Bitcoin Ajandası

İşte Bilmeniz Gereken En İyi NFT Pazar Yerleri!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. İşte Bilmeniz Gereken En İyi NFT Pazar Yerleri!

İşte Bilmeniz Gereken En İyi NFT Pazar Yerleri!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Simge haline getirilmiş varlıklar ve ender bulunan koleksiyon ürünleri, en iyi NFT pazar yerlerinde milyonlarca dolar toplamaya devam ediyor. Üstelik ünlüler ve birinci sınıf sanatçılar da dahil olmak üzere birçok insan bu çılgınlığa katılmanın yollarını arıyor.

NFT’lerin ticaretini yapmaya imkân sağlayan, farklı blok zinciri üzerine inşa edilmiş çeşitli platformlarla karşılaşabilmek mümkündür. Fakat en iyi NFT pazar yerlerinden bahsetmeden önce NFT’lerin ne olduğundan ve neden NFT pazarlarına ihtiyaç duyulduğundan kısaca bahsedelim.

NFT’ler Nedir?

NFT’ler Nedir?
NFT’ler Nedir?

Değiştirilemez token olarak da bilinen NFT’ler, blok zincirinde depolanan ve hemen hemen her öğeyi temsil eden kriptografik varlıklar olarak ifade edilir. NFT’ler, tabloların, heykellerin, kedilerin, köpeklerin ve hatta kayaların dahi tokenleştirilmiş hali olabilir.

Eşi benzeri olmayan bu tokenler, sahiplerine temel varlığın özgünlüğünün ve sahipliğinin kanıtını sunar. Takas edilmesi mümkün olmayan bu varlıklar, bu özelliği sayesinde popüler hale gelen ve talep gören varlıklardır. Ayrıca NFT’ler blok zincirinde tokenize edildiğinden sahipliklerinin değiştirilmesi ya da üzerine inşa edildiği ağdan silinmesi mümkün değildir.

NFT Pazar Yerlerinin Parlaması

NFT’ler 2021 yılında kripto para dünyasına damgasını vurdu ve NFT işlemlerini gerçekleştirme imkânı sunan platformların sayısı büyük ölçüde artış gösterdi. Bu platformlar NFT pazar yerleri olarak ifade edilirken, daha önce de belirttiğimiz üzere bu platformlar NFT’lerin alınıp satılmasına, dijital ürünlerin basılmasına ve listelenmesine olanak sunan aracılardır.

Merkeziyetsiz kripto para borsaları ve eşler arası ticaret platformları gibi NFT pazarlarının büyük çoğunluğu, kullanıcıları için direkt olarak NFT tutmaz. Bunun yerine alıcı ve satıcılar arasında köprü görevi üstlenir. Bazı NFT pazarları dijital sanat, spor ya da bunun gibi bir nişe odaklanırken, diğer pazarlarsa her türlü NFT’ye bünyesinde yer vererek daha geniş bir kitleye hitap edebilme hedefi taşıyor.

En İyi Pazar Yerleri

Sektörde faaliyet gösteren NFT pazar yerlerinin birçoğu Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş olsa da en iyi NFT pazar yerleri diğer katman1 blok zinciri üzerine kuruludur. İşte hemen her yatırımcının bilmesi gereken en iyi NFT pazar yerleri…

OpenSea

Ticaret hacmi bakımından açık ara dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea, aynı zamanda oldukça popüler bir platform olmasıyla bilinir. Bu platform, kullanıcılarının koleksiyon öğeleri, sanal dünyalar, dijital sanat, ticaret kartları ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok farklı benzeri olmayan jetonun basılmasına, alınmasına ve satılmasını imkân sunar.

En iyi NFT pazar yerlerinden biri olan OpenSea, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir pazar yeri olurken, düşük gas ücretleri için Polygon’a entegre edilmiştir. Bu platform sayesinde kullanıcılar, ticaret yapabilmek için 80 milyonu aşkın NFT ile 700’ü aşkın NFT projesine erişim sağlayabilir. NFT pazarı kullanıcılarına kendi altyapısını kullanarak ücretsiz olarak profil oluşturabilmesine imkân sunarken, pazarda gerçekleştirilen her bir satış için yüzde 2,5 komisyon alır.

SuperRare

SuperRare, sadece birkaç seçkin NFT sanatçısıyla çalışan, Ethereum ağı üzerinde kurulu bir pazar yeridir. En iyi NFT pazar yerleri arasında yer alan SuperRare, dijital sanat kültürünü korumak amacıyla tasarlanmış olan bir platformdur.

Dijital sanat eseri pazarda satışa çıkarılmadan önce katı bir yerinde inceleme ve onay süreçlerinden geçer. Bu platform, dijital sanat koleksiyonerlerinin koleksiyonlarından en iyi şekilde faydalanabilmeleri için platformdaki minimum sayıda yerleşik üretici arasında yaratıcılığı teşvik etmek amacıyla faaliyet gösteriyor. Üstelik OpenSea kadar olmasa da bu platform pek çok özel sanat eserine yer veriliyor. SuperRare, sanatçıların birincil satışları üzerinden yüzde 15 komisyon alıyor.

Rarible

Rarible, kullanıcılarına ticaretini gerçekleştirebilmek adına pek çok farklı NFT sunuyor. Topluluğa ait merkezi olmayan bir platform olarak dikkat çeken Rarible, kullanıcısının NFT’leri kolaylıkla basmasına ve takas etmesine imkân sağlayan bir platform olarak dikkat çekiyor.

Bu platform, 3 farklı blok zinciri ağını desteklerken, bu ağlar; Ethereum, Flow ve Tezos olarak bilinir. Bu çoklu zincir desteği sayesinde kullanıcılar, bu platformdaki ağlardan herhangi birinde NFT basma, satın alma ya da satma gibi olanaklardan faydalanır. Ayrıca Rarible de OpenSea gibi kullanıcılarının gerçekleştirdiği satışlardan yüzde 2,5 komisyon alır.

Axie Infinity

En iyi NFT Pazar yerlerinden bir diğeri olarak karşımıza çıkan Axie Infinity, aynı zamanda en popüler blok zinciri oyunu olarak da bilinir. Bu platform, kullanıcıların Axies ve diğer oyun içi dijital koleksiyon öğeleri oluşturmasına, satın almasına ve satmasına imkân tanıyan kazan-oyna video oyunu olarak geliştirilmiştir.

Axie Infinity NFT pazarı, Ethereum blok zincirinde bir yan zincir olarak faaliyet gösteren Katman2 blok zinciri olan Ronin üzerine kuruludur. Platform, günlük aktif kullanıcı sayısı 2 milyonun üzerinde olan devasa bir oyun ve kripto meraklısı takipçi sayısına sahiptir. Protokolün sezgisel ve kullanıcı dostu arayüzü oyun dünyasında bir temel oluşturmuştur.

Binance NFT Pazarı

Binance Smart Chain ağı üzerine kurulu olan Binance NFT Pazarı, kullanıcılarının çeşitli NFT’leri satın alması ve satmasına imkân tanıyan bir platformdur. En iyi NFT pazar yerleri arasında yer alan bu platform, yaratıcıları, sanatçıları, kripto meraklılarını ve hevesli koleksiyoncuları NFT oluşturabilmek ve ticaretini gerçekleştirebilmek adına bir araya getirmek amacıyla geliştirilmiştir.

Binance NFT Marketplace’da alım-satım gerçekleştirebilmek adına 2,5 milyondan fazla NFT’ye yer veriliyor. İlginç bir şekilde bu platform, dünya üzerindeki en büyük kripto para borsasına ait olmasının bir avantajı olarak kullanıcılarından bütün NFT satışları için yüzde 1 komisyon alıyor. Tüm bunlara ek olarak pazar yeri, önde gelen marka ve sanatçılar tarafından oluşturulan pek çok farklı premium NFT ve ender NFT’ler içeren özel kutular sunuyor.

Decentraland

İlk olarak 2020 yılında piyasaya sürülen Decentraland, Ethereum blok zinciri üzerinden faaliyet gösteren kazan-oyna temalı bir sanal evren için NFT platformu olarak tanımlanır. En iyi NFT pazar yerlerinden olan bu platform, dijital sanatçılara ve içerik oluşturucularına eserlerinin tüm haklarını saklı tutar.

Kullanıcıları Decentraland’da oyun içi karakter kıyafetleri, arazi parselleri ve mülkler gibi pek çok farklı dijital koleksiyon içeriklerine erişim imkânı elde eder. Platformda yerel token olarak MANA kullanılırken, MANA sayesinde bütün bu varlıkları satın alabilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir