Bitcoin Ajandası

Hydraledger Projesi Nedir? HYD Coin Ne işe Yarar?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Hydraledger Projesi Nedir? HYD Coin Ne işe Yarar?

Hydraledger Projesi Nedir? HYD Coin Ne işe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Hydraledger projesi, merkezi olmadan dijital kimlik hizmeti gibi çeşitli hizmetler sunan bir blok zinciri projesi olarak ifade edilmektedir. Web3 odaklı olan bu proje, birbiriyle bağlantılı olan açık protokoller, merkezi olmayan araçlar ve hizmetler sağlayan bir protokol olarak faaliyet göstermektedir.

İlk olarak 2015 yılında ortaya çıkarılan ve 2016 yılında piyasaya sunulan Hydraledger projesi, aynı zamanda kurumsal düzeyde birtakım blok zinciri projelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bahsi geçen projelerin her biri, akademisyenler, satıcılar, kurucular ve hizmet sağlayıcılar açısından geliştiriciler tarafından tasarlanmış olup, blok zinciri ağları ya da ticari çözümler sunma amacı taşımaktadır.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, günümüzdeki birçok insan açısından soru işareti olan Hydraledger projesi ve onun yerel tokeni HYD Coin hakkında merak edilenleri derledik.

Hydraledger Projesi Nedir?

Hydraledger Projesi Nedir?
Hydraledger Projesi Nedir?

Dünyaca ünlü dev şirketler tarafından desteklenen Hydraledger projesi, geliştiricilerin ve şirketlerin iş ortaklığına dayalı blok zinciri projeleri geliştirebilmek adına tasarlanmış bir projedir. Linux Vakfı imzası taşıya bu proje ilk olarak 2015 yılında tasarlanmış ve 2016 yılında piyasaya sürülmüştür.

Hydraledger projesi, kendi kendini yöneten dijital kimliklerle alakalı pek çok fakrlı hizmet sunan bir blok zinciri projesi olarak tanımlanmaktadır. Birbiriyle bağlantılı olan açık protokoller, merkezi olmayan araçlar ve hizmetler sunan bir platform niteliği taşıyan Hydraledger, W3C tarafından sunulan temeller üzerine kuruludur. Bu özelliği sayesinde de ekosistem, kendi kendine egemen kimlik ve güvenlik çözümleri sağlayabilmektedir.

Hydraledger’in web sitesinde yer alan bilgilere göre proje, herkesin herhangi bir blok zincirine bağlanabileceği merkezi olmayan, güvenli ve küresel bir internet yaratmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda ağ, herkesin kendi verileri üzerinde devamlı olarak kontrol hakkına sahip olmasını da amaçlamaktadır. Dünyayı birbirine bağlamayı ve veri sahiplerine güvenli bir güvenliği geri verme hedefi bulunan Hydraledger projesi, küresel toplulukların güvenli bir şekilde erişim sağlamasına da yardımcı olmaktadır.

Hydraledger Projesi Kullanıcılarına Ne Sunar?

Hydraledger projesinin ana fikri, blok zinciri tabanlı projelerin etkileşimine izin vererek farklı sektörler arasında iş ortaklığı oluşturulmasını sağlamaktır. Linux’un ekosisteminde olduğu üzere Hydraledger projesi de açık kaynaklı ve özgürce veri eklenebilen bir platformdur.

Hydraledger’in kullanıcılarına sunduğu en önemli olanaklardan biri, ekstra olarak noter hizmeti vermesidir. Topluluk üyelerinin belgeleri blok zinciri teknolojisi sayesinde şifrelenebilirken, ayrıca kriptografik hash ile hesaplanmaktadır. Elde edilen bu kriptografik bilgiler sonrasında blok zincirine işlenmektedir.

Diğer yandan Hydraledger’in ana ürünü, kimlik yönetim süreçleri için geliştirilmiş olan bir SaaS Platformu IOP Console’dur. IOP Console, hemen her iş ve tedarik zinciri işlemini kontrol ederek doğrulamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra topluluk üyeleri, kendi kendini yöneten kimlikler (SSI) sayesinde dijital kimliklerini de yönetebilme şansına sahiptir. Bu durumda topluluk üyeleri, bir kimlik doğrulama işlemi esnasında kişisel verilerinden hangilerini iletebileceğini belirleyebilmektedir. Ayrıca Hydra’nın kendine ait yerel bir tokeni de bulunmaktadır. HYD Coin, bu aşamada pek çok farklı kullanıma sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

Hydraledger Nasıl Çalışır?

Hydraledger projesinin temel amacı hem esnek hem de farklı işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde uyarlanabilir olmasıdır. Bu durumda protokol, birçok ekibin farklı yaklaşımlarda bulunmasına izin vermektedir. Hydra bünyesinde pek çok projede birtakım farklı fikir birliği protokolü bulunmaktadır. Kuruluşlar, ekosistem tarafından kendilerine sunulan araçlar vasıtasıyla kendi özel blok zincirlerini birbirine bağlayabilmektedir.

Hydraledger’in sunduğu bu nitelik, bütün topluluğun çeşitli değişiklikler üzerinde anlaşmasını sağlamak durumunda olan Bitcoin ve Ethereum gibi ağların fikir birliği yaklaşımından son derece farklıdır.

HYD Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Hydra ya da başka bir deyişle HYD Coin, Hydraledger projesinin yardımcı program tokeni olarak tanımlanmaktadır. Projenin yerel tokeni ya da kripto para birimi olarak da ifade edilebilen bu varlık, topluluk üyelerinin kişisel verilerinin korunmasını sağlama gibi çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

Hydraledger, yeni tasarlanan merkezsiz protokoller, SSI’ler ve araçlara ev sahipliği yapmaktadır. Bütün bu protokol ve araçlarda, HYD Coin çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Diğer yandan projenin yerel kripto para birimi, merkezi olmayan yönetim açısından son derece önemli olurken, bir temel olarak kabul edilmektedir. Üstelik kullanıcıları için staking özelliğini de destekleyerek pasif gelir elde edebilme imkânı da sunmaktadır.

HYD Coin Fiyatı ve Toplam Arzı

Projeyle alakalı merak edilen pek çok farklı konudan bir diğeri de HYD Coin fiyatı ve toplam arzıdır. Coinmarketcap’tan elde edilen verilere göre yazım esnasında (15 Kasım 2022) HYD fiyatı 0,0007886 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

HYD Token fiyatının piyasaya sürüldüğü 2016 yılından itibaren gördüğü en yüksek seviye, yaklaşık 6 yıl önce 12,87 dolar olarak kayıtlara geçmiştir. Bunun aksine en düşük seviyeyse neredeyse 2 ay önce gerilediği 0006944 dolar seviyesi olarak bilinmektedir.

Diğer yandan yine Coinmarketcap verilerine göre HYD Token’in toplam arzı 276.275.189 adet olurken dolaşımdaki arz miktarıysa 399.923.676 HYD olarak kayıtlara geçmiştir. Diğer yandan maksimum arzı hakkında herhangi bir veri bulunmamaktadır.

HYD Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Kripto para yatırımcıları açısından projeyle alakalı bir diğer soru işaretiyse HYD Token’in nereden ve nasıl satın alınacağıdır. Günümüzde HYD Coin’in listelendiği tek kripto para borsası UniSwap olarak bilinmektedir. Bu nedenle projeye yatırım yapmak ve HTD Coin sahibi olmak isteyenlerin öncelikli olarak Uniswap borsasında hesap oluşturması gerekmektedir. Hesap oluşturup kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra HYD Coin satın alabilmek için uygun işlem çiftinden hesaba para yatırılmalıdır. Tüm bu aşamaların ardından kolaylıkla HYD Coin satın alma emri oluşturabilmek ve projenin yerel tokenine sahip olabilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir