Bitcoin Ajandası

İran’da Kripto Para Madencilerine İkinci Darbe!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İran’da Kripto Para Madencilerine İkinci Darbe!

İran’da Kripto Para Madencilerine İkinci Darbe!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Bu sene Mayıs ayın içerisinde elektrik kesintileri sebebiyle madencilik faaliyetlerinden Eylül ayına kadar sonlandırıldığı ülkede, aynı nedenlerden dolayı Mart ayına kadar da madencilik yapılma izni olmayacak. Kripto madencilerine ikinci darbe olarak tasarruf plânı kapsamında bazı bölgelerde bu sefer sokak lambalarının kesilmesine dair işlemler gerçekleştirilecek.

Kripto para madencilerine ikinci darbe gelmeden öncesinde geçtiğimiz Mayıs ayında da yaşanmıştı. 2020 yılında da lisans veren ve bu anlamda kaçak madencilik operasyonlarının önüne geçmeyi plânlayan İran, yoğun enerji tüketimi ile karşı karşıya kalmıştı. Bunun sonucunda oluşan elektrik kesintileri nedeniyle yeniden bir tasarrufa gidilme kararı alındı. Bu kararın darbe vurduğu alan ise kripto para madenciliği oldu.

İran’da Kripto Para Madencilerine Darbe

İran’da Kripto Para Madencilerine Darbe
İran’da Kripto Para Madencilerine Darbe

Açıklama kapsamında İran’da bulunan devlet şebekesi yönetiminden sorumlu olan ve aynı zamanda İran Enerji Endüstrisi sözcüsü konumunda, devletten izni olan kripto para madencilik çiftlikleri faaliyetlerini tamamen sonlandıracak.

Mashhadi, İran devlet televizyonu kapsamında yapılan açıklamalarda da yasağın 6 Mart tarihine kadar süreceği belirtildi. Ayrıca bu sayede haneler için toplam olarak 209 megawatt’lık fazladan tüketim enerjisinin ortaya çıkacağını bildirdi.

Sokak Lambaları Bile Kapanıyor!

Yaz ayları içerisinde meydana gelen ve %60’dan daha fazla elektrik üretimi beklediklerini belirten Mashadi, tasarruf plânı çerçevesinde bazı bölgelerde bulunan sokak lambalarının da kapatılacağını açıkladı. Daha önceden bilineceği gibi İran’da Mayıs ayı içerisinde alınan bir kararla Eylül sonuna kadar yine madencilik faaliyetlerinde sonlandırılma olmuştu. Burada da sebep özellikle büyük şehirler içerisinde sıkça yaşanan elektrik kesintileri olmuştu.

Çin’in Mayıs ayı içerisinde ülke kapsamında kripto para madenciliğinin yasaklamasının sonrasında da birçok madenci ABD, Rusya, Kazakistan ve İran gibi elektriğin ucuz olduğu ülkelere gitmişti. İran ve Kazakistan gibi ülkelerde ise bu dönemde elektrik talebi ciddi oranda artmıştı.

Özellikle İran’da haneler kapsamında günlük toplam yakıt ihtiyacı da ciddi seviyelere gelmiş durumda.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir