Bitcoin Ajandası

Harmony Protocol Projesi Nedir? One Coin Yorumları ve Gelecek Tahminleri
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Harmony Protocol Projesi Nedir? One Coin Yorumları ve Gelecek Tahminleri

Harmony Protocol Projesi Nedir? One Coin Yorumları ve Gelecek Tahminleri

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto para dünyasında merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik gibi kavramlar son derece önemli bir yere sahiptir. Harmony Protocol projesi de söz konusu bu kavramları en iyi şekilde hayata geçirmeye çalışan projelerden biri olarak bilinir. Dijital varlıklara yatırım yapmak isteyenler zaman zaman yükseliş ivmesi yakalayan Harmony Coin, başka bir deyişle One Coin ile alakalı en doğru bilgilere ulaşım sağlamak adına çeşitli araştırmalarda bulunur.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimiz Harmony Protocol projesi ve projenin yerel tokeni One Coin hakkında merak edilen tüm detaylardan bahsettik.

Harmony Protocol Projesi Nedir?

Harmony Protocol Projesi Nedir?
Harmony Protocol Projesi Nedir?

Harmony Protocol projesi, kripto para dünyasında oldukça ilgi toplayan ve merak edilen bir projedir. Kripto para meraklıları tarafından araştırılan bu projenin arkasındaki isim, bir kriptograf ve Google Haritalar’ın temel geliştiricisi olarak tanınan Dr. Stephen Tse’dir. Dr. Tse, blok zinciri teknolojisine olan bağlılığını devam ettirebilmek adına 2015 yılında çalıştığı yerden ayrılarak 2019 yılında Harmony Protocol projesini hayata geçirmiştir.

Harmony Protocol, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik sağlayabilmek adına parçalama ve Effective Proof of Stake, başka bir deyişle Hisse Kanıtı’ndan faydalanan bir Layer 1 zinciri olarak ifade edilir. İlk olarak 3 yıl öncesinde başlatılan bu ağ, işlemleri paralel bir şekilde gerçekleştiren güvenli olmayan zincirler arası köprüler ve dört parçadan meydana geliyor. Effective Proof of Stake doğrulayıcıları ademi merkeziyetçiliğe teşvik ederken, parçalama ise ağın yükünü, temsilciler, doğrulayıcılar ve kullanıcılar arasında paylaşır.

Bu projeyi daha geniş çaplı tanımlamak gerekirse Harmony Protocol; iki yönlü bir Ethereum köprüsü sağlayan, birlikte çalışılabilirliği mümkün olan bir parçalama platformu olarak ifade edilebilir. One Coin’in desteğini alan platformun blok zinciri, Ethereum açısından gelişmiş bir Layer 2 çözümü şeklinde son derece hızlı işlemler ve birlikte çalışılabilirlik sağlamak adına geliştirilmiş bağımsız bir blok zinciridir. Hormony Protocol, geliştirici ekibin problemsiz, zincirler arası jeton takaslarına imkân sağlayan yaratıcı, sezgisel merkezi sistemi bulunmayan uygulamalar geliştirmesini ve ölçeklenebilirliğini kolaylaştıran bir projedir.

Harmony Protocol Projesi Nasıl Çalışır?

Harmony projesinin temel yapı taşları; ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirliktir. Harmony ağı genel olarak birbiriyle paralel çalışa dört ağdan meydana gelir. Kullanıcılar, ağın yükünü bölüştüren bu dört parçadan herhangi birini tercih edebilme şansına sahiptir. İşlemler, doğrulama, stake etme ve blok oluşturma, her parçanın ayrı birer yapısı olarak bilinir.

 • Doğrulayıcının bütün blok zincirinin işlem geçmişini bütün kopyasını saklamasına gerek duyulmaz.
 • Doğrulayıcılar, düşmanlar tarafından parçaların ele geçirilmesinin önüne geçebilmek adına rastgele parçalara tayin edilir. Her bir Epoch sonrasında, doğrulayıcılar yeni bir parçaya geçiş yaparak lider değiştirme durumuyla karşılaşabilir.

Harmony Protokol Projesinin Geleceği

Harmony Protocol projesinin geleceğinden de bahsetmek gerekirse; proje henüz tümüyle ademi merkeziyetçi niteliği elde edemese de temel bir hedefe sahiptir. Projenin en önemli hedefi, Pangea olarak ifade edilen, merkeziyetsiz, açık bir ağ düğümleri topluluğu yaratmaktır. Şimdilerde neredeyse 1000 Harmony düğümüne sahip olan bu projede, düğümlerin yaklaşık yüzde 64’ü Pangea topluluğuna aittir. Pangea topluluğu, projeyi daha popüler hale getirirken, aynı zamanda ademi merkeziyetçiliğini de artıracağı düşünülüyor.

One Coin Nedir?

One Coin, Harmony Protocol projesinin native token’i olarak ifade edilir. Ağdaki işlem maliyetleri, yönetim ve stake amacıyla kullanılan One Coin, MetaMask ve Binance Chain gibi EVM’ye uygun cüzdanlarda tutulabilen bir kripto para birimidir. Protokol, doğrulayıcılara bir yılda 441 milyon One Coin tutarında sabit para ödülü sunar. İşlem maliyetleri, net sıfır durumu oluşturma nihai hedefiyle yakılırken, bu sayede blok ödülleri için belirlenen One Coin dengesi sağlanır.

One Coin Fiyatı ve Arz Miktarı

2019 yılında başlatılan Harmony Protokolü, ağın gelişimini sağlayabilmek adına gerek özel yatırımcılardan gerekse Binance Labs’den 20 milyonu aşkın fon topladı. Protokolün native token’i One Coin, 2019 Mayıs döneminde Binance ilk değişim teklifi sayesinde piyasaya sürülmüş oldu. Proje için ana ağ, 2019 Haziran döneminde başlatıldı.

Söz konusu tarihten bu yana kripto para piyasalarında işlem gören One Coin hakkında merak edilen konulardan bir diğeri de fiyatıdır. Yazım esnasında One Coin fiyatı (29 Eylül 2022) 0,01942 dolar seviyesinden işlem görüyor. Tarihinin en yüksek seviyesi olan 0,3798 dolara geçtiğimiz yıl Ocak ayında ulaşan ONE, en düşük seviye olan 0,001257 dolar seviyesineyse 13 Mart 2020 tarihinde geriledi.

Merak edilen bir diğer konuysa One Coin dolaşımdaki ve toplamdaki arz miktarıdır. CoinMarketCap verilerine göre 13.618.801.255 adet toplam arzın 12.562.640.255 adedi dolaşımda yer alıyor. Maksimum arzı hakkındaysa herhangi bir veri bulunmuyor.

One Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

“One Coin nereden ve nasıl alınır?” sorusuna da bir yanıt vermemiz gerekirse; günümüzde One Coin’e listesinde yer veren pek çok kripto para borsası bulabilmek mümkündür. Bu borsalardan bazılarını şu şekilde örneklendirebilir:

 • Binance
 • KuCoin
 • Huobi Global
 • Gate.io
 • Binance.us
 • Binance TR
 • OKX
 • ByBit
 • CoinEx

Söz konusu olan bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturan yatırımcıların kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekir. Bu aşamaları tamamlayan yatırımcılar hesabına doğru pariteden para yatırdığında kolaylıkla One Coin satın alım emri oluşturabilir. Üstelik bu borsalardan alım işlemlerinin dışında satış ve takas gibi işlemleri de gerçekleştirebilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir