Kredi Kartıyla Bitcoin Almak Mümkün mü?

Kredi Kartıyla Bitcoin Almak Mümkün mü?

Bitcoin
Şubat 4, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
135
Kripto para borsasına girerek bitcoin almak isteyen yeni kullanıcılar nasıl bitcoin alabileceklerini merak etmektedir. Her kullanıcı farklı ödeme yöntemleri kullanarak bitcoin satın alabilirler. Kredi kartıyla bitcoin alımı da bu yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her kripto para borsası yapan platform buna izin vermese de, kredi kartı ile bitcoin satın alınabilecek platformlar da bulunmaktadır.
Kredi Kartıyla Bitcoin Almak Mümkün mü?

Kripto para borsasına girerek bitcoin almak isteyen yeni kullanıcılar nasıl bitcoin alabileceklerini merak etmektedir. Her kullanıcı farklı ödeme yöntemleri kullanarak bitcoin satın alabilirler. Kredi kartıyla bitcoin alımı da bu yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her kripto para borsası yapan platform buna izin vermese de, kredi kartı ile bitcoin satın alınabilecek platformlar da bulunmaktadır. Güvenlik açısından kredi kartı veya banka hesabından doğrudan bitcoin satın almanın herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Burada amaç, bitcoin satın alarak bitcoin borsasına giriş yapmak isteyen ancak yatırım yapacak kadar maddi birikime sahip olmayan kullanıcılara ödeme kolaylığı sağlamaktır. Yani kredi kartı ile veya nakit olarak bitcoin satın almanın arasında, temelde bir farklılık söz konusu değildir.

Kredi Kartıyla Bitcoin Almak Mümkün mü
Kredi Kartıyla Bitcoin Almak Mümkün mü

Kredi kartı ile bitcoin satın alırken, bu ödeme yöntemine izin veren bir platform seçmek gerekmektedir. Ardından satın alma aşamasına geçildiğinde, ödemenin hangi para birimi ile yapılacağı belirlenmeklidir. Seçilen para birimine karşılık, kullanıcının ödeme yapabileceği tutara karşılık gelen miktarda bitcoin satın alınabilmektedir. Tüm bu işlemlerin ardından, ödeme sayfasına yönlendirme gerçekleşmektedir. Kullanıcı burada gerekli bilgilerin girişini sağlayarak ödemeyi gerçekleştirebilmektedir. Bunun sonucunda da bitcoin satın almış olmaktadır. Ancak kredi kartı ile kripto para veya bitcoin satın alma işlemlerinde, komisyon kesildiği de unutulmamalıdır. Bu komisyon oranı kripto para borsası yapan platformlara göre farklılık gösterebilmektedir.

Kredi kartıyla bitcoin satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar güvenlik ve komisyon oranıdır. Kripto para borsalarından gerçekleştirilen bitcoin alımlarında kredi kartı kullanımı genellikle güvenlikli bir şekilde yapılırken, bazı kötü niyetli platformlarda kullanıcıların kredi kartı bilgileri çalınabilmektedir. Bu sebeple mutlaka iyi bir araştırma yaparak platform seçimi gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Bu da bilinen ve sık tercih edilen platformların seçimi ile mümkün olabilecektir. Dolayısı ile riskler ortadan kalkmış olmaktadır ve kullanıcılar güvenle bitcoin alımı yapmış olacaklardır.

Türkiye’de Kredi Kartıyla Bitcoin Alınan Siteler

kredi kartiyla bitcoin satan siteler
Türkiye’de Kredi Kartıyla Bitcoin Alınan Siteler

Kartla bitcoin satın alma işlemleri önceki yıllar için zahmetli bir durumdaydı. Ancak son yıllarda nakit para ile işlem yapmak kolaylaştı. Her bitcoin borsası platformu kredi kartı ile alıma izin vermese de, ülkemizde kredi kartı ile bitcoin satın alınabilecek, güvenilir bir platform bulmak mümkün. Türkiye’de kripto para satın almak ve bu işlemi kredi kartı ile gerçekleştirmek için 2019 yılı itibariyle kullanılabilecek tek bir platform bulunmaktaydı. Bu platform da Bayebit.com. Ardından, bu kullanıma imkan veren başka platformlar da geliştirildi, ancak ilk çıkan ve en sık tercih edilen bu platform herkes için güven sağlamakta.

Bayebit.com, faaliyet alanı öncelikli olarak kripto para borsası şeklindeydi. Daha sonra kredi kartı ile kredi kartı ile doğrudan bitcoin satın alabilme imkanı geliştirildi. Güncel olarak bu site aracılığı ile bitcoin de dahil olmak üzere birçok farklı kripto para birimini kredi kartı ile satın almak mümkün. Bu platformda kripto para satın alabilmek için, tek seferde en az 100, en fazla 9000 TL’lik işlem yapılabilmekte. Kripto para satın alam işlemini gerçekleştirmeden önce bir cüzdan adresi oluşturulması gerekmekte. Daha sonra kredi kartıyla bitcoin veya diğer kripto paraların satın alınması ile birlikte, bu kripto paralar direkt olarak oluşturulan cüzdan hesabına aktarılmaktadır.

Dünya’da Kredi Kartıyla Bitcoin Alınan Siteler

Dünya’da Kredi Kartıyla Bitcoin Alınan Siteler
Dünya’da Kredi Kartıyla Bitcoin Alınan Siteler

Dünya genelinde kredi kartıyla bitcoin satın almaya izin veren birçok farklı platform bulabilmek mümkün. Ancak yurt dışı için kripto para alımında en sık tercih edilen ve en bilinen platform, Binance. Binance, yakın zamanda uygulama ağına kredi kartı ile kripto para alımını ekledi. Dolayısı ile zaten güvenilir ve iyi bir platform olan bu platform, daha sık tercih edilir hale geldi. Bu platforma üye olduktan sonra, bir hesap cüzdanının oluşturulmasının ardından kredi kartı ile bitcoin veya diğer kripto paraların alımı gerçekleştirilebilmekte. Kısa bir süre içinde de satın alınan kripto para cüzdana aktarılmaktadır. Binance,  en az 10 dolar gibi bir miktar ile bitcoin veya diğer kripto paraların alımına izin vermektedir. Ayrıca işlem başına başına, yüzde 3.5 komisyon almaktadır. Ayrıca, Visa ve MasterCard ile işlem yapılabilmektedir.

Kredi Kartıyla Bitcoin Almak Mantıklı mı?

Kredi Kartıyla Bitcoin Almak Mantıklı mı
Kredi Kartıyla Bitcoin Almak Mantıklı mı

Kredi kartı ile bitcoin veya diğer kripto paraların satın alınması için oldukça güvenli platformlar mevcut. Bu sebeple herhangi bir risk oluşturmadan, iyi bir platform seçimi yaparak kredi kartı ile bitcoin satın alınabilmekte. Ancak bu platformlarda, kredi kartı ile bitcoin satın alma işlemlerine belirli oranlarda komisyonlar eklenmekte. Dolayısı ile kullanıcı için işlem ücreti artmakta. Bu da dezavantaj olarak görülmekte. Ancak kredi kartı ile bitcoin satın alımına izin veren platformlar araştırılırken komisyon oranları arasında da karşılaştırma yapılabilir. Bu sayede kullanıcı için en uygun platform seçilebilmektedir.

Elbette ki kullanıcılar için nakit para ile bitcoin satın alma işleminin gerçekleştirilmesi daha avantajlı olabilir. Ancak bitcoin borsasına katılmak isteyen her kullanıcının yatırım yapabilecek miktarlarda bir birikimi olmayabilir. Bu durumda kişiler kredi kartı ile bitcoin alabilmeyi daha cazip bulmaktadırlar. Herhangi bir güvenlik açığının olmadığı platformlardan kredi kartı ile bitcoin satın almak oldukça mantıklı bir yol olabilir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle