Bitcoin Ajandası

İsrail Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Çıkarabilir!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İsrail Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Çıkarabilir!

İsrail Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Çıkarabilir!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Stabilcoin’ler konusuna önem veren İsrail Merkez Bankası bu alandaki kullanımının artması halinde kendi dijital varlığını (CBDC) çıkarabileceğini ifade etti.

İsrail Merkez Bankası CBDC Çıkarabilir

İsrail Merkez Bankası CBDC Çıkarabilir
İsrail Merkez Bankası CBDC Çıkarabilir

17 Nisan Pazartesi günü İsrail Bankası’na ait Potansiyel Dijital Şekel İhracı Yönlendirme Komitesi, “SHAKED” isminde bir dijital bir şekel olarak bilinen CBDC’nin geliştirilmesi ve sürdürülebilir olması için çeşitli senaryolar söz konusu oldu. Söz konusu varlığın planlamasını oluşturan ülkenin merkez bankası, hamlenin ana faktörlerinden birini stabilcoin olarak belirtti. Üstelik stabilcoin’lerin kullanımının artması durumunda CBDC hamlelerini daha da sıkılaştıracağını da belirtti.

Diğer yandan sabit paraların benimsenmesinin ödeme sistemlerine olumsuz bir etki sağlayacağını düşünen komite, şekele sabit olan bu varlıkların aktarma işlemlerinde tehlike arz edebileceğinin de altını çizdi.

Sabit Paraların Artışı CBDC’yi Tetikleyebilir

Sabit paraların her geçen gün daha fazla benimsenmesinin ödeme sistemlerine zarar verebileceğini söyleyen komite, şekele sabitlenen bu varlıkların para transferleri konusunda da olumsuz etkilere yol açabileceğini belirtti. Üstelik her iki sabit para konusunu hedef alan komite, bu aşamada ülkede sabit paraların kritik düzeyde benimsendiğine dair gösterge olmadığını belirtti. Fakat büyük bir özel sektör şirketinin ihraç edilmesi halinde kamunun ödeme alışkanlıklarında hızlı bir değişiklik yaşanabileceğini de ekledi.

Stabilcoin’ler ile CBDC’yi bağdaştırarak geleceğe yönelik planlar yapan İsrail Merkez Bankası, sadece kripto endüstrisi açısından değil, küresel açıdan da çeşitli finans piyasalarında dikkatleri üzerine topladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir