Instagram ve Twitter İllegal Madde Şeklinde NFT Çıkaran Sanatçıyı Engelledi!

Instagram ve Twitter İllegal Madde Şeklinde NFT Çıkaran Sanatçıyı Engelledi!

Haberler
Eylül 23, 2021 tarafından Esra Yılmaz
90
Ünlü Kolombiyalı sanatçı Camilo Restrepo, illegal madde şeklinde NFT çıkardığı için Instagram ve Twitter tarafından engellendi.
Instagram ve Twitter İllegal Madde Şeklinde NFT Çıkaran Sanatçıyı Engelledi!

Kokain paket modelini illegal madde şeklinde NFT çıkardığı için sosyal medyalar tarafından engellenen Kolombiyalı sanatçı Camilo Restrepo konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Camilo Restrepo, Instagram ve Twitter gönderisi olarak paylaştığı eseri ne kadar güncellese de defalarca platformdan kaldırıldı. Bu eserin nedeniyle de hesabı banlandı. Bununla karşı karşıya kalan sanatçı şu açıklamalarıyla tepkide bulundu:

“Birçok uyuşturucu ve uyarıcı maddenin kullanımı, 1900’lü yılların başlarından beri yasak. Ancak bu maddelerin fotoğraflarını bulundurmakla ilgili bir kanun yok. Peki ya NFT? İşte bu biraz sorun olabilir.”

İllegal Madde Şeklinde NFT Çıkaran Sanatçıyı Engelledi!

İllegal Madde Şeklinde NFT Çıkaran Sanatçıyı Engelledi!
İllegal Madde Şeklinde NFT Çıkaran Sanatçıyı Engelledi!

Platformlar tarafından NFT şeklinde kokain satan Camilo Restrepo’a resmen savaş açtı. “a ToN oF coke” adlı eser, defalarca sitelerden kaldırıldı.

Platformlar tarafından bu tip maddelere dair paylaşım yapmak yasaklanmış olmasa da NFT haline getirilmiş kokain, Instagram ve Twitter tarafından oldukça ciddiye alınan bir konu oldu.

Kolombiyalı sanatçı Restrepo’nin, bloklar halinde bulunan ve bunun net bir şekilde belirtilmediği takdirde anlaşılmayan bir kokain NFT’si olduğunu ve 17 Haziran’dan beri de OpenSea’da satışta olmasına rağmen tepki almadığını dile getirdi. Bunun üzerine diğer uyuşturucu satıcıları ya da polislerden de bir tepki görmediğini açıkladı.

Yasaklı ve Kontrol Altındaki Ürünlerin Satışı

Gri bir arka olan üzerine oturtulmuş beyaz bir kutu gibi görünen eser üzerinde işlemler sadece kaldırılmakla yetinilmedi. Restrepo’nun profilleri de banlanma uyarısı aldı. Instagram üzerinden gelen banlanma ile gönderi kaldırmalarının nedeni “yasaklı ya da kontrol altındaki ürünlerin satışı” oldu.

Restrepo, sosyal medya platformlarının sansürüne karşı şu ifadelere yer verdi;

“Sanırım algoritmalar kripto maddelerle gerçek uyuşturucunun farkını ayırt edemiyor.”

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle