Bitcoin Ajandası

Hesap Soyutlama (AA) Nedir? Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Hesap Soyutlama (AA) Nedir? Nasıl Çalışır?

Hesap Soyutlama (AA) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Günümüzde pek çok işlem dijital platformlar aracılığı ile gerçekleştirilir hale gelmiştir. Bu sayede bireyler hem zamandan hem paradan hem de enerjiden tasarruf sağlayabilmektedir. Sanal alemde yürütülen işlerin arasına yatırım da dahil olmuştur. Dijital yatırım pek çok bireyin ilgisini üzerine çekmeyi başarmaktadır. Bu alanda öğrenilmesi gereken birtakım kavramlar mevcuttur. Hesap soyutlama (AA) da bu kavramlardan biridir.

Hesap Soyutlama (AA) Nedir?

Hesap Soyutlama (AA) Nedir?
Hesap Soyutlama (AA) Nedir?

Günden güne gelişen dünya üzerinde pek çok işlem sanal aleme taşınarak bireylere kolaylık sağlar hale getirilmiştir. Sanal yatırım son zamanlarda binlerce kişinin ilgisini cezbetmeye başlamıştır. Dijital olarak gerçekleştirilen yatırım ile ilgili bilinmesi gereken ayrıntılar vardır. Bu alanın getirisi olarak nitelendirilebilecek onlarca farklı kavram meydana gelmiştir. Bu kavramlar arasında hesap soyutlama terimi ön plana çıkanlardan biri olarak kabul edilir.

Hesap soyutlama çok kısaca ifade etmek gerekirse cüzdanların akıllı sözleşmeler gibi fonksiyona sahip olmalarını sağlar. Bu işlevle birlikte temel ifadeler gibi birtakım ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olur. Karmaşık yapılı eylemleri ya da otomatik ödemeleri gruplar haline getirme gibi özelliklerin de etkinleştirilmesi AA ile mümkün hale gelmektedir.

Hesabın soyutlanması işleminde kişisel cüzdanlar akıllı sözleşmeleri andıracak şekilde çalışmaktadır. Cüzdana erişim ve transferler de dahil olmak üzere birtakım ana işlemler adına oldukça iyi bir düzeyde otomasyon sunar. Hesap soyutlama akıllı sözleşmeler için ERC- 2938 hükümlerini takip ederek katı ECDSA imza doğrulama protokolünü atlatmanın bir yöntemini arar. İşlemleri doğrulamak amacıyla opsiyonel olarak bir EVM bayt kodu yürütür.

Akıllı sözleşme hesaplarının birtakım ince ayar yapmasını ve bunun yanı sıra ödemek istenilen gas ücretlerini baypas sistemi belirlemektedir. Ağın mutabakat katmanından cüzdan işlemlerini tümüyle soyutlayan, bir dizi komutun mutabakat katmanından uzağa paketlenmesine ve doğrulanmasına müsaade eden protokolü EIP- 4337 önermektedir.

Bu önerme sayesinde Harici Sahipli Hesapların (EOA) nasıl bir çalışma sistemine sahip olduğu ve kontrol edildiği hususunda çok daha fazla esneklik göstermektedir. Hesap soyutlama Hem Ethereum ağını hem de onu tümüyle yeni bir benimseyiş ve uygulama seviyesine uygulamakta olan öteki EVM platformlarını açabilmektedir.

Bilindiği üzere blockhain cüzdan yönetim sistemi katıdır. Bu sistemde her bir işlemi tek tek onaylatmak gerekir. Eğer kişi özel anahtarını kaybederse hem cüzdana hem de içinde bulunan tüm varlıklara erişim kaybedilir. Bu hususta görülüyor ki blok zincirleri emniyetli bir varlık yönetimi sistemi sunmaktadır. Ayrıca yukarıda belirtilen güçlükler yaygın biçimde kabul gören ödeme biçimi ve rutin şekilde kullanılan altyapı olarak benimsenmesini önler.

İşte hesap soyutlama tam da bu noktada devreye girer. Bu sistem akıllı sözleşmelerde kullanılmakta olan otomasyon mimarisini EOA’lar olan kripto cüzdanlarına uygulamaktadır. Akıllı sözleşmelerde görüldüğü üzere bu sistem cüzdan sahiplerinin cüzdanlarını değiştirmelerine müsaade etmektedir. İhtimal dahilindeki değişiklikleri, erişim yönetimi protokollerini, ödemeler için kurulumları, kullanıcıların ağ ödeme biçimindeki değişiklikleri kapsar.

Bu sistem önerildiği zamandan bu yana blockhain toplulukları arasında bir tartışma meselesi haline gelmiştir. Bu tartışmalar neticesinde söz konusu sistem artık yakın gelecekte hayata geçebilecektir. Starknet ve ZkSync gibi Katman 2 ağlarının bu teknoloji adına uygulamalar üstüne çalışmakta olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

AA Cüzdanlarının Çalışma Prensibi

Söz konusu sistemin çalışma amacı EOA’ları tıpkı akıllı sözleşmeler gibi otomatikleştirmektir. Fakat AEO’lar başta farklı bir biçimde yapılandırılmış haldedir. Bu da ağın kurallarına uygun davranılması gerekiyorsa bu orijinal dizayna uyumlu olarak çalışmasının gereğini gösterir. Bahsi geçen tasarıma teknik açıdan bakıldığında eğimli bir kullanıcı adına dahi çok kullanışsız ve katıdır. Hedefe erişmek için EOA’nın bu sistemden ayrılması gerekir.

EIP-2938 için benzer bir sistem tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte bir akıllı sözleşmenin imza algoritmasını atlatmasına ve isteğe bağlı bir EVM bayt kodu yürüterek işlem geçerliliğini genişletmesini sağlayan pek çok uygulamayı tanımlar. Amaç, akıllı sözleşmelerin gaz fiyat değerini ve limitlerini ödemeye razı geldikleri bir miktara değiştirmesine müsaade etmesidir.

Hesap Soyutlamanın Avantajları

Hesap soyutlama, blockhain cüzdanlarının kullanım biçimini iyileştirme hususunda uzun bir yol alma potansiyeline sahip olan bir sistemdir. Bu sistemle beraber teknik bakımdan daha az eğimli kullanıcıların ana işlemlerini gerçekleştirirken kolaylık sunar.

Hesap soyutlamanın kullanım amaçlarından biri de özel anahtar gereksiniminin azaltılması olarak ifade edilebilir. Bu sistem kullanıcı bireylerin aynı temel kavramları kullanan birden fazla hesap meydana getirmesine müsaade eden bir altyapı oluşturmak gayesiyle kullanıldığı zaman çekirdek ifadelere olan gereksinimi sınırlayabilir.

Ana hesaba ait olan çekirdek ifadeleri alt hesapların kilidini açabilir. Ana hesap adına çekirdek ifadeyi yedeklemek amacıyla fazladan bir kurtarma seçeneği kullanılmaktadır. Bu sayede daha sonra kullanıcı bireylerin bütün taraflarca bilinmeksizin kaynak ifade olmadan bir grup tarafından yönetilmekte olan hesaplar meydana getirmesini sağlar.

Cari Ücret Ödeme Sistemi Revize Edilmesi

Bu işlemin yapılabilmesi için EOA’ların ETH cinsinden bir ödeme yapması gerekmektedir. Bunun anlamı yeni kullanıcıların ağ ile etkileşim içine girmeden önce hesaplarını ETH ile finanse etmelerinin gerekliliğini göstermesidir. Yeni kullanıcıların ağ üzerinde çalışmaya başlamaları adına Faucet projeleri yerel belirteç damlalarıyla yardım eder ve benimsemeyi teşvik etmek amacıyla çalışır.

Alternatif ödeme yapısı hesapların kendi seçtikleri bir para birimini kullanmak suretiyle mutabakat katmanı ücretleri ödemesine müsaade etmek amacıyla akıllı sözleşmeler kullanılarak geliştirilir. Bunun yanı sıra hesap soyutlama bir hesabın bir başka hesap için işlem ücretleri ödemesine müsaade eder. Kullanıcı bu hesabı seçebilir ya da akıllı sözleşmeler aracılığıyla otomatik hale getirilebilir.

Otomatik Ödemelerin Ayarlanması

Hesap soyutlama sayesinde EOA’lar tekrar eden işlemler adına otomatik onay protokolü kurabilir. Bu sayede hesap sahibi herhangi bir işlem yapmadan bunların hızlı bir biçimde onaylanmasını sağlayabilir.

Karmaşık Eylemlerin Gruplanması

EOA’ların tüm işlemlere aktif bir biçimde imza atma gereksinimi son derece yorucudur. Hesap soyutlama tam da bu noktada devreye girer. Merkezi olmayan bir borsa üzerinde tek bir işlemde bir takası onaylamaya ya da yürütmeye benzer şekilde onaylaya birden fazla kez tıklanması gerekmez. Bunun yerine işlemleri gruplar haline getirmek ve tümünü birden imzalamak biçiminde programlanabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir