Bitcoin Ajandası

Internxt Projesi Nedir? INXT Coin Ne için Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Internxt Projesi Nedir? INXT Coin Ne için Kullanılır?

Internxt Projesi Nedir? INXT Coin Ne için Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Internext projesi, blok zinciri ağı üzerine kurulu olan, gizlilik konusunu hedef almış, merkezi olmayan bir bulut depolama sistemidir. Günümüzde birçok insan Internxt projesinin ne işe yaradığı ne gibi avantajlar sağladığı ve INXT Coin’in nasıl fayda sağladığı gibi konuları merak ediyor.

Gizlilik ve güvenliğe son derece önem veren Internxt projesi, X Core yazılımı ve X Cloud adındaki bir merkezsiz depolama uygulamasına güç kazandırır. Merkezi olmadan çalışan bu protokol hem özel hem de genel bulut sistemlerinden yararlanan hibrit bir modeldir. Projenin sahip olduğu bu özellik, kullanıcılarına daha güvenli, gizli ve güvenilir bir depolama sistemi sunar.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Internext projesi ve projenin kripto para birimi INXT Coin hakkında merak edilenlerden bahsettik.

Internxt Projesi Nedir?

Internxt Projesi Nedir?
Internxt Projesi Nedir?

Internxt projesi, güvenlik ve gizlilik gibi konulara önem veren ve merkezi olmayan bir bulut depolama sistemi olarak tanımlanır. Şirkete ait olan X Core yazılımı ve X Cloud adındaki bir merkezi olmayan depolama uygulamasına güç sağlayan bu projenin geliştirici ekibi, halihazırdaki depolama uygulamalarının merkezi yapılara kıyasla gereğinden fazla güvendiğini iddia ediyor. Internxt’in merkezi olmadan çalışan blok zinciri modeli, genel ve özel bulut sistemlerinden meydana gelen hibrit bir mekanizma olarak tabir edilir. Bu mekanizma, kullanıcılar açısından bulut depolama sisteminin güvenliğini, gizliliğini ve hızını artırır.

Internxt Projesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Projeyle alakalı merak edilen pek çok detaydan biri de ne zaman ve nasıl ortaya çıktığıdır. Günümüzde halihazırda kullanılan bulut depolama sistemleri oldukça merkezidir. OneDrive ve Google Clouds gibi hizmetler, kullanıcılarının belirli bir boyuta kadar ücretsiz olarak veri depolamasına imkân sağlar. Fakat şirketlerin sıklıkla kullandığı bu bulut depolama sistemlerindeki veriler herkesin kullanımına açıktır. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse; Google, kullanıcılarının bulut depolama sistemine kaydettiği verilere göre belirlenen reklamları sunar. Internxt projesi ise, bu türden problemleri hedef almış bir blok zinciri projesidir. Şirket, kendi bulut depolama sistemini geliştirerek merkezi olan sistemlere meydan okumaktadır.  

Internxt Kullanıcılarına Ne Sunar?

Internxt, kullanıcılarına blok zinciri tabanlı depolama yaklaşımıyla dört temel avantaj sunan bir protokoldür. X Cloud hizmetinde saklanan veriler şifrelidir ve ağ aracılığıyla dağıtılmaktadır. Bu durumda protokol kullanıcılarına gizlilik garantisi verir. Veri depolamayla alakalı olan bu aynı dağıtım şekli, güvenlik konusunda da iddialıdır. Bu durumda siber saldırganlara yönelik saldırı yapabilecekleri tek bir depolama konumu dahi bulunmamaktadır. Sistemin bilgi işlem gücünün merkezi bir sunucudan ziyade daha fazla sayıda çeşitli bireysel bilgisayarlara dağıtılmıştır. Bu sebeple düşük maliyetli ve oldukça hızlı bir hizmet olarak nitelendirilir.

INXT Coin Nedir? Ne için Kullanılır?

INXT Coin, Internxt projesinin kripto para birimidir. Yerel token olarak da nitelendirilen INXT Coin, kullanıcılarına önemli faydalar sağlamasıyla bilinir.

Internxt projesi, sunmuş olduğu hizmetler için hem ABD doları hem de INXT Coin ile ödeme kabul eden bir projedir. Ödemelerden elde edilen INXT Coin’ler, sonrasında X Cloud ağına dahil edilen ana bilgisayara aktarılır. Topluluk üyeleri, bu kripto para birimiyle bulut depolama alanı satın alabilme şansına sahiptir. Depolama alanına sahip olan topluluk üyeleri, belge, fotoğraf, dosya ve video gibi çeşitli verilerini güvenli bir şekilde depolama avantajı elde eder. Tüm bunların dışında topluluk üyeleri, kendi bilgisayarlarıyla ağ üzerinde depolama hizmeti sunarak INXT Coin ile ödül kazanabilir.

INXT Coin Fiyatı ve Toplam Arzı

Projeyle alakalı en çok merak edilen konuysa INXT Coin fiyatı ve arz miktarı olarak karşımıza çıkıyor. CoinMarketCap verilerine göre yazım esnasında (20 Ocak 2023) INXT Coin fiyatı 0,4909 dolar seviyesinden işlem görüyor. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren gördüğü en yüksek seviye, 28 Mart 2020 tarihinde gördüğü 38,75 dolar seviyesi olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bunun aksine tarihinde gördüğü en düşük seviyeyse 10 Ocak 2023 tarihinde gördüğü 0,345 dolar seviyesi olarak kaydedildi.

Diğer yandan yine CoinMarketcap verilerine göre INXT Coin’in dolaşımdaki arzı, toplam arzı ve maksimum arzı aynı düzeyde olurken, 1.119.294 adetle sınırlıdır.

INXT Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Internxt projesine yatırım yapmak ve INXT Coin sahibi olmak isteyen yatırımcıların bu kripto para birimini listeleyen borsalara erişim sağlaması gerekir. INXT Coin’i listeleyen borsaları şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Bittrex
  • Mercatox
  • YoBit
  • LATOKEN

Söz konusu olan bu borsalar, piyasaların en önemli ve en güvenilir platformları arasında yer alır. Dolayısıyla yatırımcılar bu borsalardan herhangi birinde gönül rahatlığıyla hesap oluşturabilir.

INXT Coin sahibi olmak için borsalardan birinde hesap oluşturan yatırımcıların kimlik doğrulama işlemini de gerçekleştirmesi önemlidir. Bu aşamadan sonra doğru işlem çiftinden hesabına para yatıran kripto para meraklıları, kolaylıkla INXT Coin satın alım emri oluşturabilmektedir. Satın alım emri oluşturulduktan sonra birkaç dakika içerisinde INXT Coin hesaba geçecektir. Satın alınan varlıkları platformdaki cüzdanda saklayabilmek de mümkündür.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir