Bitcoin Ajandası

IOST Coin Nedir? Geleceği ve Yorumları
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. IOST Coin Nedir? Geleceği ve Yorumları

IOST Coin Nedir? Geleceği ve Yorumları

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto para piyasası ile yakından ilgilenen kişiler IOST Coin ismini mutlaka duymuştur. Bu coin birimi kripto ekosisteminin büyümesine katkı sağlayan varlıklardan biri olarak kabul edilir. IOST Coin nedir, nereden ve ne şekilde temin edilir, geleceği hakkında yapılan yorumlar nelerdir gibi soruların cevaplarını öğrenmek, kripto para yatırımı gerçekleştirmek isteyen bireyler için büyük bir önem taşır.

IOST Coin Nedir?

IOST Coin Nedir

IOST Coin, IOST projesi olarak isimlendirilmiş olan bir projenin tokeni olarak ifade edilebilir. “Internet of Services Token” sözcüklerinin kısaltılmışı olan IOST Coin projesi, kurumsal seviyede bir blok zinciri hizmetidir. 2018 yılının ocak ayında Jimmy Zhong, Ray Xiao, Terrence Wang, Kevin Tan ve Sa Wang tarafından kurulan IOST projesinin en maksimum arzı 90 milyardır.

Bu projenin amacı merkeziyetsiz bir ekonominin ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik gereksinimlerini gidermekte olan online hizmetler için blok zincir mimarisi meydana getirmektir. İnanılırlık Kanıtı olan Proof of Believability konsensüs algoritmasına uzanan bir blok zincir ağı olan IOST, merkezi olmayan uygulamaları birkaç bin işleme dek yüksek hızda çalıştırabilme kapasitesine sahiptir.

Söz konusu projenin sahip olduğu fikir algoritması İnanılırlık Kanıtını, sansür direncini ve ölçeklenebilirlik avantajlarını koruma altına alır. Bunun yanı sıra merkezi olmayan bir komite seçim aşamasını da bünyesinde barındırır. En üst kısımda yer almakta olan düğümden daha çok oy alan düğümlere bir blok oluşturma ihtimalinin yüksek düzeyde olduğu yerlerde bulunur.

IOST bunu yapabilmek için oylama sonucunu kullanmak yerine daha farklı bir yönteme başvurur. Bu yöntem komite üyelerini döndürmek ve karar vermek üzere sunduğu Servi isimli puan sistemidir. IOST’taki geliştiricilerin hedefi merkezi bulunmayan ekosistemde hem ölçeklenebilirlik hem de emniyet ihtiyacını gideren online hizmetler adına öncü bir platform meydana getirmektir.

IOST Coin’e gelinecek olursa kısaca IOST projesinin native tokeni olarak ifade edilebilir. Yani bir para birimidir. Bu platformda gerek tüccarlar gerekse hizmet sağlayıcıların sağlamış olduğu hizmetler yer alır. Aynı zamanda varlıklar adına ödeme yapılması da mümkündür. Komisyonlar adına ödemeler ve native akıllı sözleşmelerin yürütülmesi adına ücretler ödenebilir. Bu alan işlemlerin yürümesi ve depolama alanı gibi paylaşılan kaynaklar için kullanılmaktadır.

Toplam token arzının %35’lik dilimini IOST Coin hazinesi oluşturur. Söz konusu platformun ağına katkı sağlamakta olan ağ kaynakları ödüllerini IOST ile ödeme alırlar. Söz konusu ekosistemin İnanılırlık Kanıtı’nın yanı sıra kendine has node’ları ve kullanıcılara sunduğu cüzdan hizmetleri mevcuttur. Platformda kullanıcılara ultra hız sunulur. Cüzdan desteği sayesinde kullanıcılar ellerindeki kripto para fonlarını emniyet altına alabilirler.

Gerek hedefleri gerekse teknik altyapısı bu platformu ayrıcalıklı kılan bazı nitelikler barındırır. Bu nitelikler uzun vadede başarının artırılmasına yardımcı olur. Bu platform ücretsiz kaynaklara erişim sağlanmasına öncülük eder ve karşılanabilirlik sunar. IOST, JavaScript kullanılmak suretiyle oluşturulmuştur. Bilindiği üzere JavaScript yaygın bir biçimde kullanılan programlama dilleri arasında yer alır.

Bu platform Oracle, Microsoft, BCG, Uber, Kraken gibi pek çok tanınan şirket tarafından destek almaya devam etmektedir. Kurumsal kullanım için meydana getirilen bu proje özellikle Facebook, Amazon, Google gibi dev şirketlerce üretilen ağır iş yükünün giderilmesi adına vazife üstlenir.

IOST Coin Geleceği Hakkındaki Görüşler

Söz konusu projenin altyapısına bakıldığı zaman hem güvenilir hem açık kaynaklı hem de ölçeklenebilir olacak biçimde dizayn edildiği gözlenir. Bu özelliklerin her biri çevrimiçi hizmetler adına bir nevi omurga vazifesi üstlenecek fonksiyonlar olarak değerlendirilir. IOST protokolünü tam anlamıyla kavrayabilmek için en yakın rakipleriyle mukayese etmekte fayda vardır. Bu kapsamda Ethereum en bilinen akıllı sözleşme platformu olarak ön plana çıkar.

Bahsi geçen protokol TRON ve EOS ile de mukayese edilebilir. Bu platformlar en çok kullanılmakta olan ve aynı zamanda yüksek ölçeklenebilirlik sunan akıllı sözleşme platformları olarak tanımlanabilir. Bu bakımdan protokolün her iki platformla da kıyaslanması kişiye fayda sağlar.

Proof of Believability (PoB) Nedir?

Proof of Believability’nin Türkçe karşılığı Güvenilirlik Kanıtı’dır ve node güvenilirliğini belirleme yolu olarak ifade edilebilir. Bu sistem sharding teknolojisiyle bir araya geldiği zaman hem işlemlerde yüksek hız sağlanmış olur hem de üst düzey kolaylık yakalanır. IOST ekibince 2018 senesinde geliştirilmiş olan Proof of Believability konsensüs algoritması pek yaygın değildir. Bununla beraber blokları doğrulamak adına algoritma sağlayan bir yöntemdir.

Sağlanan algoritma sayesinde doğrulamalar hem ölçeklenebilir hem de güvenli hale getirilir. Bunun yanı sıra blok zinciri de merkeziyetsiz yapısını koruyabilir. Söz konusu konsensüs mekanizması servi isimli alt token kullanımı gerçekleştirir. Güvenilirlik değerlendirmesi oluşturmak amacıyla bugüne dek düğümün kaç defa olumlu bir biçimde doğrulandığını içermektedir.

PoB konsensüsünün sağladığı avantajlar arasında geliştirilmiş ölçeklenebilirlik fonksiyonu yer alır. Bu konsensüs Atomix, Scaleout, Bias Resistant Distributed Randomness gibi birtakım yöntemleri uygulamaktadır.

IOST Token Nereden Temin Edilir?

IOST Coin’in en üst düzey seviyesi 90 milyar adet olarak kaydedilmiştir. Bununla birlikte dolaşımda bulunan token arzının 18 milyar adet olduğu bilinir. Söz konusu token;

 • Bitrue,
 • Bittrex,
 • Livecoin,
 • CoinEx,
 • Binance,
 • Huobi,
 • Bithumb,
 • Gate.io,
 • KuCoin gibi pek çok borsadan temin edilebilir.

IOST Token Nasıl Satın Alınır?

IOST token satın almak için şu aşamaların izlenmesi gerekir:

 • Öncelikle yukarıda sıralanan kripto borsalarından birinin web ya da mobil uygulamasına girilir.
 • Ücretsiz bir biçimde kaydolunur ve gereken adımlar takip edilerek aktivasyon işlemi gerçekleştirilir.
 • Banka kartı, kredi kartı ya da öteki ödeme seçeneklerinden biri tercih edilerek hesaba para yatırılır.
 • BUSTD, USDT, BTC tarzı işlem çiftleriyle talimat verilir.
 • Satın alım işlemi gerçekleştirilir ve işlemin ardından emniyetli cüzdanda koruma altına alınır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir