Bitcoin Ajandası

Kredi Kartı Dolandırıcıları Bu Kez Kripto Paraları Hedef Aldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kredi Kartı Dolandırıcıları Bu Kez Kripto Paraları Hedef Aldı!

Kredi Kartı Dolandırıcıları Bu Kez Kripto Paraları Hedef Aldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Her geçen gün biraz daha popülarite kazanan kripto para birimleri, Avustralya’da kredi kartı dolandırıcılarının ilgisini çekmeye başladı.

Blok zinciri ekosisteminde yer alan art niyetli fonları çalma ve insanları mağdur etme gibi atılımları olmuştu. Bu defa bu art niyetli kişiler farklı bir alanda karşımıza çıkmaya başladı. Sydney Morning Herald tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto para piyasalarında kaybolduğu düşünülen varlıkların sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Kripto Paralar Kredi Kartı Dolandırıcılarının Radarında

Kripto Paralar Kredi Kartı Dolandırıcılarının Radarında
Kripto Paralar Kredi Kartı Dolandırıcılarının Radarında

Günümüz şartlarında birçok dolandırıcı ödemelerini kripto para birimleri üzerinden talep ediyor. Bunun nedeniyse kripto paraların anonimlikleri açığa çıkarmayı ya da kaybedilen fonun kurtarılmasını daha güç bir hale getirmesi olarak biliniyor. Bu türden dijital kaynaklarla ödeme almak isteyen dolandırıcıların daha az dikkat etmesi ve daha kolay bir çalışma yürütmesi yeterli olabiliyor.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACC) geçtiğimiz yıl sadece Bitcoin ödeme yöntemi gerçekleştirilen 84 milyon dolar değerindeki zararın dolandırıcılık vakaları sebebiyle oluştuğunu belirtti. Sydney Morning Herald raporunda belirtilen zararsa 19 milyon dolar civarında. Bu rakam 2020 yılı için 27 milyon dolar seviyesindeydi. Bu durumda geçtiğimiz yıllara nazaran yüzde 100’lük bir artış gözlemleniyor.  

Diğer yandan yaşanan tüm dolandırıcılık vakaları bildirilmediğinden kripto para kayıplarının çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir