ICO Nedir? Nasıl Çalışır?

ICO Nedir? Nasıl Çalışır?

Kripto Para
Şubat 7, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
53
ICO teriminin açılımı ve türkçeleştirilmiş hali İlk Para Terimi olarak ifade edilmektedir. Bu terim kripto para endüstrisindeki İlk Halka Arz yani İPO terimi ile eşdeğer olarak tanımlanabilmektedir.
ico-nedir

ICO Nedir? Nasıl Çalışır? ICO teriminin açılımı ve türkçeleştirilmiş hali İlk Para Terimi olarak ifade edilmektedir. Bu terim kripto para endüstrisindeki İlk Halka Arz yani İPO terimi ile eşdeğer olarak tanımlanabilmektedir. İlk para teklifi yani ICO, yeni bir hizmet, jeton veya uygulama geliştirmek için para toplamayı amaçlayan bir şirketin, bu amacını gerçekleştirme yöntemi olarak gündeme gelmiştir. Konu ile ilgilenen yatırımcılar teklif satın alabilmekte veya şirketin sunduğu kripto para jetonlarını alabilmektedir. Bu kripto para jetonları, ilgili işletmenin sunduğu hizmetlerden yararlanma imkanı tanırken bazı durumlarda da proje kapsamında gerçekleştirilen işlerde bir hisseyi temsil edebilmektedir.

ICO Nedir?

ICO Nedir? Nasıl Çalışır?
ICO Nedir? Nasıl Çalışır?

ICO Nedir? Nasıl Çalışır? ICO sistemi genellikle, yatırımcıların fonları depolayan veya kripto para jetonlarını sonraki dönemler için eşdeğer bir değer sunan akıllı sözleşmelere para göndermesi ile çalışmaktadır. Bu bahsi geçen kripto para birimi genellikle bitcoin veya ethereum olabilmektedir. Bu sistemde küresel bir yatırımcı havuzundan para alınmaktadır. Dolayısı ile, ICO’larda toplanan tokenlerin astronomik olduğu görülebilmektedir.

ICO teriminin ortaya çıkışı ile birlikte, kripto paralar içinde özellikle ethereum ciddi bir yükselişe geçmiştir. Bu sayede yeni bir ICO çağına girildiği düşünülmektedir. Ethereum dijital parasında yaşanan bu yükseliş ile birlikte, ICO sistemi projelere entegre edilen bir token olarak kripto paraları ele almışlardır. Böylece kripto para projelerinin geliştirilmesi için uygulanması gereken bir yöntem geliştirilmeye gidilmiştir.

Çıktığı dönemden itibaren ICO işlemi yeni kripto paraların geliştirilebilmesi için kullanılmaktadır. Bunun yanında bahsi geçen kripto paraların finanse edilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Önceden oluşturulmuş bir talep veya kripto para jetonunun söz konusu olduğu durumlarda, bunlar kripto para borsaların satılabilmekte veya takas edilebilmektedir.

ICO Nasıl Çalışır?

Kripto para girişimcisinin veya kuruluşun ICO aracılığı ile para toplamak istemesi neticesinde, öncelikli olarak yapması gereken projenin genel hatları ile alakalı bilgi vermektir. Bunun ardından projenin tamamlanması ile birlikte ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Proje geliştiricilerinin kaç sanal tokenini tutacağı, ne tür para kabul edileceği gibi konulara da değinilmesi gerekmektedir. Ayrıca ICO kampanyasının hangi zaman aralığında ve ne kadar süreceğinin de hesaplanması gerekmektedir.

ICO Nedir? Nasıl Çalışır? ICO kampanyasının oluşturulması ve netleşmesi sonucunda, kampanya ile yakından ilgilenen yatırımcılar, projenin bazı jetonlarını dijital para birimlerini kullanarak satın almaktadır. Satın almada kullanılan bu madeni paralar jeton olarak isimlendirilmektedir. Bu sistemi herhangi bir projeden hisse satın almak olarak düşünmek mümkündür. Eğer ICO kampanyası doğrultusunda toplanan para, firma veya proje geliştiricileri tarafından belirlenen miktarı karşılayamadıysa, para yatırımı yapan kişileri ödedikleri miktarlar geri iade edilmektedir. Bu durumda da ICO çalışması başarısızlık ile sonuçlanmaktadır. Eğer ICO kampayası tarihleri arasında istenen miktarda para toplanmışsa, bu finansman projenin geliştirilmesi ve uygulanması için kullanılmaktadır.

ICO ve IEO Arasındaki Farklar

ICO ve IEO Arasındaki Farklar
ICO ve IEO Arasındaki Farklar

ICO Nedir? Zaman zaman ICO ile IEO birbirine karıştırılmaktadır. Kullanıcılar veya yatırımcılar her ikisini de aynı amacı karşılayan araçlar olarak tanımlayabilmektedir. Ancak ICO ve IEO arasında belirgin farklar bulunmaktadır. Bu farklar şu şekilde sıralanabilir;

  • İlk para terimi olan ICO, token düzenleyici sistemlerin web sitesi görevini görmektedir. IEO, yani İlk Borsa Teklifi ise, adından da anlaşılacağı gibi bir borsa platformu olarak görev yapmaktadır.
  • ICO sistemi geliştirilmek isteyen ve farklılık gösteren projeler içinde değişiklik gösterebilmekteidr. IEO ise, kripto para borsasında yer alan kullanıcıların, AML yani risk yönetimi ve KYC, yani müşteri tanıma sistemine göre yönlendirilmektedir.
  • Satış işlemleri ICO kapsamında, geliştirilmek istenen projenin kurucuları veya firma tarafından sağlanmaktadır. IEO sisteminde gerçekleşen satış işlemleri ise yalnızca kripto para borsaları aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.
  • Satış işlemlerinin sonrasında token listeleme işleminin gerçekleştirilmesi için ICO borsaya bireysel olarak ulaşmalıdır. Ancak IEO sistemine, bulunduğu her borsa sitesinden ulaşılabilmektedir.
  • ICO kampayalarının oluşturulmasında, şirketlerin geliştirdikleri projeler doğrultusunda fazla miktarda finansal ihtiyaç söz konusudur ve projenin uygulanması için bu paranın toplanması gerekmektedir. Ancak IEO sisteminde direkt borsa aracılığı ile kazanç sağlanabilmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle