Bitcoin Ajandası

Kenya Kamuya Açık Bir Tartışma Başlatarak CBDC'yi Keşfediyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kenya Kamuya Açık Bir Tartışma Başlatarak CBDC’yi Keşfediyor!

Kenya Kamuya Açık Bir Tartışma Başlatarak CBDC’yi Keşfediyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kenya merkez bankası, kamuya açık bir tartışma başlatarak CBDC’nin değerlerini vurguladı ve geniş halktan finansal ürün hakkındaki görüşlerini ifade etmelerini istedi.

Kenya Merkez Bankası (CBK), potansiyel bir kamuya açık bir tartışma ile CBDC’nin yerel finansal sistemi olumlu yönde etkileyebileceğini söyledi. Bununla birlikte, kurum, kamuoyunun bu konuda ne düşündüğünü öğrenmek için bir tartışma belgesi sundu.

Kamuya Açık Bir Tartışmada Toplumun Görüşünü Aramak

Kamuya Açık Bir Tartışmada Toplumun Görüşünü Aramak
Kamuya Açık Bir Tartışmada Toplumun Görüşünü Aramak

CBK’ya göre, bir merkez bankası dijital para birimi başlatmak, çok katmanlı muhabir bankacılık yapısını düzleştirebilir ve sınır ötesi ödemeleri iyileştirebilir. Kuruluş, ikincisinin daha verimli ve daha az maliyetli olacağını ekledi.

Böyle bir parasal ürüne yönelik olumlu duruşuna rağmen, merkez bankası yerel halkın destekleyici olup olmadığını incelemek için bir tartışma belgesi yayınladı. Bir CBDC’nin ortaya çıkarabileceği hem tehditleri hem de fırsatları analiz edebilecekler. Katılmak isteyenlerin 20 Mayıs 2022 tarihine kadar yorumlarını iletmeleri gerekiyor.

Kenya merkez bankası, bir CBDC’nin “istikrarlı paralar gibi özel olarak çıkarılan yeni para benzeri araçlardan daha güvenli ve daha güvenilir ödeme hizmetleri sağlayarak toplumu yeni özel para biçimlerinin riskinden” potansiyel olarak koruyabileceğini de sözlerine ekledi. Öte yandan kurum, böyle bir finansal ürünün siber saldırılar için bir fırsat sunma olasılığını dışlamadı:

“Bilinmeyenler” merkez bankalarının para politikası, finansal istikrar ve ödeme sistemleri gözetimi gibi temel işlevlerini etkileyecektir.”

Kenya, halihazırda merkez bankası dijital para birimlerini aktif olarak araştıran bir dizi ülkeye katıldı. Bunlar Çin, Hindistan, Güney Kore, Malezya ve daha fazlasını içerir.

Bu haftanın başlarında, başka bir Afrika ülkesi – Zambiya – CBDC araştırmasını 2021’in sonuna kadar tamamlayacağını duyurdu . Yerel makamlar daha önce özel kripto para birimlerini eleştirdiği için bu doğal bir hamle gibi görünüyor.

CBDC’ler Kriptodan Daha İyi Bir Seçenek Olabilir mi?

Birkaç gün önce, Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, “ihtiyatlı” tasarlanmış bir CBDC’nin kripto para birimlerinden “daha güvenli” bir parasal ürün olabileceğini öne sürdü . Ulusal bir para biriminin dijital bir biçimi tamamen kurumlar veya hükümetler tarafından kontrol edilebilirken, bitcoin ve altcoinleri “desteksiz” ve değişken olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, Kenya Merkez Bankası’nın daha önce BTC’ye de biraz sevgi gösterdiğini belirtmekte fayda var. 2020’nin sonlarına doğru kurum, Şilin’in zayıflamasından IMF’nin tartışmalı politikalarını sorumlu tuttu.

Bu nedenle, Merkez Bankası Başkanı Patrick Njoroge, birincil kripto para birimini benimsemenin Kenya’yı Forex döviz kayıplarından koruyabileceğini ve yerel finansal kargaşanın bir kısmını düzeltebileceğini belirtti:

“Bitcoin’e geçme kararımız hem taktik hem de mantıklı. Para birimimiz her zaman Kenya Şilini’nin aşırı değerli olduğunu iddia eden IMF için kum torbası oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir