Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması Geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması Geldi

Haberler
Nisan 2, 2021 tarafından Esra Yılmaz
46
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de aktif olarak yer alan kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini talep edildiği yönündeki iddiaları yanıtlayan resmi bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması Geldi

Son 24 saatten bu yana en çok konuşulan gündem maddelerinden biri olarak kayıtlara geçen kripto para borsalarından kişisel verilerin talep edildiği iddiası, ortalığı karıştırdı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından talep edildiği söylenen iddiaya göre, Bakanlık Türkiye’de aktif olarak bulunan kripto para borsalarından kullanıcı verilerini talep etti. TC Kimlik Numarası’ndan vergi kimlik numarasına, SWIFT kodundan kullanıcı unvanına kadar pek çok bilginin borsalardan talep edildiği iddia edilmişti. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması Geldi1
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması Geldi1

Bakanlık Açıklama Yaptı

Saat 17.30 civarında resmi bir açıklama yaparak kamuoyu ile paylaşan Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün itibariyle gündemde dolaşmaya başlayan söz konusu haberler ile ilgili olarak bir açıklama yapmayı gerekli gördüklerini dile getirdi. Bakanlık, birçok ülkenin mali istihbarat birimlerinin de terörizmin finansmanı ve suç gelirlerinin aklanması ile ilgili önemli mücadeleler verdiğini hatırlattı.

MASAK Tarafından Yürütülüyor

Bu tip mücadelelerin MASAK Başkanlığı tarafından ilerletildiğini belirten bakanlık, ilgili kurum ve kuruluşlarla da görüş v bilgi alışverişinde bulunularak koordinasyon sağlandığını belirtti. Açıklamada,  MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde özellikle gelir aklanması ve terörizmin finansı gibi sorunlar ile mücadelede kripto borsaları ile bilgi talep edebileceği aktarıldı.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle