Bitcoin Ajandası

En Büyük Japon Bankaları Dijital Para Ödemelerini Test Etmeye Başlayacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. En Büyük Japon Bankaları Dijital Para Ödemelerini Test Etmeye Başlayacak!

En Büyük Japon Bankaları Dijital Para Ödemelerini Test Etmeye Başlayacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

74 kuruluşu olarak meydana getirilen bir konsorsiyum olan Dijital Para Birimi Forumu kuruluşlar tarafından geçmiş gün yayınlanan White Paper‘a göre, ödeme sistemlerinde iki katmanlı bir platform oluşumu sağlanacak. Ayrıca dijital para ödemelerini test etmeye başlayacak.

Para birimlerinden olan ve geçici adı Dijital Para Birimi JPY (DCJPY) olacağı belirlenen DCJPY, blocckhain dağıtılmış defter teknolojisinde kullanıma başlayacak. Aynı zamanda da banka mevduatları üzerinden de desteklenmek üzere kullanıcılarla bir hesap açtıkları zaman dijital para birimiyle işlem yapabilecek. Bu nedenle de dijital para ödemelerini test edecek.

Dijital Para Ödemeleri Testi Başlıyor!

Dijital Para Ödemeleri Testi Başlıyor!
Dijital Para Ödemeleri Testi Başlıyor!

Proof-of-Concept aşamasında ilk olarak adımlarını gerçekleştiren proje, DeCurret girişimleri tarafından başlatıldı. Firma için ise ek olarak konsorsiyum içerisine alınan bazı bankalar tarafından yönetilen 62 milyon dolarlık bir yatırımı da aldı.

Firmalar, DCJPY’yi test sürecinden sonrasında diğer dijital platformlara da entegre etmeyi amaçlayarak test aşamasında dijital paranın düşük maliyetli ticari işlemler için fizibilitesi teste sunabilecek.

CBDC Çalışmalarının Nasıl Etkileneceği Belirsiz

DCJPY’nin kullanımlarında sunulmasının, Japonya Merkez Bankası’nın CBDC çalışmalarını nasıl etkileyeceği ise belirsizliği korumaya alacak. Zira banka içerisinde de daha önce yapılan açıklamalara göre CBDC’nin geliştirilmesi için özel sektörler birlikte çalışılacağını da ifade etmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir