Bitcoin Ajandası

Herkesin Konuştuğu Aptos Coin Projesi Nedir? APT Coin Hangi Borsalarda Yer Alacak?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Herkesin Konuştuğu Aptos Coin Projesi Nedir? APT Coin Hangi Borsalarda Yer Alacak?

Herkesin Konuştuğu Aptos Coin Projesi Nedir? APT Coin Hangi Borsalarda Yer Alacak?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Dört yıldır devam eden çalışmaların neticesinde ortaya çıkan blockchain ağı Aptos’un kripto para projesi Aptos Coin (APT), topluluk üyeleri ve yatırımcılar açısından büyü bir ilgiyle karşılandı. Piyasalarda son derece yeni bir kripto para birimi olan APT Coin de mainnet’ten sonra hızlı bir yükseliş kaydetti. Dolayısıyla piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan Aptos Coin projesinin detayları da merak konusu oldu.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Aptos Coin projesinin ne olduğu, APT Coin’in nasıl satın alınacağı, hangi borsalarda yer alacağı ve bunun gibi merak edilen detaylara değindik.

Aptos Coin Projesi Nedir?

Aptos Coin Projesi Nedir?
Aptos Coin Projesi Nedir?

Son dönemlerde blockchain ağları arasında ciddi bir rekabet ortamı oluşmaya başladı. Dolayısıyla kripto para projeleri rakiplerinin bir adım önüne geçebilmek ve daha fazla kullanıcıya erişebilmek adına bütün kozlarını kullanmaya çalışıyor. Yaklaşık olarak dört yıldır çalışmaları devam eden Aptos Coin projesi de bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda APT Coin sonunda kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazır gibi görünüyor.

Aptos blockchain ağı, 18 Ekim Salı günü itibariyle mainnet aracılığıyla herkese açık bir şekilde blok üretimi gerçekleştirmeye başladı. Whitepaper’da yer alan bilgilere göre, 2019 yılından bu yanan dünya genelinde 350’den fazla proje geliştiricisi, Aptos Coin projesi üzerine çalıştı. Akıllı sözleşme tasarımı, konsensüs, merkeziyetsizlik ve performans gibi çeşitli alanlarda hem yeni hem de özgün yenilikler sunduğu iddia edilen proje, son derece kompleks bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

CoinGecko tarafından elde edilen verilere göre, Layer 1 çözümü olarak tasarlanan APT Coin, ticari işlemlere (alım-satım) açıldığı ilk dakikalardan itibaren yüzde 30’u aşkın değer kaybı yaşayarak 9 dolara kadar gerileme gösterdi. İlk işlem gününe yalnızca birkaç saat kala da 7,37 dolara kadar düştü.

Diğer yandan kripto para piyasalarında herkesin Aptos Coin projesinden övgüyle bahsetmesi ayrıca dikkat çeken bir husus oldu. Özellikle de yeni blok zinciri ağı, geliştirici ekibin ağ vizyonundan övgüyle bahsetmesi birçok kripto meraklısını dikkatini cezbetti. Hızlı ve güvenli bir ağ haline dönüşmesiyle ilgi odağı haline gelen Aptos Coin projesi, bu sayede birçok proje arasında öne çıkmayı başardı.

Diğer yandan projeyle alakalı olarak ortaya atılan 160 bin TPS iddiaları da Aptos Coin projesini “Solana Katili” pozisyonuna taşıdı. Ayrıca şunu da ifade etmek gerekir ki; dün ağ gezgininde TPS 4.07 olurken, bugün 18.46 TPS olarak görüldü.  

Aptos Coin Projesinin Arkasında Kim Var?

Aptos Coin projesi, Ethereum tarafından da Eylül ayında geçiş yapılan Proof of Stake mekanizmasında çalışıyor. Projenin arkasındaki isimler ise Facebook’un eski çalışanlarından oluşuyor. Aptos’un kurucu ortaklarından biri olan Mo Shaikh, Faccebook’un stratejik ortaklıklar departmanında görev almış bir isimdir. Diğer kurucu ortak Avery Ching ise Facebook’ta 10 yılı aşkın süredir baş yazılım mühendisi olarak görev almış bir isimdir. Her iki isim de Diem projesinde yer alırken, kurucu ortaklar dışında da bazı isimler yine daha önce Facebook’ta çalıştı.

Linkedlin’de yer alan bilgilere göre Aptos projesinde yaklaşık olarak 80 kişi görev alıyor. Şimdiye dek tohum finansmanı ve A serisi gibi iki farklı yatırım turunu ardında bırakan ağ, her iki turdan da 350 milyon dolarlık fon elde etti. Projenin yatırımcıları arasındaysa a16z, Apollo, FTX Ventures, Coinbase Ventures, Binance Labs, Jump Crypto ve Tiger Global gibi şirketler yer alıyor.

Aptos Teknolojisi Hakkında Merak Edilenler

Aptos blockchain ağı, işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla Move dilini kendi sistemine entegre ederek iç sisteminde kullanmaya başlamış durumda. Move dilinde yazılmış olan akıllı sözleşmelerin resmi doğrulayıcısı olarak bilinen Move kanıtlayıcısı, sözleşmelerin değişmez kuralları ve hareketleri açısından ek koruma imkânı sağlıyor. Güvenlik konusuna verilen bu hassasiyet sayesinde proje geliştiricileri, yazılımı art niyetli kişi ya da kurumlara karşı daha iyi koruyabiliyor.

Ağda daha fazla işlem gerçekleştirebilmek ve işlemlerin gecikme olasılığını düşürebilmek adına blok zinciri, işlem aşamalarının her birinde sıralı ve modüler bir yaklaşım sergilemektedir. Özellikle de işlemlerin yayılması, blok meta emirleri, paralel işlemlerin gerçekleştirilmesi, toplu bir şekilde saklama ve defter onaylama aşamaları da eş zamanlı olarak gerçekleştirilir. Bu yöntem sayesinde mevcut tüm fiziksel kaynaklar daha verimli bir şekilde kullanılabilirken, aynı zamanda donanım verimliliği geliştirilmekte ve paralel işlemler de daha hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Aptos Coin projesi, aynı zamanda bireysel doğrulayıcı performansının ötesine geçebilmek adına geleceğe ilişkin teşvikleri de deneyimliyor. Modüler tasarımı ile paralel işlem tamamlama motoru, iç parçalanmayı destekler nitelikte olurken, elde edilen homojen parçalanma durumu da yatay ölçeklenebilirliği sunmaktadır. Üstelik bu esnada nod operatörlerine de ek olarak karmaşık bir işlem yaratmamaktadır.

APT Coin Hangi Borsalarda Yer Alacak?

17 Ekim Pazartesi günü birçok kripto para borsası APT Coin’i listeleyeceğine dair bir açıklamada bulundu. Bugün itibariyle APT Coin’in listeelendiği borsalarsa şunlar oldu:

 • Binance
 • Coinbase
 • Huobi Global
 • Gate.io
 • KuCoin
 • Kraken
 • Bitfinex
 • MEXC
 • ByBit
 • OKX
 • FTX

APT Coin Nasıl Alınacak ve Ne Zaman Çıkacak?

Binance, 18 Ekim Salı günün yapmış olduğu açıklamasında, mainnet açılmasıyla beraber APT Coin’i resmen listesine eklediğini duyurmuş oldu. Üstelik 19 Ekim 04.00 itibariyle spot ticaret işlemlerini de başlattı. Binance’de APT Coin için para çekme işlemleriyse 20 Ekim 2022 Perşembe günü 04.00 itibariyle başlamış olacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir