Bitcoin Ajandası

İlk Oyun Arzı (IGO) Nedir? IGO’ya Nasıl Katılım Sağlanır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. İlk Oyun Arzı (IGO) Nedir? IGO’ya Nasıl Katılım Sağlanır?

İlk Oyun Arzı (IGO) Nedir? IGO’ya Nasıl Katılım Sağlanır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto dünyasının en yeni gelişmelerinden biri olan İlk Oyun Arzı (IGO) oyun projelerinin fon toplamak için geliştirdiği bir sistemdir. ICO, IEO ya da IDO gibi terimlerle benzeşen IGO, kullanıcılarına platformda token ya da NFT kazanma imkânı sağlayabilmektedir.

IGO (İlk Oyun Arzı) Nedir?

IGO (İlk Oyun Arzı) Nedir?
IGO (İlk Oyun Arzı) Nedir?

Yeni nesil oyun deneyimi olarak nitelendirilen IGO, Initial Game Offering kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığıysa İlk Oyun Arzı olarak bilinen bu kavram, yalnızca oyun sektörüne ait olan bir terimdir. Henüz geliştirilme sürecinde olan bir oyun için token ve NFT sahibi olmayı sağlamakta, aynı zamanda bu süreçte oyuncular için tanınan özel haklardan yararlanabilme fırsatı sunabilmektedir.

İlk Oyun Arzı (IGO)’nun Amacı Nedir?

Tamamen oyun sektörünün büyümesi ve gelişmesi üzerine tasarlanan IGO’nun amacı kripto dünyasında merak edilen bir konudur. Genel olarak IGO’nun amaçlarına birkaç örnek gösterecek olursak;

Oyunun geliştirilmesini sağlaması

Pazarlama türünden faaliyetlerin hızlandırılması için fon toplaması

Toplanan fonun oyunun diğer levele atlayabilmesi için kullanılması, İlk Oyun Arzının amaçları arasında yer almaktadır.

İlk Oyun Arzı’nı yatırımcılar açısından değerlendirecek olursak; projenin ilk aşamasındaki yatırımcısı olarak oyun geliştirildikçe yatırımcının sahip olduğu token ya da NFT’nin de değeri artış göstermektedir. Üstelik yatırımcılar oyun platformunun karar mekanizmasında da söz hakkına sahip olabilmektedir.

IGO Nasıl Çalışır?

IGO, başka bir deyişle İlk Oyun Arzı, blok zinciri oyunlarında sermaye toplamak üzerine kullanılan bir yöntemdir. İlk Coin Arzıyla (ICO) benzer bir sistem olduğu düşünülürken IGO’nun farkı, katılımcılarını oyunun ilk geliştirme sürecinde desteklemesidir. Ayrıca kripro para tokenlerinin haricinde oyun içi varlıklara erişim imkanı sağlaması da IGO’nun bir avantajı olarak bilinmektedir.

Mevcut kripto para piyasalarında Binance NFT, EnjinStarter ya da TrustSwap gibi çok sayıda İlk Oyun Arzı lanchpad’i bulunmaktadır. Farklı nitelikteli lanchpad’ler farklı IGO uygulamalarına sahip olurken, yatırımcıların IGO platformuna katılım sağlaması için platformun kendi tokenine sahip olması zorunludur.

Katılımcılar zorunlu olan tokene sahip olduktan sonra bu tokenleri bir müddet havuzda kilitlemek durumundadır. Sonrasındaysa dağıtım algoritmasıyla alakalı olarak kilitli kalan token sayısına göre projeye ait token ya da NFT satın alabilmektedir.

Binance NFT üzerinden bir örnek göstermek gerekirse; bu platformda ödül kazananların tespiti için bir sistem kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde bütün yatırımcılar IGO üzerinden NFT satın alma konusunda eşit haklara sahip olabilmektedir. Bazı zamanlarda yatırımcıların sahip oldukları token ya da NFT’leri satışa çıkarabilmesi için bir süre elinde tutması ya da stake etmesi gerekmektedir.

IGO, IDO, ICO ve IEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

IGO, IDO, ICO ve IEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?
IGO, IDO, ICO ve IEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Kripto sektöründe pek çok farklı fon toplama sistemi bulunmaktadır. İlk Borsa Arzı (IEO), İlk Coin Arzı (ICO) ve İlk DEX Arzı (IDO) en sık karşılaştığımız sistemler arasında yer almaktadır. Tüm bu fon toplama mekanizmaları birbirine benzeyen ancak çalışma şekli olarak değişiklik gösteren mekanizmalardır. IGO, IDO, ICO ve IEO arasındaki farklılıklardan kısaca bahsedebiliriz.

ICO (İlk Coin Arzı)

Kripto dünyasının ilk sermaye toplama yöntemi ICO yani İlk Coin Arzı’dır. Blok zinciri tabanlı projelerde geliştiricilerin kripto cinsinden fon toplamasına olanak sağlamaktadır. İlk olarak 2014 yılında Ethereum tarafından kullanılmış ve 2018 yılına kadar sektördeki popülaritesini korumuştur.

IEO (İlk Borsa Arzı)

İlk Borsa Arzı’nı diğerlerinden ayıran en önemli fark IEO’nun direkt olarak proje ekibi açısından değil, herhangi bir kripto para borsası bünyesinde gerçekleştirilmesidir. İtibarlı bir kripto borsasının yanında yer almak hem IEO katılımcıları hem de proje açısından önemli bir artıdır.

IDO (İlk Dex Arzı)

İlk Dex Arzı ise merkezi olmayan bir kripto borsasında gerçekleştirilen bir çeşit ICO olarak ifade edilebilmektedir. IDO’lar, IEO ve ICO’nun eksikliklerini gidermesi amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. IDO katılımcısına anlık olarak bir token listesi sunarken, bu durum IDO’nun tamamlanması sonrasında tokenlerin listelenmesini sağlamaktadır.

IGO’ya Nasıl Katılım Sağlanır?

IGO’ya Nasıl Katılım Sağlanır?
IGO’ya Nasıl Katılım Sağlanır?

Diğer birçok dijital varlıkta olduğu üzere IGO’da kârlılığın garanti olduğundan bahsetmek mümkün değildir. Dolayısıyla herhangi bir IGO’ya katılım sağlamadan önce mutlaka detaylı araştırmanın yapılması, risklerin belirlenmesi ve doğru bir strateji oluşturulması önerilmektedir.

Doğru bir IGO yatırımı gerçekleştirebilmek için oyun projesinin herhangi bir internet sitesi ya da sosyal medya hesabında net bir yol haritası olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca itibar sahibi yatırımcıların ya da iş ortaklarının projeyi destekleyip desteklemediğine bakılması da faydalı olacaktır.

Çeşitli projelerden oyun için token ya da NFT satın alabilmek için Binance NFT’de bulunan IGO’lara dahil olabilmek mümkündür. Bunun için katılımcının eşit şartlara sahip olmasını sağlamak adına eşi benzeri olmayan bir katılım mekanizmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Sonuç olarak NFT dağıtımları herkese açık olmakla beraber doğrulanabilir bir seçim mekanizmasına dayanmaktadır.

IGO’ya katılım sağlamak için öncelikle Binance hesabına giriş yapılması ve Binance NFT ana sayfasına ulaşılması gerekmektedir. Bu sayfadan katılmak istenilen IGO’nun görseline tıklandığında katılım sayfasına erişim sağlanmaktadır. Katılım sayfasında oyun projesine yönelik tüm detaylara  ulaşabilmek mümkündür. Katılım şartlarını yerine getirebilmek için kullanıcının minimum miktarda BNB’yi cüzdanda tutması önemlidir.

Binance IGO’larında genellikle dört farklı aşama bulunmaktadır. Bunlar; hazırlık, katılım, hesaplama ve dağıtım olarak örneklendirilebilir. Her aşamada neler yapılması gerektiği hakkında gerekli tüm bilgilerin elde edilmesi de son derece önemlidir.

IGO’lar sayesinde tasarımcılar tarafından oyun projelerine blok zinciri teknolojisi üzerinden sermaye toplayabilme imkanı sunmaktadır. Bu açıdan son derece yenilikçi bir yaklaşım olan IGO’lar, projelerin ilk aşamalarında iyi bir yöntem olarak değerlendirilse de çeşitli finansal risklere sahiptir. Bu nedenle de katılımcıların fonlarını riske atmaması için önceden detaylı araştırma yapması önerilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir