Bitcoin Ajandası

iNFT Nedir? NFT ile Farkları Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. iNFT Nedir? NFT ile Farkları Nelerdir?

iNFT Nedir? NFT ile Farkları Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
21 0

iNFT nedir sorusunu cevaplarken NFT’den iNFT’ye gelen süreci, bu gelişmeye neden olan etkenleri, iNFT özelliklerini ve NFT’den farkını işlemeye gayret ederken dijital dünyanın genel durumu hakkında bilgi vermeyi de amaçlıyoruz.

iNFT üzerine çalışan firmanın Alethea olduğunu söyleyerek başlayalım. Firma kurucusu Arif Khan’a göre iNFT’ler, ileride NFT’lerin yerini alabilecek. Bu amaçla çalışmalarını sürdüren firmanın, ilerideki dönemde nasıl bir başarı kaydedeceği merak konusu oluyor. iNFT nedir sorusuna vereceğimiz yanıtlar yanında iNFT özelliklerini de başlıklar altında inceleyelim…

iNFT Nedir? İNFT Öne Çıkan Özellikleri

iNFT Nedir? İNFT Öne Çıkan Özellikleri
iNFT Nedir? İNFT Öne Çıkan Özellikleri

NFT’nin üzerine eklenen en önemli özellik olan yapay zeka ile ortaya çıkan iNFT nedir ve NFT’den farkı üzerinde dururken iNFT özelliklerinden bahsetmeliyiz.

iNFT’ler, Ethereum ve token tabanına sahip bulunan yapısıyla ERC 721 veya ERC-1155 NFT protokollerine göre faaliyet göstermesiyle biliniyor. iNFT’lerin özelliklerini dikkate aldığımızda NFT’nin gelişmiş bir versiyonu olarak ifade etmek mümkündür.

iNFTler, altyapısında bulunan zeka ve kendi kendine öğrenme özellikleriyle öne çıkyor. GPT-X’in yazılım içinde bulunması, iNFT’ye olumlu yansırken kendiliğinden öğrenme özelliği ise hem iNFT’yi üretene hem de iNFT’nin sahibine zekanın yeni formlarını sunuyor.

iNFT’lerin izin almaya gerek bırakmayan yapısı, evrensel olarak kullanmaya ve sansürden kaçınmaya yarıyor.

iNFT’nin NFT’den Farkı

iNFT nedir sorusu içinde NFT ile akıllı NFT arasındaki farktan bahsetmemiz gerekiyor. Fark, iNFT’lerin altyapısında yapay zekanın kullanılması olarak öne çıkmaktadır. iNFT’ler üzerinde değişmez akıllı sözleşmelerin bir parçası GPT-3 istemi bulunur.

NFT’lerin sahiplik durumu, iNFT’ler ile destekleniyor ve blokzincirin merkeziyeti olmayan yapısıyla uyumlu olarak görünüyor. NFT’leri birim olarak sahiplenmek imkanı bulunmaktadır. Bununla birlikte iNFT’ler, sahipliğin yeni formlarda içerik üretmesine ve erişimine imkan sağlıyor.

Örneğin, bir topluluk tarafından sahiplenilmiş olan dijital bir karakterin IP’si, yalnızca token sahibi olanların erişimine açık hale getirilerek içerik üretimi yalnızca sahiplere sunulur. Bu durum, dijital varlık sahibi olmaya yeni bir boyut kazandırır. Bunun karşılığı şudur: İnternet ortamında her şeyin kopyalanabilmesi ve paylaşılabilmesine zemin hazırlanacaktır.

iNFT’nin Geleceği

iNFT nedir sorusunu yanıtlarken iNFT’lerin metaverse ortamlar içinde çalışma özelliğinin farklı sonuçlar vereceğini söylemeliyiz. Satın alınmış olan Cryptopunk NFT’sinin, sahibiyle konuştuğunu düşünebiliyor musunuz? Hatta 2 Cryptopunk NFT’si, aralarında konuşabilecek. Daha ileriki aşamada ise bu 2 Cryptopunk’ın rap yaptığını ve bunun sosyal medya üzerinden canlı yayınlanabildiğini hayal edin.

iNFT’leri Instagram ve Snapchat’in filtreleri üzerinde görürsek şaşırmamalıyız. TikTok’un da girişimde bulunduğu bu filtreler, markaların iNFT’ler üzerinden ürün önerilerinde bulunduğu bir dünyayla karşılaştıracaktır.

Yine bu senaryoda Facebook, iNFT’leri kapsayan ödeme seçeneklerine sahip olan sanal bir alışveriş merkezi kurabilir. Binance ve NFT ortamına giren Vısa’nın da geliştireceği projelerin de dikkat çekeceği öngörülebilir.

Dijital Dünyada iNFT Ne Zaman Konuşulur?

NFT’nin yaygınlık kazanmasıyla geliştirilen iNFT üzerinde dijital dünyada beklenen ilgi şu an için gerçekleşmedi. Dikkat edilirse iNFT nedir sorusuna yanıt ararken çok fazla bilgiye erişim sağlanamadığı fark edilecektir.

Gelişme aşamasında olan iNFT’nin de er geç yaygınlık kazanacağını tahmin etmek zor değildir. NFT teknolojisinin geliştirilmesiyle sanal gerçeklik konusunda önemli bir atılım olan iNFT, kendini kabul ettirmesiyle sosyal medyada da etkili olacağa benzemektedir.

İnfinito’yla Karıştılır mı?

İnfinito’yla Karıştılır mı?
İnfinito’yla Karıştılır mı?

iNFT nedir sorusuna yanıt arayıp araştırma yapanlar, INFT olarak bilinen Infinito’yla da karşılaşabilmektedir. Bu bir kripto para altyapı servisi olarak öne çıkar ve yazımızdaki iNFT ile bir akrabalığı bulunmaz.

Infinito Solutions 2016 yılında merkezi Singapur’da kurulan bir firmadır. Bu bilgiyi aktarmamızın sebebi, yazımızda konu ettiğimiz iNFT ile Infinito’nun biribirine karıştırılmaması içindir.

iNFT’nin Oluşturulmasının Sebebi

iNFT’nin geliştiricisi olan Alethea’nın, NFT’ye olan ilgi üzerinden farklı bir girişime başladığı söylenebilir. Firmanın kurucu ismi Arif Khan’a göre iNFT’nin gelecekte NFT’nin yerini alma ihtimali üzerinden yola çıkıldığı anlaşılıyor.

iNFT nedir ve NFT’den farkı ne sorusu üzerinde dururken iNFT’nin teknolojik yanının ağır bastığını gördük. Altyapısında mevcut bulunan yapay zeka, bu teknolojik özelliği öne çıkarıyor.

Dijital dünya içinde en ileri özellikleri sağlama esasını öne aldığı görülen iNFT’nin kullanıcı tepkilerini öğrenebildiğimizde daha sağlıklı analiz ve yorumlarda bulunabiliriz. iNFT hakkında şu an için olumlu ya da olumsuz bir şey söylemek için çok erken olduğu görülüyor.

iNFT’ye Giden Süreç

Dijital ekonomik girişimler ve buna bağlı geliştirilen platformların teknolojik girişimlerle ortaya çıktığı hemen herkes tarafından kabul edilmektedir.

Yazımıza konu ettiğimiz iNFT nedir ve NFT’den farkı ne sorusu üzerinde dururken dijital gelişmelerin bu süreci hazırladığı söylenebilir. Kullanıcıların ilgisi ve ekonomik yatırımların, kazançların dijital ağırlık gösterdiği bir çağda iNFT’nin ortaya çıkması hiç de şaşırtıcı olmamıştır.

iNFT gelişimi ileride nasıl tamamlanır ve nasıl bir seyir izler, takipte olacağız. Her yazımızda vurguladığımız yatırım önerisinde bulunmama vurgusunu bir kez daha yaparak hem NFT hem de kripto paralar üzerine yapılacak girişimler konusunda geniş bir araştırma sonrasında adım atılmasının önemine işaret etmek isteriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir