Bitcoin Ajandası

Huobi Token Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Huobi Token Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Huobi Token Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Huobi Token, kripto para piyasalarının en büyük ve en önemli borsalarından biri olan Huobi Global’e ait bir kripto para birimidir. Huobi Global, topluluk üyelerine kripto varlık ticareti yapma imkânı sunan bir platform olarak bilinmektedir. İlk olarak 2013 yılında hizmet vermeye başlayan bu platform, dünya genelindeki büyük hacme sahip olan borsalar arasında yer almaktadır.

Rehber niteliğindeki bu içeriğimizde Huobi Token projesi, kripto para biriminin arz miktarı, güvenilir olup olmadığı ve bunun gibi pek çok farklı merak edilen konuya yanıt vereceğiz.

Huobi Token Nedir?

Huobi Token Nedir?
Huobi Token Nedir?

Huobi Token, başka bir deyişle HT Token, kripto para alım-satım imkânı sunan borsa Huobi Global’in kripto varlığı olarak tanımlanmaktadır. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen bu kripto para birimi, ERC-20 niteliği taşıyan, merkezi olmayan bir dijital varlıktır.

Huobi Global borsası 2013 yılında kurulmuş olan bir borsadır. Borsanın yerel tokeni HT Token ise ilk olarak 2018 yılında piyasaya sürülmüştür. Protokolün yerel tokenine sahip olan topluluk üyeleri, Huobi Global borsasında gerçekleştirdiği her işlem için indirimli olarak işlem maliyeti ödeme hakkına sahiptir. Bununla beraber Huobi Token ile satın alınabilen VIP statüler sayesinde airdroplar, işlem ücretleri ve yeni projelere erkenden erişebilme şansı da elde edebilmektedir.

Huobi Token’in sahiplerine sunduğu ayrıcalıklar bu kadarla sınırlı kalmazken, HT Token sahipleri ayrıca protokolün geleceğini belirleyecek olan kararlar konusunda da fikir beyanında bulunabilmekte ve oy kullanabilmektedir.

Huobi Token Projesi Nedir?

Huobi Token projesi, esasında kripto varlık finansal hizmetler grubu olarak bilinen Huobi Global’in kendisidir. Lion Li tarafından geliştirilen ve 2013 yılında faaliyet göstermeye başlayan bu platform, kurulduğu tarihten itibaren kısa bir sürede Çin’in en yüksek ticari hacmine ulaşarak lider kripto para borsası konumuna erişmiştir. Üstelik bu yükselişini 2016 yılına kadar sürdürmüştür. Üstelik söz konusu tarihlerde Huobi Global borsası, dünya üzerindeki kripto ticaretinin yüzde 60’ını elinde tutmayı başardı.

Çin tarafından kripto para konusunda kısıtlamalar uygulanmaya başlayınca, Huobi Global borsası da ülkedeki merkez ofisini taşıma kararı aldı. Yalnızca pazar araştırmaları konusunda buradaki ofisini kullanan şirket, 2017 yılından itibaren Singapur’daki ofisini merkez ofis olarak kullanmaya başladı.

Huobi Global, kullanıcılarına geniş kapsamlı olarak finansal ürün ve hizmet imkânı sunan bir borsadır. Bu ürün ve hizmetlerden bahsetmemiz gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz:

Huobi Global Kripto Borsası

Huobi Global kripto para borsası, pek çok farklı paritede 490 kripto para biriminin takas edilmesine olanak sağlayan bir borsadır. Bununla beraber 50’yi aşkın itibari para birimini yine bu borsada kullanabilmek mümkündür.

Huobi Prime Nedir?

Huobi Prime, kripto para platformunun ilk Coin satışlarının (ICO) gerçekleştirildiği platformudur. Protokolün tokeni HT Token ile desteklenmektedir.

Huobi Pool Nedir?

Huobi Pool, protokolün kullanıcılarına madencilik faaliyetlerine bulunabilmesi için sunmuş olduğu bir platformdur. Günümüzde birçok kullanıcı, Huobi Pool sayesinde likidite havuzlarına katkı sağlayarak gelir elde edebilmektedir.

Huobi Wallet Nedir?

Huobi Wallet, bir tür cüzdan uygulamasıdır. Huobi Global tarafından yaklaşık olarak 4 yıl öncesinde piyasaya sürülen bu cüzdan uygulaması, Huobi Global platformuna entegre olan bir uygulamadır. BTC, ETH, USDT ve bunun gibi çeşitli ana paraların yanı sıra bütün ERC-20 tokenlerinin saklanmasını, transfer edilmesini ve değişimini desteklemektedir. Tüm bunların dışında ERC-721 tabanlı NFT’ler de yine bu cüzdanda saklanabilmektedir.

Huobi Capital Nedir?

Huobi Global, kripto para borsasının yatırım kolu olarak ifade edilmektedir. Borsa, blockchain teknolojisi ya da kripto para birimleriyle alakalı olarak startup’lara bu platform üzerinden finansman sağlamaktadır.

Huobi Chain Nedir?

Huob Chain, borsanın kripto varlık finans altyapısı şeklinde tasarlanmış olan bir blockchain ağı olarak ifade edilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse; kullanıcıların DeFi hizmetlerini özelleştirebilme imkânı sağlayan bir platformdur. Bu platform, varlık saklama, finansal ve yönetişim veri hizmetleri açısından çeşitli çözümler sunmasıyla bilinmektedir.

Huobi Türkiye Nedir?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Huobi Global 2017 yılında Çin’den çıkma kararı almıştı. Bunun nedeniyse Çin hükümetinin kripto para borsaları ve ilk Coin satışlarının yasaklanmış olmasıydı. Bu durumun ardından Singapur, Hong Kong, Japonya ve ABD’de kendisi için ofis açan borsa, 2019 yılında Türkiye’de de bir ofis açtı. Platformun genelinde stabil bir KYC protokolü söz konusu olmasa da 2020’den bu yana Türkiye ofisi için özel bir müşteri doğrulama sistemine yer verilmektedir. Bu sayede Türkiye’de ülkelerin çeşitli kripto para borsaları açısından belirlediği regülasyonlara uyum sağlama konusunda problem yaşanmamaktadır.

Huobi Coin Toplam, Maksimum ve Dolaşımdaki Arzı

Huobi Token’in toplam ve maksimum arzı 500 milyon adetle sınırlıdır. CoinMarketCap verilerine göre dolaşımdaki arz miktarıysa 153.357.694 adet olarak bilinmektedir. 2018 yılında piyasaya sürülen tokenlerin belli bir bölümü 1,52 dolardan satışa sunulurken, bir bölümüyse VIP topluluk üyelerinin seviyesine göre ücretsiz olarak dağıtıldı.

Yazım esnasında Houbi Token fiyatı 4,29 dolardan işlem görüyor. (8 Ekim 2022)

Huobi Token Projesi Güvenilir mi?

Kripto para yatırımcılarının bu projeyle alakalı en çok merak ettiği konulardan bir diğeriyse “Huobi Token güvenilir mi?” sorusunun yanıtıdır.

Huobi protokolü, DDoS karşıtı koruma teknolojisinden faydalanmaktadır. Bununla beraber varlıkların yüzde 98’i “Multi-Signature” niteliğindeki soğuk cüzdanlarda muhafaza edilmektedir. Topluluk üyelerinin güvenliğini sağlayabilmek adına “Don’t Be Evil” ismindeki bir risk kontrol mekanizmasını kullanır.

Diğer yandan 2018 yılından bu yana platformda Güvenlik Rezervasyon Mekanizması aktif olarak faaliyet göstermektedir. Yine aynı yılın ilk ayında Yatırımcı Koruma Fonu oluşturan kripto para borsası, bu sayede HT Token sahiplerini dolandırıcılık faaliyetleri ve çeşitli tehlikelere karşı koruma altına almıştır.

Huobi Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Huobi Coin’in satın alınabileceği en önemli kaynak elbette Huobi Global borsasıdır. Bununla beraber;

 • Gate.io
 • KuCoin
 • FTX
 • Poloniex
 • CoinEx
 • NovaDAX
 • BitMart
 • ACE
 • Pionex gibi borsalar da yine HT Coin satın alabilmenin mümkün olduğu borsalardan bazılarıdır.

Huobi coin satın alabilmek için bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturmak ve kimlik doğrulaması gerçekleştirmek gerekir. Bu gibi işlemleri tamamlayan yatırımcılar hesabına doğru paritede para yatırdığında kolaylıkla HT Coin satın alma emri oluşturabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir