Bitcoin Ajandası

İnitial Dex Offering (İDO) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. İnitial Dex Offering (İDO) Nedir?

İnitial Dex Offering (İDO) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

İnitial Dex Offering belli bir fiyat konularak yatırımcılar alım satım yapmaya başlamışlardır IDO’lar satış işlemini merkezsiz borsalar aracılığı ile gerçekleştirmektedirler. Token alış satışı yapılmaktadır. İlk olarak sisteme para yatıran kullanıcılar kısa bir süre içinde token alacaklardır. IDO sürecinde genellikle küçük miktarlarda fon toplanır ve her bir katılımcı genellikle birkaç yüz dolar değerinde fon satın alırlar. Bu alış sonrası toplanan miktar 500 bin ABD dolarının üzerinde olur. IDO sürecinde talebin yüksek olması sebebiyle iyi projeler 10 katına fazla paradan satılmaktadır. 300 milyon dolara kadar yükselmektedir. Pazar ortamı yaratarak bir liste ortaya çıkarılarak işlem yapılmaktadır. Yerel tokin alım satımları da farklılık göstermektedir. Herhangi bir merkezi olmadığı için kullanıcılar kendi mal varlıkları üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaklardır. IDO kripto para grubuna daha fazla özgürlük imkanı sunmakta ve piyasadaki ekosistemi geliştirmektedir.

Kimler Initial Dex Offering Yapabilir?

IDO’lar token çıkaran üyeler tarafından bağımsız bir şekilde yapılmaktadır. IDO’lar herkes tarafından yapılabileceği için, teknik olarak token çıkaran üyelerin vatandaşı olduğu ülkenin yasaları göz önüne alınmalıdır. Sistemin nasıl işlediğini bilen kişiler tarafından yapılmalıdır IDO projelerine yüksek komisyon ödenmemesinin yanında kimsenin onayını almak zorunda değildir. Çünkü sunulan teklifler merkeziyetsiz bir ortamda yapıldığı için. Risk almayı seven herkes kullanabilir.

IDO Hakkında Bilinmesini Gerekenler

IDO Hakkında Bilinmesini Gerekenler
IDO Hakkında Bilinmesini Gerekenler

Son yıllarda kripto paralar hakkında farkı kitlesel fonlama platformları kullanıldı. Ancak İnitial Dex Offering kitlesel fonlama devrimi artmaktadır. Bu ağ uniswap, Balancer merkezi bulunmayan nakit alımlarda elde eden borsalar tarafından yapılmaktadır. Token için likidite önemli bir kavramdır.

IDO’ da Oluşan Sorunlar Nelerdir?

Sistemlerinde belli bir seviyede tutmaktır. Bu durum IDO da mümkün değildir. Bu şekilde fiyatlar swap olduğu sürece oynanabilir. Aynı zamanda balinalar tokenlerin büyük bir kısmını alarak yönetim özelliklerini ciddi bir oranda mahvetmektedir. Bu durumdan dolayı daha fazla güç sağlamak amacıyla kullanılır. Bir diğer sorun ise uyumluluk konusudur Kitlesel fonlama için yatırımcılara belli başlı bilgilerini sunulması gerekir. Bu yüzden piyasada ne kadar token alındığına dair bir düzen yoktur. Anlık fiyat hareketlenmesi de başka bir sorundur. Token fiyatlarındaki kıpırdanma ilk token alındığı andan gerçekleşir. Bu bakımdan yüksek fiyatlara sıçramadan önce bir iki kişinin eline geçer. Likidite çekme işlemlerinde bu durum IDO’ları en çok zorlayan konudur. Yatırım yapan üyeler swap listelerine girebilmek için çok hızlı davranmaktadırlar. Bu durumda dolandırıcılar tokenlerinl başka birilerinin tokenlerinin simgesini vermektedir. An fiyat hareketlenmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda ortamdaki eşitlik bozulur.

IDO Yapmanın Aşamaları

IDO Yapmanın Aşamaları
IDO Yapmanın Aşamaları

Bu ağ startup gibi platformları ya da IDO konusunda birçok topluluk tarafından kullanılmaktadır. Genelde satışlar iki farklı uygulama kullanılıyor ve ilk olarak farklı fiyatlardan satış limiti için teklif sunulur. Daha sonra satış fiyatının arz ve talebe göre belirlenen bir açık artırma yapılır. Liste AMM tabanlı DEX’ te yapılır. Satıcı bu satışlar ile bir likidite havuzu oluşturur.

İnitial Dex Offering Geleceği

Fon toplama konusunda girişimler başlatmak için izin almak zorunlu değildir. Gelecekte kripto para daha popülerler hale geleceği için para birimleri de daha değerli olacaktır. Balinalar yüksek fiyattan alım yaparak denetimi sağlayabilir. 2021 yılının en çok konuşulan konusu kripto paralar ve IDO satışlarıdır. Piyasadaki likidite dolaşım hızı gelecekte IDO’larin alım satımını fazlalaştıracaktır.

İnitial Dex Offering Yatırımı Nasıl Yapılır?

İnitial Dex Offering Yatırımı Nasıl Yapılır?
İnitial Dex Offering Yatırımı Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak KYC/AML gerçekleştirilir. IDO’ların büyük bir bölümü yatırımcıların token satışına katılmasından önce prosedürleri yerine getirmesini gerekir. ABD’ deki çoğu yatırımcının token atışlarına prosedürlerine uymadığı için satışlara izin verilmemektedir. Özellikle yatırımcılar satın alacakları ağları düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan yatırım yapabilirler. Bu sayede daha iyi bir kazanç elde edilebilir. Bu hamleler sayesindedir kripto para birimlerinden rant elde edilebilir. Yatırım yapmadan önce borsa sürekli takibinizde olmalıdır. Yatırım yapılırken tokenlerin kim tarafından satın alındığını bilmeniz daha iyi olacaktır.

IDO’lar Neden Bu Kadar Popüler?

Kripto para grubuna girmesinden dolayı insanlar tarafından güven kazanmıştır. Dünyanın her yerinde bu ağlardan para kazanılmaktadır. Hangi ülkede yaşadığınız bir önemi yok Internet sistemi üzerinden alım satım yapılmaktadır. Bu şekilde olması insanları pek fazla uğraştırmamaktadır. Yapmanız gereken tek şey ücretsiz üye olmanız ve likiditenin dolaşım hızını yakalamanızdır. Kolay kullanımı ve İnitial Dex Offering’in açık arttırma ile satılması da çok keyiflidir. Günümüzde sanal paraya güvenmeyen o kadar fazla insan vardır ki kazanç sağlayan belli bir grup sayesinde bu güvensizliği yıkmıştır. Eğer ben borsayı takip ederim swap listelerini kontrol ederim derseniz IDO bitcoin para ağını denemenizi tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir