Bitcoin Ajandası

SEC Kripto Borsaları Uyardı: Insider Trading için Soruşturma Başlattı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. SEC Kripto Borsaları Uyardı: Insider Trading için Soruşturma Başlattı!

SEC Kripto Borsaları Uyardı: Insider Trading için Soruşturma Başlattı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bazı kripto para borsalarına uyarı yazısı göndererek içeriden bilgi alma yöntemiyle işlem gerçekleştirmeye, yani insider trading’e karşı soruşturma başlattığını belirtti.

Gizli bir kaynaktan elde edilen bilgilere göre konuyla alakalı olarak oldukça geniş bir soruşturma gerçekleştiriliyor. Borsalara gönderilen yazının mayıs ayında Terra’nın stabilcoin’i UST ve yönetim belirteci olan LUNA’nın çöküşüyle birlikte neredeyse 60 milyar dolarlık yatırımcının yatırımının borsalarda silinmesinin ardından gönderildiği ifade edildi.

Insider Trading Konusunda Araştırma Yapılıyor

Insider Trading Konusunda Araştırma Yapılıyor
Insider Trading Konusunda Araştırma Yapılıyor

SEC konuyla alakalı olarak herhangi bir açıklamada bulunmazken, adı geçen iki borsa Binance ve Coinbase’in sözcülerinin de yorum yapmaktan kaçındığı belirtildi. Fakat gizli kaynağa göre SEC, sektörde faaliyet gösteren pek çok borsayı kapatmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde SEC’in LUNA ve UST’de yaşanan büyük çöküş ve krizle alakalı yeni bir soruşturma başlattığı, çöküş öncesinde yürütülen faaliyetlerin federal yatırımcı koruma regülasyonlarını ihlal edip etmediği hakkında araştırma başlattığı ifade edilmişti.

Diğer yandan Mayıs ayında düzenleyici başkanı Gary Gensler, borsaların kendi kullanıcılarının aleyhinde işlem gerçekleştirdiğini, bu gibi durumların önüne geçebilmek adına şirketlerin SEC çatısı altında faaliyet göstermesi gerektiğine dikkat çekmişti.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir