Bitcoin Ajandası

İkili Tepe (Çift) ve İkili Dip Formasyonu Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. İkili Tepe (Çift) ve İkili Dip Formasyonu Nedir?

İkili Tepe (Çift) ve İkili Dip Formasyonu Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Trend dönüş formasyonları arasında ikili dip ve ikili tepe formasyonları yer almaktadır. Bu formasyonun nasıl oluşum gösterdiği ve ne olduğu pek çok kişi tarafından merak edilen konulardandır. Kripto para alanında yatırım yapmak isteyenler söz konusu formasyonlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

İkili Tepe (Çift) Formasyonu Nedir?

İkili Tepe (Çift) Formasyonu Nedir?
İkili Tepe (Çift) Formasyonu Nedir?

İkili tepe formasyonu ya da ikili tepe formasyonu önem arz eden dönüş trendleri arasında bulunur. Bu formasyon çeşidi destek düzeyinde yaşanan kırılmayla beraber düşüş trendinin başlayacağı şeklinde değerlendirilir. M harfi gibi olan bu formasyon çeşidi fiyatların en üst düzeyleri iki defa fakat geçememesi neticesinde oluşum gösterir. Destek düzeyi kırılınca çift formasyonu hedefi fiyatın tepe ve destek düzeyi boyunca düşmesi neticesinde belirlenir.

İkili tepe formasyon çeşidi yorumlanırken birtakım noktalara dikkat etmek çok önemlidir. İlk tepe oluştuktan sonra hacim barındırmayan gevşeme dibi oluşturup tekrardan yükselişe başladığı zaman bir problemin açığa çıktığı gözlenebilir. Bunun nedeni yaşanan yükselmeye karşın hacmin önceki tepeyi meydana getirirken oluşan hacme erişememesidir.

Söz konusu durumu gören bir analist önceki tepe ve diplere yaklaşmış olan fiyatların problem yaşayacağını, bu sebepten dolayı buraların destek direnç olmak suretiyle çalışabileceğini düşünür. Bu düşünce doğrultusunda ilk tepeden başlamakta olan yatay direnç çizer. Çizdiği dirence yaklaştıkça satışların miktarı da artma eğilimi gösterebilir. Özellikle uzun vadeli yatırımcılar trend dönüşünü kesinleşene dek beklemeli ve kırılma teyidi gerçekleştirmelidir.

İkili tepe formasyonu üzerinde ilk önce ürünün çıkış zamanı bulunur. Grafikteki yükseliş oku zaman içinde hafif çapraz olacak biçimde ilerleme gösterir. En trendi yakaladığı dönemdeyse grafik üzerinde ilk zirve tepeye ulaşılmış olur. Ardından yeni trend ürünler gelir. Bu ürünlerin gelmesiyle birlikte doğal olarak yükseliş oku başladığı noktaya geri dönüş yapar. Süreç içinde trendler arasında trend olunabildiği de söylenebilir.

Bu aşamaya gelindiği zaman ürünün grafikte yer alan artış oku yeniden yukarı doğru çıkmaya başlar. Zaman geçtikçe ürün grafiğinde tekrardan çapraz azalmalar meydana gelir. Bu sayede ürün grafiğinde M biçiminin oluştuğu gözlenir. Grafikteki bu biçim borsada ikili tepe formasyonunda M grafiği olarak adlandırılır. Bu tür grafiklerde devamlı olarak azalmalar ve artışlar oluşabilir. Rekabet ortamında ürünün belirli bir trend olma zamanı vardır.

İkili Dip Formasyonu Nedir?

Borsada ürün çeşitliliğinin fazla olması bu dünyada da pek çok türün oluşumuna zemin hazırlar. Borsada trendi yakalayan ürünlerin anlık olarak değişim göstermesi de söz konusu olabilmektedir. Bilindiği üzere ekonomi alanında fiyatı düşük olan ürünlere rağbet son derece fazla olmaktadır. Borsada hiç satılamamakta olan söz konusu ürünlerin grafiği rağbet neticesinde artış göstermeye başlar.

Ürünün grafiği artış göstermeye başladığı için ürünün grafik şeması haliyle en sondan yükseliş göstermeye başlar. Bir müddet sonra ise ürün normal fiyatıyla denk düşer. Bu sebeple de ürünün satışlarında tekrardan bir azalış meydana gelir. Satışları azalma gösteren ürünlerde grafiğin hızlı bir biçimde düşüşe geçtiği rahatlıkla gözlenebilir. Grafik oku en son noktaya tekrar gelir.

Son noktaya gelen grafik okundan sonra fiyat düşüklüğü sebebiyle ürün bir daha ilgi görmeye başlar. Normal fiyat değerindeyse yine bir azalmanın görülmesi durumu yaşanır. Bu dalgalanmalar grafikte W harfini meydana getirir. Borsada bu durum ikili dip formasyonu W grafiği olarak isimlendirilir. Bu grafiği iyi bir biçimde değerlendiren yatırımcı yüksek kazanç elde edeceğini tahmin ederek bu doğrultuda hareket eder.

Söz konusu formasyonun onay alabilmesi için yapılan teknik analizin ve gözlemin iyi olması gerekmektedir. Yatırımcının tecrübesi iyi bir analiz yapabilmeyi ve doğal olarak grafikteki onayı iyi biçimde değerlendirmek için gereklidir. W formasyonu için onay alınmadığı zaman ufak kayıplarla ya da kazançlarla yatırımcı pozisyondan ayrılır. Grafiğin üzerinde net bir biçimde W harfi belirmediği için teknik analizin iyi şekilde yapılması çok önemlidir.

İkili tepe formasyonu gibi ikili dip formasyonu da trend dönüş formasyonları arasında önem taşıyan bir çeşittir. Trend dönüş sinyalleri verme konusunda başarı kaydeden bu grafik fiyatların dibi iki defa test etmesi fakat tutunmaması neticesinde oluşum gösterir. Bu grafik görünümü itibarıyla W harfini andırır. Direnç düzeyinin kırılma göstermesiyle formasyon yükseliş trendine geçileceği yönünde değerlendirilir.

Söz konusu formasyon çeşidinin hedefi direnç düzeyinin kırılma göstermesiyle fiyatın dip ve direnç düzeyi boyu kadar yükselmesi neticesinde belirlenir. Bu grafik boğa trendinin ardından düşüş yönünde bir pozisyon alabilmek amacıyla kullanılabilecek bir dönüş formasyonu olarak nitelendirilebilir. İkili dip formasyonu oluştuğu zaman tepe kısımlarının minimum iki katı olacak biçimde artış gelir.

Ancak bu artış yani yükseliş bir vakitten sonra hızlıca biter. Böylece aynı oranda düşüşün gözlenmesi mümkün olur. Öyle ki ciddi düşüş yaşandıktan sonra yeni alıcıların bulunmaması halinde varlık hızlı bir şekilde güven kaybedebilmektedir. Bu da boyun çizgisinin altına düşen varlığın ciddi bir biçimde toplanma dönemine giriş yaptığı anlamına gelir.

Çift dip formasyonunun ardından varlığın devamlı olarak tepe değerinde bulunması mümkün olmamaktadır. Bunun sebebi yatırımcıların anlık olarak rağbet gören ürünlere uzun vadede güvenmemesidir. Bu durum tecrübe sahibi olan yatırımcılar için hem kârlı hem de kısa bir yolculuk anlamına gelir. W formasyonu de ikili tepe noktasından sonra sert bir biçimde yükselişin yaşanmasını gerektiren bir grafiktir.

Boyun çizgisi üstünde yatay biçimde hareket etmekte olan ürünler birden rağbet kazanabilir. Bu rağbet yükselişin önünü açar. Hatta mümkün olan en kısa zamanda alıcı kazanmaya başladığı konumun iki katı kadar fazlasını bile görebilir. Ancak hızlı biçimde artış gösteren ürünün gerçek değerinde olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek kazanç sağlayan yatırımcılar tüm ürünleri tecrübesiz yatırımcılara devrederler ve böylece düşüşe geçilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir