Bitcoin Ajandası

KASPA (KAS) Coin Nedir? Nereden Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. KASPA (KAS) Coin Nedir? Nereden Alınır?

KASPA (KAS) Coin Nedir? Nereden Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Kripto para son zamanların en çok dikkat çeken dijital mal varlığıdır. Bu alanda yatırım yapmak isteyen bireyler haliyle ön araştırma yaparak işe başlarlar. Kaspa’nın ne olduğu hususunda bireyler bilgi sahibi olmak isteyebilir. Bu sayede yatırımlarını çok daha doğru ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Kaspa (KAS) Coin Nedir?

Kaspa (KAS) Coin Nedir?
Kaspa (KAS) Coin Nedir?

Son zamanlarda sanal yatırım alanında pek çok terimle karşılaşmanız son derece doğaldır. Bu alanda ne kadar çok kavramın anlamını öğrenirseniz sizin için o kadar kârdır. Kaspa da bu terimler arasında yer alır. Bu terim kısaca açıklamak gerekirse GHOSTDAG protokolünü uygulamakta olan Proof-of-Work (PoW) kripto para birimi olarak tanımlanır.

GHOSTDAG geleneksel blok zincirlerinin tersine yetim bloklar meydana getirmemektedir. Bunun yanı sıra bunların bir arada mevcut olmalarına ve aynı zamanda fikir birliği içerisinde sıralanmalarına müsaade eder. Gezegen üzerindeki en hızlı madenciliğe sahip olan Kaspa çalışma kanıtı bulunan kripto para olarak da ifade edilebilir.

BlockDAG mimarisi yüksek blok oranları barındırır ve madenciliğin çok daha fazla dağıtılmasına müsaade eder. Aynı zamanda daha düşük hash oranları ile etkin solo madenciliği imkânlı hale getirir. Kasım 2021 tarihinde kripto para biriminin hem ön madencilik hem ön satış hem de madeni para tahsisi olmaksızın piyasaya sürülmüştür.

Kaspa’nın açık kaynaklı, %100 merkezi bulunmayan ve aynı zamanda topluluk tarafından yönetilmekte olan bir sistemdir. KAS coin madenciliği kHeavyHash’e bağlıdır. kHeavyHash ise “optical miner” hazır kHeavyHash algoritmasının değişikliğe uğramış bir versiyonudur. Bu versiyon 2 keccac’ta çerçevelenen matris çarpımını kullanmaktadır.

Enerji tasarruflu olan kHeavyHash çekirdek baskın olmakla birlikte GPU, FPGA’lar ve ilerinin özel madencilik ekipmanınca başarı ile çıkarılabilmektedir. Kullancı bireyler Kaspa ekosistemine katılabilmek amacı ile madencilik düğümü kurabilmektedir. Yönetici topluluk ödül olarak coin kazanılmasına aracılık eden CUDA tabanlı bir GPU madenci imal etmiştir.

Kaspa’nın Özellikleri Nelerdir?

Söz konusu proje diğer projelerden bazı özellikleri ile ayrılmaktadır. Bu ayırıcı nitelikler farklı başlıklar altında toplanabilir.

Güvenlik

Her konuda olduğu üzere yatırım alanında da güvenlik son derece mühim bir husustur. Bitcoin ile aynı güvenlik metodolojisini ve ilkelerini kullanan Kaspa kHeavyHash ile SHA-256 PoW şifrelemesini değiştirir. KHeavyHash, SHA-256’dan bütün güvenlik niteliklerini devralır. Yani SHA-256 hash algoritmasının ağırlıklandırma fonksiyonu barındıran modifikasyonu olarak nitelendirilebilir.

İşlemleri imzalayan ve onaylayan güçlü bir merkeze sahip olmayan gönüllülerce, bir diğer deyişle madenciler ağınca blockDAG koruma altına alınmıştır. Kaspa’nın Bitcoin gibi bütünüyle merkezsiz ve izinsiz olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu sayede herkes katılım sağlayabilir ve herkes ağın emniyetini sağlamaya yardımcı olabilmektedir.

Ölçeklenebilir ve Hızlı İşlem Sıralaması

Ölçeklenebilir ve hızlı işlem sıralaması motoru geliştirmek Kaspa’nın ana katmanının odağıdır. Bu sebeple ana mutabakat sadece ödemelerin durumunu takip eder. Bunun yanı sıra katman iki işlemleri çok daha anlamlı ve kapsamlı şeklin takibini devam ettirecektir. Kaspa ağının kullanıcıları ve kripto projeleri için güncel problemi ele almasının başka doğal yolu da vardır.

Söz konusu yol paylaşılmakta olan ölçeklenebilir bir işlem sıralama katmanı, çok daha hızlı uzlaşma süreleri, çapraz ekosistemi önyüklemeye ve madencileri sansürlemeye karşı koruma altına alan gizli ticaret öncesi işlemler oluşturmaktır.

Anında Onay

Hızlı işlem yerleşimi açısından ciddi bir öneme sahip olan anında defter onayı aynı zamanda öteki web uygulamaları ile entegrasyonuyla geliştirici ve kullanıcı deneyimini de beraberinde getirir. Fikir birliği motorunun kullanıcı deneyimi ve işlem akışı üstündeki gecikmesini Kaspa’nın en aza indirerek bunu başardığı görülür.

BlockDAG

BlockDAG, blok zinciri bulunmayan kripto para birimi olarak tanımlanabilir. İşlemlerin zaman sıralı ve mühürlü bloklara kaydedilmekte olduğu sistem Blockhain olarak isimlendirilir. Yönlendirilmiş bir asiklik grafik olan BlockDAG köşelerin blokları simgelediği ve kenar noktaların alt/üst bloklara göndermede bulunduğu matematiksel yapıdır.

Yeni dağıtılmış defter uygulaması türünün ilk örneği olarak kabul edilir. Yüksek verimli işlemsel bant genişliği, yeni nesil ölçeklenebilirlik, anında onay sağlar.

Çevresel Düğümler

MEV tehditlerini ve ciddi önden çalıştırmayı azaltmayı çevresel düğümler sağlamaktadır. Sıradan kullanıcılara oranla haksız avantaj kazanmaya çabalayan madenci bireyler ve ticaret botları ile ilgili ya da işlemleri manipülasyona uğratmaya çalışanlara karşı bir endişeye kapılmaya gerek duyulmaz.

KAS Fiyatı Ne Zaman Düşer ve Ne Zaman Yükselir?

Kaspa fiyat değerleri genel olarak bazı faktörler doğrultusunda artış gösterir. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Fed açıklamaları,
 • Kaspa arz ve talebi,
 • Regülasyon,
 • İşlem hacminde görülen artış ya da azalış,
 • Enflasyon,
 • Devletlerin baskısı,
 • Analist açıklamaları.

Tüm bu unsurlar Kaspa fiyat değerlerinin artmasına ya da azalmasına neden olur. Eğer birey kripto para yatırımı yapmayı hedefliyorsa yukarıdaki faktörleri yakından takip etmelidir. KAS transferi yaparken kişi arz-talep dahilinde gelir arttırabilir. Çöküş riski ve enflasyona bakıldığı zaman Kaspa’nın güvenilir olduğu görülür.

KAS Coin Nasıl Satın Alınır?

Çoğu kişi Kaspa satın almak isteyebilir. KAS coin satın almak için ilk önce söz konusu kripto biriminin listelendiği borsalardan haberdar olmak gerekmektedir. Bu liste öğrenildikten sonra borsalardan birinde hesap açılmalıdır. Açılan hesaba giriş yapıldıktan sonra cüzdana bakiye yüklenmelidir.

Bakiye yükleme işlemi banka kartıyla ya da kredi kartıyla gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra banka havalesi de yükleme işlemi için tercih edilebilir. Bakiye yükleme işleminin ardından kişi dilediği miktarda KAS coin satın alabilir. Satın aldığı KAS coin sıcak ya da soğuk cüzdanlarda muhafaza altına alabilir.

KAS Coin Hangi Borsalardan Alınır?

Bireylerin KAS coin satın alabileceği pek çok borsa mevcuttur. Bu borsaların isimleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hotbit,
 • Gate.io,
 • BingX,
 • Txbit,
 • Digifinex,
 • CoinEx,
 • MEXC,
 • XT.COM.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir