Bitcoin Ajandası

Horizen Coin Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Horizen Coin Nedir?

Horizen Coin Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Horizen coin’in nasıl oluştuğu ve geliştiği ile ilgili bilgiler aktaracağımız yazımızda herhangi bir yatırım önerisi bulunmadığını özellikle belirtmek isteriz. Horizen platformunun gelişimi ve sunduğu imkanların da yer alacağı yazımızda merak edilenleri bulacaksınız.

Horizen Coin Gelişimi

Horizen Coin Gelişimi
Horizen Coin Gelişimi

Horizen coin’in ilk çalışmaları 2017 senesinde başlayarak 2018 ağustos ayında markalaştı. Horizen, Zcash platformu üzerinden geliştirilmesi ile öne çıkıyor.

Horizen coin’in geliştirici isimleri Alberto Graffolo, Rob Viglione ve Rolf Versluis’dir. Horizen, etkin olarak kullanılmadan önce ZenCash ismi ile faaliyete başladı. Kurucular, 2 yıllık planlama ve çalışma sonucunda, profesyonel tecrübeleri bulunan 50’den fazla üyeden oluşan bir ekip kurarak Ar-Ge ve mühendislik açısından ciddi sonuçlar almaya başladı.

ZEN, 2017 haziran ayında kripto dünyasına girerek aynı yılın aralık ayında 100 milyon dolarlık piyasa değerini zorlayan bir başarı sergiledi. Horizen, hızlı ve ekonomik ücrete dayanan hizmetler sunması ile de öne çıkıyor. Horizen platformunun kendi kripto parası olan ZEN, PoW algoritması ile üretimi yapılarak piyasada yer edinmiştir.

ZenCash Nasıl Çalışır?

ZEN, Equihash olarak bilinen Proof of Work protokolüne dayanan bir madencilik sistemi ile çalışır. Horizen ağı, ZEN gönderimi için 2 farklı cüzdan adresi kullanır. Bunlar, T ve Z cüzdan adresi olarak bilinmektedir. T adresleri, halka açık işlemler için kullanılan Bitcoin gibi adresler olarak ifade edilir. Korumalı adresler olması ile öne çıkan Z adresleri ise gönderilen bozuk para miktarına ilaveten gönderici ve alıcı adreslerinde gizliliğe izin verir. Z adreslerinde yer alan bakiyeler de gizli kalır ve gönderilen miktar sadece T’ye ya da korumasız adrese işlem yapılması durumunda ortaya çıkar.

Horizen platformunda herkesin gizlilik esasına dayanan uygulamalar oluşturması mümkündür. Bunun yanında platform üzerinde bazı geliştirmelerin sürdüğü de bilinmektedir. Bu geliştirmeler, kullanıcıların web adresi üzerinde herhangi bir yerde özel olarak bilgi paylaşmasına imkan sunan gelişmiş tekniği olan gizlilik yazılımı olarak öne çıkar.

Neden ZenCash?

Horizen coin, kripto para birimi ZEN’in Bitcoin ile uyum sağlamasının yanında klasik blok zinciri tabanına dayanan madeni paralara bazı iyileştirmeler sunar. Bu iyileştirmelerden bahsedelim…

Güvenli ve Özel Alışveriş

Güvenli ve Özel Alışveriş
Güvenli ve Özel Alışveriş

Horizen coin, siber saldırılara karşı korumalı, uygulama içinde çok seçenekli bir ortam sunmak için gelişmiş gizlilik teknolojisini tercih eder. Horizen, ağının sağlam olması ve hizmetlerinde bir kesintinin meydana gelmemesi için büyük bir düğüm ağı özelliği ile bilinen Zennodes’ı kullanır.

DAO Hazine Oylama Sistemi

Ağda bulunan Zendao, platformdaki bireysel kullanıcılara, Horizen’de ileride yapılacak değişiklikler konusunda adil olarak doğrudan karar yetkisi sunar.

Gizlilik Merkezli İşlemler

ZEN, düzenli ve özel işlemlere ve hemen hemen sınırsız bir iş ve kişisel ihtiyaçlar dizisi için gizlilik tabanlı merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasına olanak tanır.

Sansüre Karşı Korumalı

Gelişmiş gizlilik teknoloji özelliklerinden yararlanan Horizen, platformun kullanıcılarına, garantili anonimlik ile web üzerinde herhangi bir yerde materyal yayınlama imkanı sunar.

Platformun temel özelliklerinden biri konumunda bulunan Zenhide, kullanıcıların, güvenlik duvarları ya da diğer kontrol sağlayıcıları tarafından sansür görmeden web üzerinde istedikleri yerde bulunmalarına imkan sağlar.

ZEN Tokenleri Nasıl Üretilir?

Horizen coin ağı, iş kanıtı ile hisseli kanıtı birleştirerek POW yapan madencileri ve POS yapan doğrulayıcıları yeni jetonlar ile ödüllendirme zemini hazırlar.

Platformun ana zincirinde yan zincirler POS kullanırken fikir birliğini devam ettirmek için POW kullanılır. Üretilen yeni ZEN tokenlerinden madenciler %60 alır, güvenli ve süper düğüm operatörlerinin her biri de %10 alır. Üretilmiş olan yeni ZEN tokenlerinin kalan %20’si ise sistem gelişiminin finansına destek veren Horizen merkeziyetsiz Otonom Organizasyon Hazinesine gider. Bitcoin gibi toplam 21 milyon ZEN arzı bulunur.

Horizen Nereden ve Nasıl Alınır?

Piyasa değeri baz alındığında en iyi 100 kripto para birimi içinde olan Horizen, çok farklı borsa ortamlarından satın alınabilir ya da takas yapılabilir. Bunlar; Binance, OKEx ve Huobi Global gibi birinci derece borsayı kapsar. Bunun yanında birkaç borsa; banka ya da kredi kartı satın alımına imkan sağlar. Horizen’in ZEN coini, Türk borsalarını kullanarak uluslararası borsalara coin aktarma yolu ile alınabilir.

ZEN ile Ne Yapılır?

Horizen blok zincirinin asıl kripto varlığı, gizlilik merkezli tüm özellikleri ile ZEN’dir. T ve Z adresleri olmak üzere 2 tür ZEN adresi bulunur. T adresleri herkesin kendine ait bir hesabının bulunduğu, bütün işlem geçmişini görebildiği, Bitcoin’e benzeyen normal adresler olarak bilinir. Z adresleri ise bilgi kanıtlarının hiçbir şekilde kalmadığı adresler olarak öne çıkar. 2 tane Z adresi birbiri ile işlem yaptığında işlemler anonim olarak tamamı ile gizli kalır. Yazımızda aktardığımız bilgiler herhangi bir kripto yatırım için yeterli değildir. Hem Zen yatırımı için hem de diğer kripto varlık yatırım girişimlerinde geniş bir araştırma sonrasında yatırım kararı almak daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir