Bitcoin Ajandası

Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir?

Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Hedera Hashgraph Ethereum (ETH) platform üzerinden daha çok eşit hızlı ve istikrar sağlayan güven içinde enerji tüketiminde verimlilik gösterirken aynı durumda harcama sağlar. Hashgraph algoritması üzerinde de Hedera tüm ağlarda yönlendirilir.

Hedera Hashgraph kendisi için “Blockchain’in sınırlarını aşan bir platform” olarak değerlendirme yapıyor. Diğer bir yandan dijital alanda olunması gereken duruma istinaden istekler gerçekleştirilmeli ve bunu sağlayan bir merkezinin bulunmamasıyla da öne çıkan bir ağdır.

İster bir startup ​​ya da kuruluş, ister bir üretici veya bir tüketici olduğunuzda Hedera, geliştiriciler üzerinde hızlı, adil, güvenli uygulamalar geliştirmesi ve merkezi bulunmayan bir uygulamaların bir sonraki çağını oluşturmak için blok zincirinden daha ötede bir kapıyı aralar.

Platform içinde oluşan yönetiminde bulunanlar;

 • Avery Dennison,
 • Google, Boeing,
 • Deutsche Telekom,
 • Dla Piper,
 • IBM,
 • LG Electronics,
 • Tata Communications,
 • University College London’ın yanı sıra birçok ünlü kuruluş daha vardır.

Genelde de platform amacı altında herkes için kamusal bir alan oluşturmakta hedeflenmenin başka bir alternatifi olarak aynı zamanda da hızlı, güvenli, adil ve stabil bir hizmet sunabilmek.

Hedera Hashgraph Nasıl Çalışır?

Hedera Hashgraph Nasıl Çalışır?
Hedera Hashgraph Nasıl Çalışır?

Hedera Hashgraph ağı içerisinde Hashgraph, defter ve ağ üzerinde node’lar olmak üzere üç farklı katman olarak bu katmanların altında bulunur. Halka açık defter üzerinde oluşan katman olarak Hedera’da güvenli ve paylaşılabilir veri tabanı üzerinde herkes için ulaşılabilir bir defter olarak da görülebilir. Defterlerde tüm bilgiler kaydı yapılmış ve en son versiyonlarda da node’ların içinde geçerli olmaktadır ve bunların yanı sıra dağıtık mutabakat ile merkezsizlik algoritması ise daha şeffaf bir haldedir.

İkinci katmanda yer alan ağ node’ları ise defterler üzerinde ana ağda yönetim ve depolamayı sağlayarak firma üzerinden gelecekte ana ağ node’larının izin alınmadan çalışmaları için ekstra işlem yapar. Yalnızca ana ağ node’ları zaman içinde de aynı işlemlerin doğruluk üzerinde ve düzeninde kontrolü sağlar. İkinci bir uygulamada olan ayna node’ları ise veriler üzerinde tümü içerisinde herkese kolayca sunum sağlayabilir.

Ağda oluşan ana katman olan Hashgraph mutabakat algoritması üzerinden güvenli, ölçeklenebilir ve merkezi olamayan bir şekilde saniye üzerinde 10.000’den fazla işlemi düşük gecikme süreciyle gerçekleştirme sağlar. Son olarak işlemler üzerinde mutabakata varıldığı durumda, işlem detayları üzerinde herkes tarafından görüş sağlayabilir.

Sunduğu Çözüm ve Hizmetler

Token Servisi

Hedera Hashgraph burada kendi token’ınını çıkartma imkanını kullanıcılara verebilir. Hedera Token Service (HTS) aracılığıyla varlıkları mint edebilir, fungible ya da non-fungible tokenlar üzerinde kuruluma ihtiyaç duymamak üzere ve akıllı kontrat yayınlamadan yönetebilir ayrıca kullanım sağlanmalıdır.

Consensus Servisi

Herhangi bir uygulama üzerinden ölçekleme yapılabilir ve herkes de bunu doğrulayabilir o zaman damgaları ve olay etkinliklerini de sıralı olarak oluşturmayı sağlar. Bir tedarik zinciri içerisinde olan varlıkları izleyebilir, dijital haklar içinde de müzik akışlarını sayabilir veya dijital varlık aktarımlarında kayıtlar oluşturulabilir.

Network Metrikleri

2021 kapsamı içerisinde Hedera Hashgraph ;

 • Günlük işlem sayısı: 7,231,209
 • İşlem doğrulanma süresi: ortalama 4.06 saniye
 • Hesap sayısı: 132,303 (mainnet)
 • API çağrımı/hizmet kullanımı: Her HBAR için 2,740

Hedera Kullanım Alanları Nelerdir?

Hedera Kullanım Alanları Nelerdir?
Hedera Kullanım Alanları Nelerdir?

Ödemeler

Hedera Hashgraph, ödemeler üzerinde diğer yandan gerçek zamanlı ödemeler eşliğinde VISA ağı ile rekabet edecek duruma gelmiştir. Bu sayede HBAR’lar ile yapılan ödemeleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra ağlar üzerinde karşılaştırılma yapıldığında düşük ödeme ücretlerinden faydalar sayesinde yüksek işlem hacminde düşük ücretler de yakalanabilir. Son bir durum ise regülasyonlarla uyum sağlayan ağ aracılığıyla müşteri doğrulama süreçleri daha kolay gerçekleştirilebilir.

Sağlık

Hedera ağı içerisinde sağlık sektörü için yönetişim, bilgi paylaşımı ve gizlilik koruma fonksiyonları bulunur ve kolay ulaşım sağlanabilir.

Hedera ağ üzerinde istikrar sağlar e dünyaca bilinen organizasyonlarda çalışma sağlar. Bu sayede platformda istikrar sağlar ve üst düzeyde de sağlanır. Diğer bir avantaj ise hastalarda veri elde etmede gerçek zaman içerisinde paylaşım sağlanır ve burada bu işlem hayat kurmaya yardımcı olur. Burada herhangi bir gecikme görmeden gerekli müdahale sağlanır ve Hedera, sağlık sektöründe gizli ve regülasyonlarda sağlanma gibi alt yapıda kullanım sağlar.

Kimlik Yönetimi

Hedera Hashgraph ağı içerisinde kimlik yönetimi, nesnelerin interneti (IoT) ve standartlarda yönetim sağlanırken güvenli bir şekilde gerçekleştirme hedeflenir. İlk olarak da işe alınma aşamasında doğrula payı kapsamında kriterler Hedera ağı içerisinde tespiti sağlamada yardımcı olur. İkinci bir işlem ise kendi verileri üzerinden söz sahibi olurlar ve son durumda ise IoT uygulamalarına Hedera’yı entegre edilebilir.

Tokenizasyon

Hedera ağı, regülasyonların içerisinde uyumlu tokenize edilir. Sonrasında menkul kıymetlerle beraber çalışma sağlarken bu sayede kullanıcılar için de kimlik doğrulama isteği sunar. Ayrıca düşük ücretlerin olması sayesinde de tokenize edilme aşamasında menkul kıymetler kolayca transfer yapılabilir.

Dolandırıcılıkla Mücadele

Hedera’nın dolandırıcılıkla mücadele aracında da faydası, doğrulama süreçlerinde oluşan etkinliği ve merkezsiz doğrulama standartları sayesinde kolayca gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu amaçla müşteriler ve şirketlerde olabilecek zararlara karşı koruma sağlanır. İkinci olarak da üçüncü partiler verilerin doğrulamasını sağlamak için gerektiği zaman ekleme altına alınabilir.

Veri Uyumluluğu

Regülasyonlar veri uyumluluğu konusunda ciddiye almada zorlama sağlar ancak Hedera’nın çözümlerinde burada ise güven basit bir şekilde sağlamaktan geçer. Hedera’nın çözümlerinde ise kullanıcı verileri kolayca denetlenebilmenin yanı sıra bir altyapı sayesinde de gelebilecek zararlardan kullanıcıyı korur. Ayrıca basitleştirilmiş denetimlerle de bu sayede regülasyonların tamamı kolaylıkla uygular.

Diğer bir yandan da Hedera, yazılım geliştiricileri için uygulama geliştirilmede ana çağ çalıştırılmaları ve büyümesi açısından finansal desteklerle beraber başka bir çok alana katkı sağlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir