripto para birimlerinde düzensiz bir zaman içinde oluşumu gösterir. Topluluk burada genelde bir konu üzerine bölünür ve piyasada kripto para birimlerinde standartlara göre genelde değişkenlik gösterir. Bu duruma nasıl tepki verilmesi gerektiği de büyük ölçekli para birimlerinde sahip olunan hisse ve fork türüne bağlı olarak işlem görmeye başlayacaktır. Bedava elde edilerek alınan kripto para birimleri alınan hard fork durumunda para birimlerinizi elde tutmaya ve üzerine de yatırımı arttırmada daha mantıklı kazanımlar elde edilmesini sağlayacaktır. Bu işlemin diğer bir yandan dezavantajı ise diğer trader’lar için de aynı şey uygulanacaktır. Bazı uzmanlara göre balinaların önünde satış yapmaları kadar hızlı tepki veremeyeceğinden endişe ediliyorsa yatırımlar fork’tan hemen önce satılmalı ve riske karşı korunmayı sağlanmalıdır. Ancak bu yazılalar yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır ve kişiler ne yapması gerektiğine kendisi karar vermelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir