Bitcoin Ajandası

HyperCash Projesi Nedir? HC Coin Ne için Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. HyperCash Projesi Nedir? HC Coin Ne için Kullanılır?

HyperCash Projesi Nedir? HC Coin Ne için Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

HyperCash projesi, blok zinciri teknolojisinden faydalanan ya da faydalanmayan ağlar arasındaki veri alışverişini daha kolay bir hale getirmek üzere tasarlanmış olan bir projedir. Açık kaynaklı ve platformlar arası kullanılabilen bir kripto para projesi olarak da ifade edilebilen HyperCash, birçok yatırımcı açısından soru işaretidir.

HCash ve HShare gibi isimlerle de bilinen HyperCash projesi, sahip olduğu yapısı sayesinde piyasadaki birçok kripto projesinden farklıdır. Üstelik kendi HC Coin isminde kendi kripto para birimine sahip olan HyperCash, kullanıcılarına çeşitli alanlarda avantajlar sağlamaktadır.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, günümüzde birçok kripto para meraklısı için soru işareti olan HyperCash projesi hakkında merak edilen detaylara değindik.

HyperCash Projesi Nedir?

HyperCash Projesi Nedir?
HyperCash Projesi Nedir?

Hshare ve HCash gibi isimlerle de bilinen HyperCash projesi, bir çeşit kripto para projesidir. Blok zinciri teknolojisini kullanan ve kullanmayan pek çok farklı ağ arasındaki veri alışverişini daha kolay hale getirmek üzere tasarlanmış bir projedir. Proje dahilinde kendi kripto para birimi HCASH, başka bir deyişle HC Coin ise merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir varlık olarak tanımlanmaktadır.

HyperCash teknolojisinin faydalandığı ağ, kuantum karşısında dirençli imza teknolojisini bünyesinde barındırmasıyla dikkat çekerken, aynı zamanda güvenli bir ağ olarak faaliyet göstermektedir.

HyperCash projesi dahilindeki kripto para birimi, merkezi olmayan, açık kaynaklı ve çeşitli platformlar arası olacak şekilde çalışmaktadır. Platformlar arasında çalışabilme özelliği sayesinde hali hazırda piyasadaki pek çok farklı kripto para projesinden farklı niteliktedir. Bu durumda HCash, blok zinciri tabanlı ve bloksuz kripto para birimleri arasındaki işlemleri gerçekleştirebilmek adına geliştirilmiş sayılı projeler arasında yer almaktadır.

Diğer yandan HyperCash platformunda Exchange ismindeki bir borsayla topluluk üyelerine ayrı bir hizmet verilmektedir. Bu borsa aracılığıyla birçok topluluk üyesi akıllı sözleşmeler, çapraz zincir işlemleri, üst düzey verimlilik ve esnek ve düşük işlem ücretleri gibi çeşitli avantajlardan faydalanarak işlem gerçekleştirebilmektedir.

HyperCash çeşitli blok zincirleri arasında değer transferini kolay bir hale getirirken, kullanıcılarına da iki farklı tabana sahip cüzdan kullanımı sunmaktadır. Bu cüzdanlara siyah ve beyaz olarak erişim sağlayabilmek mümkün olurken, beyaz cüzdanlar çoğunlukla görüntülenebilir olma niteliği taşımaktadır. Diğer yandan siyah cüzdanlarsa gizlilik amacıyla tasarlanmış bir cüzdan olarak nitelendirilmektedir.

HyperCash Projesi Nasıl Çalışır?

HyperCash projesiyle alakalı merak edilen çeşitli konular bulunurken, bunlardan biri de projenin nasıl çalıştığıdır. Merkeziyetsiz bir özerk yönetime sahip olan HyperCash projesi, bu özelliği sayesinde topluluk odaklı çalışmaktadır. Topluluk üyelerine, kendilerinin ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılayabilecekleri ve karar verme aşamasında etkinliği artırarak uygun şartlar sağlamasının garantisini vermektedir.

Tüm bunların yanı sıra HyperCash, Proof of Work ve Proof of Stake Hibrit teknolojisini birlikte kullanmaktadır. Böylelikle Proof of Work tarafından üretilen blokların blok zincirine dahil edilebilmesi için Proof of stake madencilerinin doğrulaması sağlanmaktadır. Gerek madencilerin gerekse blok üretimine dahil olması, ağın güvenliğini sağlarken hashpower tekel ihtimali de büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır.

HyperCash Projesi Kullanıcılarına Ne Sunar?

HyperCash projesi, blok zincirine dayanan ve dayanmayan sistemler arasında sınırsız alışveriş imkânı sağlayacak şekilde tasarlanmış bir protokoldür. Üstelik bu imkân, kullanıcılara yalnızca bir cüzdan aracılığıyla sunulmaktadır. Kullanıcılar, bir cüzdan uygulaması sayesinde özel ve genel adresler arasında transfer gerçekleştirebilme avantajından faydalanabilmektedir. Anonim bir kripto para birimi kullanmanın ya da kullanmamanın bu avantaj üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

HC Coin Nedir? Ne için Kullanılır?

HC Coin ya da diğer bir adıyla HCash, HyperCash projesinin yerel tokeni olarak ifade edilmektedir. Çift zincirli bir blockchain teknolojisine sahip olan bu kripto para birimi, çeşitli kripto varlıklarla etkileşime girebilmektedir. Buna göre sadece bir HC Coin cüzdanına sahip olan kullanıcı, pek çok farklı kripto para birimini gönderip alabilme şansına sahiptir. Bununla beraber HyperCash, hibrit bir konsensüs mekanizmasına sahiptir. Bu durumda HC Coin, hem PoW hem de PoS mekanizmasını kullanmaktadır. Bu durum, topluluk üyelerinin iki farklı yöntemle HC Coin basabileceği anlamına gelmektedir. Bu durumda HC coin için staking ve madencilik yapabilmek mümkündür.

HC Coin Fiyatı ve Toplam Arzı

Projenin yerel tokeni HC Coin hakkında merak edilen en önemli konu elbette ki fiyatıdır. Coinmarketcap verilerine göre yazım esnasında HC Coin fiyatı (17 Kasım 2022) 0,09014 dolardan işlem görmektedir. Diğer yandan proje kapsamında sunulan toplam arz miktarı 45.071.909 token olurken, maksimum arzı ve dolaşımdaki arzı da aynı orandadır.

HC Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

HC Coin’in nereden ve nasıl alınacağı da yine projeyle alakalı merak edilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Piyasaya sürüldüğü ilk dönemlerde son derece az kripto para borsasında işlem gören HC Coin, şimdilerde pek çok farklı borsanın listesinde yer alıyor. Söz konusu borsalardan birkaçına örnek göstermemiz gerekirse:

 • Huobi Global
 • Gate.io
 • OKEx
 • ZB.COM
 • CoinW
 • CoinEX
 • Binance

Söz konusu olan bu borsalar, kripto para piyasalarının en güvenilir platformları arasında yer almaktadır. HC Coin sahibi olmak ve HyperCash projesine yatırım yapmak isteyenlerin ilk olarak bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturması gerekmektedir. Üyelik işlemlerinin ardından kimlik doğrulaması gerçekleştiren yatırımcılar uygun işlem çiftinden para birimini hesabına yatırmalıdır. Böylelikle dakikalar içerisinde HC Coin satın alım emri oluşturulabilmekte ve token sahibi olunabilmektedir. Üstelik satın alınan tokenlerin cüzdanda saklanması da mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir