Bitcoin Ajandası

Hindistan Dijital Rupi Başlatmak ve Kripto Karlarını Vergilendirmek İstiyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Hindistan Dijital Rupi Başlatmak ve Kripto Karlarını Vergilendirmek İstiyor!

Hindistan Dijital Rupi Başlatmak ve Kripto Karlarını Vergilendirmek İstiyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1668 0

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’a göre, ülkenin merkez bankası, Nisan ayında başlayan yeni mali yılda bir süre “blok zinciri ve diğer teknolojileri kullanarak” dijital rupi ile oluşturduğu para birimini tanıtmayı bekliyor.

Hindistan’ın yıllık bütçesini salı günü parlamentoya sunan Sitharaman, dijital rupinin ” dijital ekonomiye büyük bir destek vereceğini” söyledi. Lansmanın neyi gerektireceği, dijital rupinin başlangıçta ne kadar yaygın olarak kullanılabileceği veya ne gibi etkileri olabileceği hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Hindistan’da, Başbakan Narendra Modi’nin ülkenin en büyük iki rupi banknotunu yasakladığı 2016 yılının sonlarından bu yana, dijital ödemelerin popülaritesi çarpıcı bir şekilde arttı. Paytm gibi yerel oyuncuların yanı sıra, Google ve Facebook gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları Hindistan’ın nakitsiz ödeme patlamasına katıldı. Dijtial rupi için herkes bekliyor.

Dijital Rupi Başlatmak ve Kripto Karlarını Vergilendirmek

Duyuru, diğer büyük ekonomilerin kendi para birimlerinin sanal versiyonlarını piyasaya sürme planlarıyla ilerlemeleriyle birlikte geliyor. Çin, dijital yuanını son iki yıldır büyük şehirlerde deniyor. Bu ay Pekin Kış Olimpiyatlarına katılan sporcular, yetkililer ve gazeteciler için mevcut olan sadece üç ödeme yönteminden biri.

Her ikisi de herhangi bir e-para biriminin sunduğu finansal riski azaltmanın önemini vurgulamasına rağmen, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri de dijital euro ve dijital dolar olasılıklarını araştırıyor.

Hindistan, kripto para birimleri ve dijital varlıkların en iyi nasıl düzenlenebileceği konusundaki endişelerini yıllardır dile getiriyor, hatta bazen kripto yasağıyla flört ediyor. Geçen yıl Hindistan parlamentosu web sitesinde yayınlanan şifreli bir teklif, hükümetin “Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklama” planlarını araştırdığını öne sürdü.

Merkez bankası, kripto para birimlerinin kara para aklama ve terörizmi finanse etmek için kullanılabileceğine dair endişelerini sık sık dile getirdi.

Kripto Paralarda Yasak Yok

Salı günü yaptığı konuşmada Sitharaman, yetkililerin bazı düzenlemelere rağmen ülkede kripto ticaretine izin vermeye devam etmeye istekli olduklarını öne sürdü. Hindistan hükümetinin sanal dijital varlıklardan elde edilen gelire %30 vergi uygulayacağını söyledi.

Sitharaman, “Sanal dijital varlıklardaki işlemlerde olağanüstü bir artış oldu.” Dedi. “Bu işlemlerin büyüklüğü ve sıklığı, belirli bir vergi rejimi sağlamayı zorunlu hale getirdi.”

Bütçe konuşması, Hindistan’ın kripto yatırımcılarından rahat bir nefes aldı ve endüstri uzmanları, Sitharaman’ın açıklamalarına Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinin sanal para birimlerini yasaklamayacağının bir işareti olarak işaret etti.

Dijital para hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilmek için https://bitcoinajandasi.com/dijital-para-nedir/ yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir