Bitcoin Ajandası

Internet Of Things (IoT)
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Internet Of Things (IoT)

Internet Of Things (IoT)

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Internet Of Things IOT, birbirlerini ilgilendiren konularda bütünlük sağlar. Bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital olan makineler, nesneler, hayvanlar ya da benzeri olmayan tanımlayıcılar ile imkan yaratılan insanlara yönelik ve insan ile ağa gerek kalmadan bir ağ üzerinden veri aktarımını yapabilen sistemleri ifade etmektedir.

Diğer bir yandan Internet Of Things için makine bileşenlerine mesel uçakta bulunan jet motorunda ya da petrol platformu içerisinde delgi motorunun olması da örnek verilebilir.

Her geçen gün artan ve çeşitli endüstriler üzerinde oluşan kuruluşlarda daha da verimli çalışmayı ve müşteriye son derece iyi hizmeti verebilmek için karar vermeyi geliştirir. Diğer bir yandan işin değerinde artış yaratmada ve müşterileri daha iyi anlamada IoT teknolojisini kullanılmaktadır.

İngilizce anlamı Internet of Things (loT) olan Nesnelerin İnterneti ilk defa Kevin Ashton ile 1991 yılında sunumla kullanılan bir kavram olarak kol saatinde etkisinin başladığı ve diğer alanlarda olan elektrikli cihazların birbiriyle iletişimde bulunması anlamına gelir.

Mesela günümüzde yürüdüğümüz her adım merak edilen bir konu oldu. Bir de kalp ritimleri de eklenince bu duruma örnek verilen kol saati detaylı açıklama olacaktır. Burada IoT kalbin nasıl attığını ve adımlarınızı saymak için algılayan sensörleri mevcut tutar ve burada toplanan verileri bir istemci yani bilgisayar gibi cihazlar tarafından analiz edilmesiyle yaşam üzerinde kolaylık sağlar ve düzen oluşumunu destekler. Bu iki cihaz arasında bulunan iletişimi de nesnelerin interneti sağlar.

Internet Of Things (IoT) Nasıl Çalışır?

Internet Of Things (IoT) Nasıl Çalışır?
Internet Of Things (IoT) Nasıl Çalışır?

Internet of Things ekosisteminde alanlardan elde edilen verilerin toplanması ve gönderilesi için işlem yapmakta yerleşmiş işlemcileri kullanır. Sensörler ve iletişim için oluşturulan donanımları kullanır. Ayrıca web özellikli akıllı cihazların desteklenmesi ile oluşur. 

Diğer bir ifade ile;

IoT, endüstri şirketleri üzerinde iş kararı gibi durumlarda hızlı karar vermek için değerli bilgileri sunan diğer bir yandan veri izleme, toplama, değişim sağlama ve analiz etme gibi sistemler üzerinden iletişim teknolojilerini birbirine bağlayan cihaz ağı olarak da görülebilir.

Endüstriyel bir IOT sistemi tamamen şu kaynaklardan oluşum gösterir:

 • Kendileri için bilgi algılama,
 • İletebilme,
 • Depolayabilme,
 • Yeni uygulamalar,
 • Denetleyiciler,
 • Sensörler ve güvenlik bileşenleri.

Veri iletişim altyapısı, örneğin bulut;

İşlenmemiş verilerin iş bilgisi üzerine üretim yapması ve analitiklerle uygulamaların beraberinde insanlar.

Internet Of Things IOT cihazları, toplanan sensör verilerini bir IOT ağının geçidinde verileri analiz ederek buluta göndermede ya da yerel olarak da analiz etmede buluta gönderilen bir başka uç cihaz üzerinden bağlanmasıyla paylaşım sağlar.  Bu cihazlarda bazı durumlarda birbirleriyle iletişim kurar ve karşılıklı elde edilen bilgiler eşliğinde hareketlerine yön verirler. Mesela, cihazı ayarlama, talimat verme ya da erişimi sağlamak gibi web özelliği oluşan cihazlar eşliğinde bağlantı, ağ ve iletişim protokollerini konumlandırabilen bir LOT uygulamasına bağlıdır.

Internet Of Things (IoT) Faydaları

Internet Of Things (IoT) Faydaları
Internet Of Things (IoT) Faydaları

Nesnelerin interneti üzerinden kuruluşlara birden farklı avantajlar sağlanır. Bunlar:

 • Genel iş süreçlerini izleyerek kontrol atında tutmak,
 • Müşteri deneyimlerini geliştirmek,
 • Zaman ve para konularında olabildiğince tasarruf sağlamak,
 • Çalışan verimliliğin artışını daha da hızlandırmak,
 • İş modellerini bir arada tutarak düzenli sisteme koyabilmek,
 • Daha iyi iş kararları ile sağlam adım atılmasını kolaylaştırmak,
 • İşin sonucunda maddi anlamda daha fazla kazanç sağlamak.

IOT, şirketler üzerinden kendi işletmeleri için endüstri ve pazarlara yaklaşım sağlamada yöntemlerde tekrar düşünmeyi sağlar ve teşvikle ilerlemeyi hedefler. Ayrıca iş stratejilerini sunmada da gelişim sağlar. Sistem üzerinde en çok sunulan avantaj ise işletme aracılığıyla elde edilen endüstriyel internet işletmelerinin öngörücü bakımlarının oluşmasıdır. Bu durum makinelerde hataların oluşumunu tahmin etmek için IoT sistemlerinden üretiminin sağlanması ve gerçek zamanlı verileri de kullanabilen organizasyonların oluşumunu içerir. Mesela, oluşumu gerçekleşmeden önce bir parça bozulmadan ya da makinede bozulma görülmeden şirketlerde sorunları çözmek maksadıyla harekete geçilmeyi sağlar.

Diğer bir başka belirgin fayda ise, iyileştirilmiş saha servisinin olmasıdır. IOT teknolojileriyle birlikte saha servis teknisyenleri üzerinden büyük bir sorun haline gelmeden öncesinde müşteri ekipmanları üzerinden oluşan sorunları tespit etmek için teknisyenler üzerinden müşterileri rahatsız etmeden öncesinde sorunları çözmeyi sağlar.

Faydalar arasında diğer bir belirgin fayda ise IOT faydasıdır ve tedarikçiler, üreticiler ve tedarik zincirleri ürünler üzerinde konumla birlikte durumu izleyebilmek için varlık yönetimleri sistemlerini kullanabilir. Sistem burada malların zarar görmesi ta da görme riskinin de oluşumuyla durumu düzeltmeye yönelik anında önleyici önlem alma şansı yakalayabilir ve paydaşlar arasında iletişim kurabilir.

Daha çok müşterinin memnuniyetini sağlamak için hazırken diğer yandan ürünler ve nesneler internete bağlandığı zaman üretici, müşterilerin bu durumda ürünleri nasıl kullanabildiklerini analiz edebilir. Üreticilerin ve ürün tasarımlarını gerçekleştirenlerin gelecek üzerinde IOT cihazlarını uyarlamaları vardır. Burada daha çok müşteri için merkez alınan ürünlerde yol haritası oluşumu sağlar.

IOT diğer bir ayrıcalıkla da yönetişimde iyileşmeyi sağlar. İmalat ekipmanlarında aşınma ve yıpranma ile bir fabrika içerisinde belli koşullara duyarlı olur.

IOT ayrıca tesis yönetimini de iyileştirir. İmalatın ekipmanları ile aşınma ve yıpranma bunların yanı sıra bir de fabrika içinde belli koşulların olmasıyla sensör titreşimleri, sıcaklık ve optimal olmayan durumlarda daha alt seviyelerde çalışma koşullarına yol açacak olan faktörleri izler.

Nesnelerin İnterneti ile Yeni Bir Yaşam

Nesnelerin İnterneti ile Yeni Bir Yaşam
Nesnelerin İnterneti ile Yeni Bir Yaşam

Herkes tarafından hemen hemen bilinen ünlü araştırma firması olan Gartner raporuna göre 2022 yılına kadar 20 milyara yakın teknoloji cihazını kapsam alanına alacağını belirtiyor.

Nesnelerin İnterneti teknolojisi sunduğu yeniliklere göre insanlık üzerinde hayal sınırlarının zorlanması ile yaşamda dönülmez bir biçimde kolaylık sağlarken internet teknolojisi döneminde gelen sıçrama ile harika denilecek bir hızla hizmet sunacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir