Bitcoin Ajandası

Koinim'e Nasıl Üye Olunur? Koinim'de Yapılabilecek İşlemler
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Koinim’e Nasıl Üye Olunur? Koinim’de Yapılabilecek İşlemler

Koinim’e Nasıl Üye Olunur? Koinim’de Yapılabilecek İşlemler

Faruk Keresteci Faruk Keresteci -
12 0

Geleneksel finansal yatırımlara ve işlemlere alışmış olan toplumlar için kripto paraların anlaşılması oldukça zor olabilmektedir. Çıktıkları ilk dönemlerden bu yana, dijital para olarak isimlendirilen bu kripto paralar, başlangıçta her ne kadar anlaşılması güç bir işletim sistemine sahip olsalar bile kısa bir zamanda geniş bir kullanıcı alanına yayılmıştır. Ayrıca ülke ekonomilerine ve geleneksel yöntemlere güvensizliği artan kişilerin, yatırım yapmak için bir alternatif aramalarına da kripto paralar bir nihayet getirmişlerdir.

[powerkit_toc title=”Bu içerikte neler var?” depth=”2″ min_count=”2″ min_characters=”1000″]

Kripto para geleneksel paradan farklı olarak, takas ve alım satım işlemlerinde kullanılabilen bir dijital para olarak tanımlanabilir. Yani bir sanal para birimidir. Günümüzde neredeyse dünya çapında bir kullanıcı kitlesi olan kripto paralar, devlet yönetimler ve bankalar tarafından da kullanılabilmektedir. Herhangi bir fiziksel karşılığı olmayan kripto paralar, kendi sistemleri içinde hizmet sunmaktadırlar. Ayrıca sahip oldukları güvenlik yöntemleri sayesinde de çok sık tercih edilmektedirler.

Kripto para piyasasına tabiri caizse bomba gibi düşen bitcoin, çok kısa bir zaman dilimi içinde birçok dünya ülkesinde kullanılmaya başlamıştır. Kullanıcıların bitcoine yöneliminin artması ile birlikte bitcoin değerinde de artış gözlemlenmiştir. Merkeziyetsiz yapısı ve sunduğu güvenlik önlemleri sayesinde bitcoin oldukça cazip hale gelmiştir. Uçtan uca bir şifreleme yöntemi ile geliştirilen blockchain sistemine dayanan bitcoin, kullanıcılara çok farklı avantajlar sağlamaktadır. Bu sistem, ağ üzerinde gerçekleşen işlemleri şeffaf bir şekilde herkese sunmaktadır. Bunun yanında sistem içinde onay alan işlemlerin hiçbiri değiştirilemez ve bozulamaz durumdadır. Bu da oldukça güvenli bir sistem yaratıldığını kanıtlamaktadır.

Bitcoinin dünya genelinde getirdiği bu ses, birçok farklı kripto paranın da geliştirilmesine sebep olmuştur. Her bir kripto para kendi içinde farklı özellikler ile piyasaya sunulmuştur. Bu paralardan bir kısmı hedeflenen başarı ivmesini yakalayarak, bitcoin ile yarışacak duruma gelmiştir. Bir kısmı ise, ne yazık ki devamlılığını sağlayamadığı için varlığını sonlandırmıştır. Kripto paraları cazip kılan merkeziyetsiz bir sisteme sahip olmaları ve arz ve talep doğrultusunda değerlerinin değişmesidir. Yani, ekonomilerden çok fazla etkilenmemektedirler.

Kripto paralar ile işlem yapılabilmesi için, kripto para borsası platformlarına dahil olmak gerekmektedir. Gerçek para birimleri ile dijital ortamda işlem yapabilmek için banka gibi aracılar olması gerektiği gibi, kripto paralar ile işlem yapabilmek için de aracı bir platformun olması gerekmektedir. Kripto paraların sayısının artması ile birlikte, kripto para borsası platformlarının sayısı da giderek artmıştır. Koinim de bu kripto para borsası platformlarından biridir.

Koinim’e Üyelik İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Koinim kripto para borsası aracılığı ile Türk Lirası ile işlem yapma imkanı bulunmaktadır. Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Dogecoin gibi kripto paraların alım satımını yapmak mümkündür. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için, şu adımların izlenmesi gerekmektedir;

 • Öncelikli olarak kullanıcıların Koinim ana sayfasında yer alan üye olma kısmına gitmeleri gerekmektedir.
 • Ardından, burada açılan sayfaya, kişilerin aktif olarak kullandıkları bir e-posta adresini girmeleri ve bir şifre oluşturmaları gerekmektedir.
 • Üye olmak için kullandığınız e-posta adresi, sisteme dair bazı bilgilerin unutulması halinde yeniden düzenlenmesi durumunda kullanılacağı için, mutlaka aktif olarak kullanılıyor olması önemlidir.
 • Kullanıcıların, Koinim’e üye olmak için belirlemeleri gereken şifrenin en az 8 karakterden oluşması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Kişinin, e-posta adresini ve şifresini sisteme girdikten sonra “Kullanım Sözleşmesi ve Kişisel Verilerin Korunması ve İzlenmesi Politikasını okudum, kabul ediyorum.” beyanını işaretleyerek Hemen Üye Ol butonuna tıklaması gerekmektedir.
 • Bu aşamadan sonra, ilgili e-posta adresine Koinim tarafından bir doğrulama maili gönderilmektedir. Gönderilen linke tıklanması ve gerekli bilgilerin doldurulması sağlanmalıdır.  
 • Koinim de de diğer borsa platformlarında olduğu gibi güvenliğin oluşturulması açısından iki aşamalı doğrulama veya SMS ile doğrulama mevcuttur.
 • Kullanıcıların telefon numaralarını sisteme girerek onay kodu istemeleri gerekmektedir. Telefona SMS olarak gelen onay kodu, sisteme girilerek devam seçeneği tıklanmaktadır.
 • 2FA olarak kısaltılan, çift aşamalı doğrulama kurulumu için ise, kullanıcıların telefonlarına Google Authenticator uygulamasını yüklemeleri gerekmektedir.
 • Google Authenticator uygulamasının kurulmasının ardından, barkod tarama işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise 6 haneli kadın sisteme girilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin doğru bir şekilde tamamlanmasından sonra, ekranda bir bilgilendirme mesajı görüntülenmektedir. Bilgilendirme mesajı, çift aşamalı doğrulama kurulumunun başarıyla tamamlandığını belirtmektedir.

Koinim İle Gerçekleştirilebilecek İşlemler Nelerdir?

Kullanıcıların, Koinim kripto para borsasına katılmalarından sonra, kripto para ile gerçekleştirilen alım, satım, ödeme ve takas gibi işlemleri yapma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca kişiler bakiyelerini görüntüleyebilir ve bu bakiye dahilinde işlemlerini yerine getirebilmektedir. Gerçekleştirilen by alım ve satım işlemlerinin sonucu oluşan kripto para bakiyesi Türk Lirası cinsinden bireysel banka hesabına da aktarılabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir