Bitcoin Ajandası

Karma Projesi Nedir? KARMA Coin Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Karma Projesi Nedir? KARMA Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Karma Projesi Nedir? KARMA Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Karma projesi, dünya üzerinde ilk merkezi olmayan ve akıllı sözleşme ağını geliştirebilmek adına piyasaya sürülmüş bir blok zinciri projesidir. Bu projenin kullanıcılarına ne sunduğu ne işe yaradığı, nasıl alınıp satıldığı gibi konular birçok yatırımcı açısından merak konusudur.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, Karma projesi ve yerel tokeni KARMA hakkında merak edilen detaylardan bahsettik.

Karma Projesi Nedir?

Karma Projesi Nedir?
Karma Projesi Nedir?

Karma projesi, “Dünyanın İlk Merkezsiz Akıllı Topluluğu” sloganıyla hayata geçirilen bir blok zinciri projesidir. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen Karma, her türden ve büyüklükteki toplulukları güçlendirmeyi hedefleyen bir projedir. Esasında Web3 tabanlı bir sosyal medya platformu olarak çalışırken, buna göre topluluk üyelerine ve sosyal ağ katılımcılarına teşvik ile destek sağlar. Ağ, üyeleri ve faaliyetleri takip etmenin dışında topluluk katılımlarını da destekler.

Projenin geliştirici ekibi, ilk etapta mobil uygulamayla işe başlamış ve ilerleyen süreçlerde web versiyonunu da geliştirmiştir. Yatırımcılarla etkileşim halinde olan ekibin, Telegram gibi çeşitli sosyal medya kanalları üzerinden yatırımcılarla iletişime geçtiği ve soruları yanıtladığı bilinir. İşlem hacmi yüksek olmamasına rağmen yalnızca Telegram kanalında Karma projesini takip eden binlerce insan bulunur.

Karma projesi 2020 yılında EOS VC’den 50 bin dolarlık destek almıştır. Hibe desteği almaya hak kazanan 32 projeden biri olarak bilinen Karma, bu hibeyle web sürümünü geliştirmiştir.

Karma Projesi Kullanıcılarına Ne Sunar?

Karma projesinin vizyonu, genellikle insanları iyilik yapmaya teşvik etmek üzerinedir. Sosyal ağ, topluluk üyelerinin diğer kullanıcılara destek sağlaması ve bağış yapması amacıyla kurulmuştur. Gerek kuruluşlar gerekse kullanıcılar bu platformu finansal yönetim, geliştirici ekiple iletişim, onaylama ve bağış gibi amaçlar doğrultusunda kullanıyor. Platformun müşterisi olan şirketler, böylelikle kendi topluluklarını oluşturabilme ve yönetebilme şansına sahiptir.

Karma, bütün bunları blok zinciri ve kripto para teknolojisiyle gerçekleştiriyor. Sosyal platform hem kuruluşların topluluk yaratmasını desteklerken hem de genel olarak kullanıcılarının bağış ve iyi yapmasına olanak sağlar. Kullanıcısına yardımcı olan ve iyiliği yaymaya çalışan kullanıcılar da platform tarafından ödüllendirilir. Böylelikle blok zinciri gerek kullanıcıların gerekse bölümlerin güvenli ve kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Tüm bunların dışında topluluk üyeleri kendi bilgilerini de platform üzerinde kontrol edebilir.

KARMA Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

KARMA Coin, Karma projesinin yerel tokeni, başka bir deyişle kripto para birimidir. Bu kripto para birimi, EOS blok zinciri üzerine kurulmuştur. Bununla beraber kullanıcıları teşvik etmek ve yöneticileri desteklemek amacıyla kullanılabilir. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse; sosyal ağ dahilinde etkileşim sağlayan ve iyilik yapan kullanıcılar, KARMA Coin ile ödüllendirilir.

Diğer yandan kuruluşlar, kendileri adına en uygun topluluk planını tercih edebilmek için KARMA Coin ile ödeme gerçekleştirmek durumundadır. KARMA Coin, işlem masrafları da dahil olmak üzere çeşitli konularda ödeme ve ödüllendirme amacıyla kullanılan bir kripto para birimidir.

KARMA Coin Özellikleri Nelerdir?

KARMA Coin, EOS altyapısı kullanan bir kripto para birimidir. Varlığın alım satım işlemleri EOS blok zinciri üzerinden gerçekleştirilir. Merkezi olmayan bir altyapıya sahip olmasıyla beraber protokoldeki işlemler DPoS konsensüs mekanizmasıyla gerçekleştirilir. Bu mekanizma sayesinde paydaşların sahip olduğu KARMA Coin miktarı üzerinden yeni bir kripto para birimi üretebilmek mümkündür.

Diğer yandan protokolün oylamaya dayanan bir sistemi de mevcuttur. Fikir birliğine dayanan bir algoritma kullanılıyor olması sebebiyle madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Merkeziyetsiz uygulamaların yatay ve dikey ölçeklendirilmesine olanak sağlayan bir blok zinciri ağı olarak da ifade edilen bu proje, önemli bir blok zinciri ağı olarak dikkat çeker. İşlemlerin şeffaf olmasından kaynaklı olarak gerçekleştirilen hatalı işlemlerin diğer pek çok kullanıcı tarafından fark edilerek düzeltilebilir. Bununla beraber EOS altyapısıyla KARMA Coin alım satım işlemleri son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmek de mümkündür.

KARMA Coin Avantaj ve Dezavantajları

KARMA Coin’in avantaj ve dezavantajları şunlardır:

Avantajları

 • Yatırımcıların fiyat seyrini takip edebilecekleri, teknik analiz ve grafiklerini görüntüleyebilecekleri bir kripto varlıktır.
 • Yatırımcılar açısından gelecek vadeden ve yatırım yapılabilecek varlıklardan biri olarak kabul edilir.
 • Teknolojik bir altyapıya sahip olmasından kaynaklı olarak güvenli ve hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirebilmek mümkündür.
 • Şeffaf bir blok zinciri ağındadır. Gerçekleştirilen işlemler ve bu işlemlerdeki hatalar gözle görülebilir düzeyde olduğu için hataları düzeltmek daha kolaydır.

Dezavantajları

 • İşlem gördüğü kripto para borsa sayısı son derece azdır. Dolayısıyla erişilebilirliği düşük olan bir varlıktır.
 • KARMA Coin’i doğrudan satın alabilmek mümkün değildir. Daha önce satın alınan diğer kripto paralarla takas edilebilirken, bu sebeple alım süreci pratik değildir. Ayrıca yatırımcıların stratejilerini kısıtlamasına neden olur.
 • Yatırımcılar popüler olmadığından proje hakkında detaylı bilgi edinebilmek ve güven tazeleyebilmek son derece güçtür.

KARMA Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

KARMA Coin, yalnızca bir kripto para borsasında listelenen bir varlıktır. Bu borsa da Probit Global olarak bilinir. Projeyle ilgilenen yatırımcıların KARMA Coin satın alabilmesi için öncelikli olarak bu borsaya erişim sağlaması ve hesap oluşturması gerekir. Üyelik işlemlerinin ardından hesap doğrulaması gerçekleştiren yatırımcılar, cüzdanına gerekli para birimini transfer ettikten sonra KARMA Coin satın alma emri oluşturarak bu varlığa sahip olabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir