Bitcoin Ajandası

Kadınların Bitcoin'e Bakış Açısı Neden Farklı?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Kadınların Bitcoin’e Bakış Açısı Neden Farklı?

Kadınların Bitcoin’e Bakış Açısı Neden Farklı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1736 0

İlham vermenin ve kaynak göstermenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle ekonomi piyasasında işin içinde paralar sanal olarak dönse bile oldukça dikkat edilen konudur. Siz bir insana Bitcoin hakkında ilham kaynağı olmak isteseydiniz bu bütün ülkeye yönelik mi, tahvil tüccarlarına mı yoksa ofis yöneticilerine mi olurdu? Bu gruplardan herhangi biri, örneğin nüfusun %5’i kontrolleri dışında varlıkların bir kısmını Bitcoin’e yatırması durumunda büyük etkiler gösterse de ilham verilecek tek grup kadınlardır. Burada kafada oluşan tek soru ise şu yönde oluyor: Kadınların Bitcoin’e bakış açısı neden farklı?

Kapitalist olarak ilerleyen sistem içerisinde kadınları var olan Bitcoin arzında azalış sağlamak ve aynı zamanda da fiyatı yükseltmek için çalışırken amaç kadınlara da yönelmek olmaya başladı. Kadınların meşgul olabilmesi için gelişen, insanı motivasyon olarak Bitcoin’in kesiştiği noktalarda yer alan finansal ve teknolojik (fintech) okuryazarlığı artırmanın bir yolu olarak görülür oldu. Bu durumda da kadınların Bitcoin’e bakış açısını değiştirmek için fırsatlar oluşturulmaya başlanıldı.

Hangi görüşü ne kadar benimserseniz benimseyin asıl soru şudur: Bitcoin’in gelecek olduğuna ne kadar inanıyorsunuz?

Eğer Bitcoin’in asimetrik olarak yukarı yönde ilerleyen bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorsanız, muhtemelen kadınların bu durumla ilgilenmesini önemsemeyeceksiniz. Önemli olmamasının nedeni ise büyük ölçekte benimseseler de benimsemeseler de aranılan finansal kazanımların elde edilmesidir. Bunun yanı sıra Bitcoin’in geleceği 1990’larda internet üzerinden ciddi oranda temsil edildiğine inanıyorsanız, kadınların hayatlarını ve çevrelerindekilerin hayatlarını iyileştirmek için benimseme eğrisinin önüne geçmelerini umarsınız.

Kadınların Bitcoin’e Bakış Açısı Sosyal Sorun

Kadınların Bitcoin'e Bakış Açısı Sosyal Sorun
Kadınların Bitcoin’e Bakış Açısı Sosyal Sorun

Bitcoin ve genel kripto para ekosisteminde yeterli miktarda zaman harcarsanız, kadın liderliğinde yönetilen şirketlerin, podcast’lerin ve sosyal medya hesaplarının azınlığını anında fark edebilir ve bir sosyal sorun olarak görebilirsiniz.  

Kasıtlı bir şekilde kadınları ana tema olarak gösteren kaliteli bir içerikte yelken açabilmek oldukça zordur. Elde edilen araştırmalara göre ilgilenen bir gözlemcinin Bitcoin ile ilgili içeriğin boyutunda da her zaman erkeklere daha çok rastlanır. Bu nedenle kimse tek başına kadınlara öncülük vermesinden dolayı suçlanmamalıdır. Ancak daha çok Bitcoin alanındaki seslerin çoğunluğunun erkeklerden gelmesinin doğal bir sonucu olarak da bu durum üzerinden bir sonuç alınabilir.

Bir yansıma alıştırması olarak kendinize Bitcoin hakkında Twitter’a şunları sorabilirsiniz:

 • Cinsiyetini belirtenlerin yüzde kaçı kadındır?
 • Katıldığınız ortalama alanlarda, kadın olarak tanımlanan profillere karşı erkek olarak tanımlanan profillerin sayısı nedir?
 • Kadınlara karşı erkekler tarafından kaç tane anonim hesap çalıştırılıyor?

Bu cevapları bilmek neredeyse imkansızdır. Ancak sorgulama çizgisi doğrultusunda dürüst olmak gerekirse Bitcoin’de kadınların yeterince temsil edilmediğinin farkına varılmasını amaçlıyoruz. Bu durum en azından Bitcoin ekosisteminde yer olarak geniş çapta kabul edilen platformda ön planda tutulabilir. Ayrı bir bilgi vermek gerekirse; Bitcoin konferanslarında kimse meta hesap adlarını değiş tokuş etmiyor

Bunlardan herhangi biri gerçekten önemli mi? Evet. Peki neden? Lütfen okumaya devam edin.

Kadınların Bitcoin’e Bakış Açısı Küresel Sorun Olabilir mi?

Kadınların Bitcoin'e Bakış Açısı Küresel Sorun Olabilir mi?
Kadınların Bitcoin’e Bakış Açısı Küresel Sorun Olabilir mi?

Kadınlar için geçerli olan bu durumu teşhis etme işlemine başlamadan öncesinde semptomları daha net görmek olmalıdır. Aşağıda belirtilen gerçekler, özellikle fintech sektörlerinde, kadınların dışlandığı ve değer kaybettiği bir dünyanın sonuçlarını vurgulamaktadır. Bu, olgunun ortaya çıkış modelinde makroekonomik bağlamı anlamamıza yardımcı olacak ve küresel sorun olarak düşünmenize de yardımcı olacaktır.

Örneğin; ABD hane halkında mali kararların %90’ı kadınlar tarafından verilmektedir. Bunun bir an için

Şu istatistiği düşünün: ABD’de hane halkı mali kararlarının %90’ı kadınlar tarafından verilmektedir. Bir anlığına batmasına izin verin.

Bu gerçeğin ışığında, kadınların Bitcoin’e bakış açısı gibi konularda neden dünya nüfusunun yarısını meşgul etmek için daha büyük bir çaba yok?

CNBC ve Acorn tarafından Ağustos 2021’de ABD kapsamında yapılan bir ankete göre erkeklerin %16’sı, kadınların ise sadece %7’si kripto para birimine yatırım yapıyor. Bitcoin toplumunda kadınların dağılımları, en başından bugüne kadar herhangi bir noktada olduğu gibi Google verilerinde de Bitcoin topluluğuna katılan %86 erkek ve %14 kadın ile %72 cinsiyet farkı oluşturmaktadır.

ABD içerisinde tam zamanlı ve tüm yıl boyunca çalışanlar için cinsiyete göre ücret farklı da vardır. Bu fark %17,7’dir ve yıllık kazanç kadınlar için 47.299 dolar ve erkekler için 57.456 dolardır. Daha gerçekçi boyutla verilen oranlar, ABD’deki siyah kadınlarla beyaz erkek meslektaşları kıyaslarsak kadınlara ortalama olarak %37 daha az ücret ödeniyor. Benzer olarak ABD’deki Latinler, eşit eğitim ve iş rollerine göre ayarlandığında bile, beyaz erkeklerden ortalama %45 ve beyaz kadınlardan %30 daha az maaş alıyor.

ABD’de bu sorunların nedenlerinden biri ülke içeirsinde 1776’dan bu yana kadınlara yönelik ayrımcı muamele başlamıştır. Bu konuyla ilgili “Gizleme” kelimesi çok az bilinen ancak tarihsel bir öneme sahiptir. Amerika’da özellikle Bitcoin’de gördüğümüz cinsiyet farklarını anlamak için önemli bir kavramdır.

Gizlenme, hiçbir kadının yasal bir kimliğe sahip olmamasını sağlayan yasal bir uygulama oalrak tanımlanır. Bu, kadınların yasal olarak işletmelerde çalışmasına, herhangi bir şeye (miras mülk dahil) sahip olmalarına ve hatta kocalarının ölmesi durumunda çocuklarının velayetini almalarına izin verilmediği anlamına gelirdi.

Yıllar boyunca, Susan B. Anthony gibi kadınlar kadın hakları için savaştı, böylece örtünme parça parça ortadan kaldırılabildi. Ancak bu neslin kadınlarının başından beri sahip olmaları gereken hakları kazanmış olmaları, örtünmenin geride bıraktığı günümüz fintech tutumlarına karşı çalışmak zorunda olmadıkları anlamına gelmemektedir.

Washington, DC ve küresel yargı bölgelerinde Bitcoin’i düzenleme çabalarında giderek daha fazla savaş verilmektedir. Kadınlarla ilgili statükoyu korumak veya emekliye ayırmak için her Bitcoiner’ın zihninde eşit derecede önemli bir savaş verilirken Bitcoin’in dünya kadınlarının fintech ve ötesinde ihtiyaç duyduğu değişiklikler için büyük bir katalizör olacağına inanılmaktadır.

Rotayı Nasıl Değiştiririz?

Kadınların Bitcoin’e bakış açısı dışında eşitliği teşvik etmeye ve finansal baskı zincirlerini kırmaya çalışırken düşünmeleri ve hareket etmeleri için bir çağrı da oluşturmak üzere yazılan bu içerikte kadınların Bitcoin’e bakış açısı neden farklı sorusuna da bir nebze yanıt verilmiştir.

Aşağıdaki öneriler de bu konuda hiçbir şekilde ayrıntılı olarak verilmemiştir. Ancak Bitcoin’in bunu düzelttiğine gerçekten inanıyorsak, o zaman erkekler olarak, eski finansal sistem tarafından ezilen herkesi kapsayıcı bir kültürel temel oluşturmaya niyetli olunmamalıdır. Aşağıdakiler, her bir kişi için daha fazla araştırmayı teşvik eder ve kadınlar için daha eşit ve kapsayıcı bir Bitcoin ortamı yaratmaya yönelik birkaç küçük adım sağlar. Kadınların Bitcoin’e bakış açısını anlayamabilmek için:

 • Bitcoin’i benimseyen kadınlarla ilgili kişisel görüşlerinizi ve motivasyonlarınızı düşünerek konuşmayı sürdürmelisiniz.
 • Genellikle bilinçaltında olabilecek ve örtülü tarih ve kadın baskısının diğer izleri tarafından sürdürülebilecek herhangi bir önyargıyı kabul ederek dinlemelisiniz.
 • Aile veya arkadaş çevrenizdeki olan bir kadına Bitcoin hakkındaki düşüncelerini sorgularken sizin gibi düşünmeleri gerektiğine ikna etmeye çalışmadan düşüncelere açık bir zihinle dinlenme eylemi gerçekleştirmelisiniz.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir