Bitcoin Ajandası

İsviçre Ulusal Bankası’ndan Bitcoin’e Yeşil Işık!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İsviçre Ulusal Bankası’ndan Bitcoin’e Yeşil Işık!

İsviçre Ulusal Bankası’ndan Bitcoin’e Yeşil Işık!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

İsviçre Ulusal Bankası Başkanı Thomas Jordan kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren bazı açıklamalarda bulundu. Bankanın bugüne kadar hiç Bitcoin tutmakla alakalı bir yöneliğimi ya da ilgisinin olmadığını söyleyen Jordan, bir noktada bu yönde bir hamle yapılabileceğini dile getirdi.

İsviçre Ulusal Bankası Gerekli Adımları Atabilecek

İsviçre Ulusal Bankası Gerekli Adımları Atabilecek
İsviçre Ulusal Bankası Gerekli Adımları Atabilecek

Thomas Jordan SNB’nin yıllık toplantısında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Bu esnada merak edilen bazı konulara da açıklık getiren Jordan, Bitcoin satın alınmasının İsviçre Ulusal Bankası açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini, bunu direkt olarak yapabileceklerini dile getirdi. Aynı zamanda Bitcoin’e dayalı bir dijital varlık satın alabileceklerini de belirten başkan, banka bilançosunda Bitcoin olmasının gerekli olduğunu düşündüklerinde hem teknik hem de operasyonel koşulları inceleyeceklerini ve gerekli adımların atılacağını belirtti.

Bitcoin Ulusal Rezerv İhtiyacını Karşılamıyor

Tüm bu pozitif açıklamalarına rağmen Başkan Jordan, Ulusal Banka olarak Bitcoin’in ulusal rezerv ihtiyacını karşıladığına inanmadıklarını da ekledi.

Geçtiğimiz mart ayında yıllık verilerin yer aldığı bir rapor yayınlandı. Söz konusu raporda 31 Aralık 2021 tarihinden itibaren SNB’ye ait rezervlerin 1 trilyon CHF’nin, başka bir deyişle 1.03 trilyon Amerikan dolarının bir miktar üzerinde olduğu ifade ediliyor. Bankaya ait rezervlerin yüzde 39’u Amerikan dolarından, yüzde 37’si avrodan ve yüzde 8’i yenden oluşuyor. Geriye kalan yüzde 6’lık dilimiyse sterlin oluşturuyor.

Haberin yazıldığı esnada Bitcoin 40 bin dolar bandının altında 38 bin 662 dolardan işlem görüyor. Dünkü verilere göre Bitcoin yüzde 2’nin üzerinde değer kaybı yaşamış gibi görünüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir