Bitcoin Ajandası

HUSD Coin Nedir? Nerelerde Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. HUSD Coin Nedir? Nerelerde Kullanılır?

HUSD Coin Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto para piyasası son derece değişken bir piyasa olduğundan birçok yatırımcı için biraz yol gösterici olmak gerekebiliyor. Günümüzde birçok kripto para yatırımcısı çeşitli dijital varlıkların fiyatını bir çeşit hız treni olarak değerlendirirken, böyle bir değerlendirmede stabilcoinler de bir nevi varış noktası olarak adlandırılıyor. Bitcoin ya da altcoinlerin her biri yaşadıkları büyük fiyat yükselişi ya da düşüşü yatırımcısını etkilerken, stabilcoinin itibari para birimi aynı kalabiliyor. Dolayısıyla daha güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendirilirken, HUSD Coin de bu güvenli yatırım araçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bugünün şartlarında pek çok kripto para borsanın kendine ait bir kripto para birimi bulunuyor. Dünyanın en büyük borsalarından olan Huobi Global de kendine ait bir kripto para birimi olan borsalar arasında yer alıyor. HUSD Coin, Asya merkezli Huobi Global’in ADB dolarını takip eden stabilcoini olarak ifade ediliyor.

Bu yazımızda HUSD Coin ya da Stabilcoin’in ne olduğu, nasıl çalıştığı, nerelerde kullanıldığı gibi konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

HUSD Coin Nedir?

HUSD Coin Nedir?
HUSD Coin Nedir?

HUSD, Huobi Global borsasının sabit kripto para birimi olarak tanımlanıyor. Huobi USD adıyla da bilinen HUSD, dünyanın en ünlü kripto para borsalarından biri olan Huobi Global’in resmi stabilcoin’idir. Esasında bu jetonu Huobi Global borsasında kullanabilmek mümkündür. Fakat madeni para olarak da son derece ideal bir yatırım aracı olarak da değerlendirilebilir.

HUSD, Ethereum ağı için oldukça mantıklı bir belirteç olan ERC-20 tokeni olarak bilinir. ERC-20 tokenları yalnızca Ethereum ağı için uyumlu olurken, bu gibi durumlarda tokenları farklı bir ağa göndermemek gerekir. ERC-20 tokeninin Ethereum dışında bir ağa gönderilmesi, tokenin kaybına dolayısıyla maddi zarara neden olur. Bu gibi durumlar uygulanabilecek farklı yöntemler bulunurken, tokenları sarmak bu yöntemlerden biridir.

Huobi ve Paxos gibi dev partilerle iş ortaklığı gerçekleştirilmesine karşın HUSD henüz en büyük stabilcoin haline gelmiş değil. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar ABD dolarını taklit eden 10 stabilcoin listesine dahi girememiş olan HUSD Coin, 400 milyon doları aşkın piyasa değerine sahip stabilcoinlerin üstünlüğünü kabul etmek durumundadır.

HUSD Coin’in ERC-20 belirteçlerinin dışında bir HECO ve TRC-20 tokeni olduğunu söyleyebilmek de mümkündür. TRC-20 tokenları TRON ağında kullanılan belirteçlerdendir. Huobi USD hangi ağda yer alırsa alsın her zaman için bir ADB dolarıyla aynı değere sahip olacaktır. Bunu garanti altına almak içinse Huobi Global’in bir teminata ihtiyacı vardır. Bu teminatlar New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın düzenlemiş olduğu Paxos Trust Company yedeğinde bulundurulur.

3 Maddede HUSD

 1. Stable Universal, Huobi USD’nin hem ihraççısı hem de Huobi Global borsasının stratejik ortağı olarak bilinir.
 2. Huobi USD, 1:1 ABD dolarıyla desteklenen bir stabilcoin’dir. Platform kullanıcılarının fonları düzenlenen bir güven şirketi tarafından korunur. Kullanıcıların gerçekleştirdiği tüm para yatırma ve çekme işlemleri yine bu şirket tarafından güvence altında tutulur.  
 3. Stable Universal, kullanıcıların banka hesabına aktarabileceği karşılık gelen Amerikan dolarını Stcoins hesabına direkt olarak aktarır. Bu sayede Amerikan doları karşılığında Huobi USD kullanımı mümkün hale gelebilir.

HUSD Coin Nerelerde Kullanılır? Hangi Borsalar Destekler?

HUSD Coin’i pek çok farklı yerde kullanabilmek mümkündür. HUSD kullanım alanları sadece tokenları ve çeşitli borsaları değiştirmenin mümkün olduğu konumlarla alakalıdır. Elbette ki bunların başında kendi borsası olan Huobi Global gelir. Bunun dışında HUSD stabilcoini kullanabilmenin mümkün olduğu borsalar da şunlardır:

 • MDEX
 • Pionex
 • Hotbit
 • Glide Finans
 • MakiSwap
 • Hoo
 • Gate.io
 • Elk Finance

Huobi Global’in stabilcoinini yakın gelecekte pek çok farklı borsada görebilmek kaçınılmazdır. Özellikle de Huobi Global’in dünya çağında her geçen gün popülaritesini artırması da bu ihtimali güçlendiriyor.

HUSD Coin İçin Uygun Cüzdanlar Nelerdir?

Topluluk üyelerinin sahip olduğu HUSD stabilcoini herhangi bir borsada saklamayabilmesi mümkündür. Ancak bu durum pek de güvenli değildir. Bunun nedeniyse token sahiplerinin elinde anahtar niteliği taşıyan herhangi bir kod bulunmamasıdır. HUSD Coin’se günümüzün en popüler cüzdanları tarafından kabul edilir.

Huobi Global’in stabilcoin’i hem donanım hem de borsa cüzdanlarında saklanabilir. Bu anlamda tercih edilebilecek en bilindik ve güvenilir dijital cüzdansa MetaMask olarak gösterilir. MetaMask cüzdanı Huobi USD kabul ederken, ayrıca bu token için Atomic cüzdan ve Trust cüzdan da iyi birer alternatif olarak değerlendirilebilir.  

Tüm bunların yanı sıra Huobi USD’yi bir donanım cüzdanında saklamak da farklı bir alternatiftir. Donanım cüzdanı genellikle özel anahtara sahip olunduğu ve bu nedenle madeni paralara sahip olunduğu zamanlarda önerilen bir alternatiftir. Mevcut düzende en popüler donanım cüzdanı Ledger Nano olurken, bu cüzdanı Crptomaan’dan temin edebilmek mümkündür.

Sonuç

Kripto para piyasalarında kararlı duruş daha çok stabilcoinlerle sağlanıyor. Stabilcoinler Bitcoin ya da çeşitli altcoinler gibi ciddi dalgalanmalar yaşamazlar. Ancak fiat para birimine bağlı olarak aynı değerde kalırlar. HUSD Coin için de durum aynıdır. HUSD ticaretinde para kazanmak pek de mümkün olmazken, özellikle de BTC/USD işlem çifti kullanılmadığı sürece az da olsa kazanç sağlanabiliyor.

Kripto para birimlerinden pasif kazanç sağlamanın en iyi yollarından biri staking yapmaktır. Fakat bu yöntemde de portföyünüzü genişletmek, tasarruf hesabının yerine geçmek ya da enflasyon mağduru olmamak adına kripto para birimi açısından HUSD Coin tercih etmek faydalı olacaktır.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir