Bitcoin Ajandası

İran’dan Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanımına İzin!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İran’dan Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanımına İzin!

İran’dan Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanımına İzin!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

İran Merkez Bankası, ilgili bakanlıklar ile yapılan anlaşmaların sonucunda işletmeler üzerinde yabancı ortaklara ödeme yapmayı hedefledi. Uluslararası ticarette kripto para birimini kullanmalarını sağlayan sistemi devreye sokma işleminde izin verildiğini ve uygulanmaya başlanması için hızlandırıldığı bildirildi.

Uluslararası yaptırımlar ve ekonomik kriz söz konusu olduğunda İran’dan uluslararası ticarette kripto para kullanımını yaygınlaştırmak için durum oldukça önemli bir hale geliyor. İran Merkez Bankası (CBI), kendi tasarladığı kripto para platformları için işletmelerin yabancı paydaşlara ödeme yapabilmesi adına Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı’yla anlaşmaya vardı.

Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanımına İzin!

Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanımına İzin!
Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanımına İzin!

Açıklamalar üzerine İran Ticareti Geliştirme Örgütü başkanı Peyman Pak’tan şunları dile getirdi:

“Operasyonların başlaması için mekanizmada son rötuşları yapıyoruz. Bu geliştirme hem ihracatçılar hem de ithalatçıların uluslararası anlaşmalarında yeni fırsatlardan yararlanmalarını sağlayacak. Operasyonların başlaması için mekanizmada son rötuşları yapıyoruz. Bu geliştirme hem ihracatçılar hem de ithalatçıların uluslararası anlaşmalarında yeni fırsatlardan yararlanmalarını sağlayacak” dedi.

Kripto para madenciliği konusunda da 2019 yılından itibaren piyasayı serbest bırakan İran, son zamanda elektrik kesintileriyle isminden söz ettirmişti.

 Ülkede Ciddi Sayıda Kaçak Kripto Para Madenciliği Var

Yaz aylarında da kripto para madenciliği üzerinden verilen kararların kapsamında “aşırı enerji tüketimi” gerekçesi vardı. Bunun üzerine yasak getiren madenciliğe yasak getiren İran aynı uygulamayı şu anda da Mart ayına kadar başlatan İran’da birkaç hafta önce ise yenilenebilir enerjiyi madencilik yapan işletmelere izin çıkmıştı.

Ülkede görülen enerji krizi nedeniyle de bazı büyük şehirlerde sokak lambaları bile yanmadığı belirtilmişti. Ülke içerisinde ciddi sayıda kaçak kripto para madenciliği yapıldığı da biliniyor ve düzenli olarak bu tür merkezlere operasyonlar düzenleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir