Bitcoin Ajandası

İran’da Yasak Kalktı Bitcoin Madenciliğini Tekrar Başlattı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İran’da Yasak Kalktı Bitcoin Madenciliğini Tekrar Başlattı!

İran’da Yasak Kalktı Bitcoin Madenciliğini Tekrar Başlattı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

İran, kaçak madencilik ve Tahran’da görülen elektrik kesintileri nedeniyle kripto para madenciliğine yasak kararının ardından tepkilerin her geçen gün artış göstermesi yüzünden Bitcoin madenciliğini tekrar başlattı.

İran’da Bitcoin madenciliğine resmi olarak yeniden başlandı ve açıklamalarda da Mayıs ayında yaşanan elektrik kesintisinden bahsedildi. Kesintilerin ardından o dönem içinde devlet başkanı Hassan Rouhani, Eylül ayının sonuna kadar madencilik faaliyetlerinin yasaklandığını açıklamıştı.

İran Bitcoin Madenciliğini Tekrar Başlattı!

İran Bitcoin Madenciliğini Tekrar Başlattı!
İran Bitcoin Madenciliğini Tekrar Başlattı!

Ülke içerisinde kaçak madencilik faaliyetlerinin lisanslılara oranla daha fazla artış göstermesi nedeniyle de yaşanan kesintilerden madenciler sorumlu tutulmuştu ve en son yasak getirilmişti.

Haftanın başında ülke içerisinde bulunan güvenlik güçleri büyük bir operasyon gerçekleşmek üzere harekete geçmişti. Sonunda terk edilmiş fabrikalar ve evler de dahil olmak üzere birçok ASIC cihazlarına el koyulmuştu. Ancak bunlar arasında da en çok gündeme gelen cihaz Tahran Borsası binasında olan cihazlardı.

30 Kripto Para Madencilik Tesisi

Yakalanan makinelerin sonrasında da 2018 yılından bugüne kadar borsanın CEO’luğunu yapan Ali Sahraee görevden kendi isteğiyle ayrılmıştı. Borsada yapılan açıklamalara da cihazlar hakkında bir araştırma projesi üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Haziran ayında 30 kripto para madencilik tesisinde lisansını alan ve İran’da Ulusal Vergi Dairesi, kripto para borsalarının da vergi vermesi konusunda bir kanun taslağı hazırlamıştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir