Bitcoin Ajandası

Kripto Airdrop Nedir? Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Airdrop Nedir? Nasıl Çalışır?

Kripto Airdrop Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto airdrop’ları bir tür strateji olarak ifade edilir. Özellikle de yeni başlayanlar açısından önemli faydalar sağlayabilen bu strateji, kripto para ticaretiyle uğraşanların ücretsiz ya da minimum seviyedeki promosyon karşılığında jeton verebilmek adına kullanılan bir yöntemdir.

Günümüzde birçok kripto para yatırımcısı için en önemli şey yatırımından geri dönüş almaktır. Piyasa oynaklığı sebebiyle hızlı bir geri dönüş alabilmek mümkün olurken, bazen bu süreç çok daha yavaş ilerleyebilir. Kripto airdrop’ları bu gibi durumlarda ek gelir elde etmenin en basit ve tasarruflu yollarından biridir. Sonuç olarak bu airdrop’lar ücretsiz ve zarar görmeyen niteliktedir.

Hemen hemen her gün bazıları diğerlerinden daha kolay elde edilen airdrop’lara rastlayabilmek mümkündür. Fakat her airdrop’un güvenilir olmayacağını da göz önünde bulundurmak gerekir. Her ne kadar ilk etapta çok kazançlı bir yöntem olarak görülse de bazen çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu gibi durumlar karşısında tedbirli olmak ve nasıl kar elde edebileceğini anlayabilmek için konuyla alakalı detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde yeni başlayanların bilgi sahibi olması için kripto airdrop’larından bahsettik.

Kripto Airdrop Nedir?

Kripto Airdrop Nedir?
Kripto Airdrop Nedir?

Krito airdrop, herhangi bir kripto para projesinden ücretsiz olarak jeton kazanabilmenin yolu olarak tanımlanır. Jeton sahibi olmanın çeşitli yolları bulunurken, bunlardan biri de airdrop’lardır. Genellikle airdrop’lar ücretsiz kripto para birimleriyle ilişkilendirilirken, yapılan bu ilişkilendirme her zaman için doğru değildir. Kripto ticareti için zaman ve çaba harcamak ya da işlem ücretleriyle uğraşmak gerebilir. Fakat bir airdrop’a ücretsiz olarak katılım sağlayabilmek de mümkündür.

Kripto Airdrop Nasıl Çalışır?

Kripto airdrop’ların nasıl çalıştığı birçok yatırımcı açısından merak konusudur. Kripto projeleri için gereksinimleri karşılayan yatırımcılara belirli miktarda verilen jetonlar bulunur. Görevlerini tamamlayan yatırımcılar bu jetonlara sahip olma hakkı kazanır.

Kripto airdrop’larına katılmanın çeşitli yolları bulunur. Çoğunlukla bu airdrop’lar için üyelik oluşturmak ya da bunun gibi çeşitli işlemler yapmak gerekebilir. Görevlerin tamamlanmasıyla beraber jeton kazanımından sonra talepte bulunabilir ve jetonlarınızı cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Kripto Airdrop Örnekleri Nelerdir?

Geçmişte en popüler kripto para projelerin airdrop’ları da dahil olmak üzere pek çok farklı airdrop tasarlandı. Dolayısıyla çok sayıda airdrop örneğiyle karşılaşabilmek mümkündür. Bu strateji uzun yıllardır kripto para dünyasında kullanılırken, ilk airdrop 2014 yılında hayata geçirildi. O dönemde bir kripto para projesi, kullanıcılarına airdrop esnasında tüm jetonların yarısını dağıttı.

Aurarocoin adı verilen kripto para projesi, AUR adında tokene sahiptir. Söz konusu proje hayata geçirildiğinde AUR’yi İzlanda’nın ulusal para birimi haline getirme gibi bir hedefi vardı. Bu sebeple AUR airdrop’unun tümü kişi başına totalde 31,8 AUR olarak dağıtıldı.

Aurarocoin’i ilerleyen yıllarda daha çok bilinen kripto para projeler de dahil olmak üzere pek çok farklı airdrop takip etti. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse; sırasıyla 2016 ve 2017 yıllarında Stellar Lumens (LMX) ve Bitcoin Cash (BCH) airdroplarını varlıklarını Bitcoin sahiplerine dağıttı. Böylelikle kripto para birimi airdrop’larını bir şekilde düzene sokmuş oldu. Bitcoin Cash (BCH), her bir Bitcoin için zirveyi gördüğü zaman binlerce dolar değerinde Bitcoin jetonu dağıttı.

Bir başka bilinen kripto para airdrop’u da UniSwap yönetişim belirteci olan UNI’nin 2020 yılında merkezi olmayan borsa (DEX) kullanıcılarına sunmuş olduğu airdrop’tur. Totalde 250 binin üzerinde hesap için hesap başına 400 UNI belirteci dağıtıldı. Böylelikle kişi başına binlerce dolar değerinde token verilmiş oldu. UNI tokenlerini zamanında satabilen kripto para yatırımcıları için son derece karlı bir kazanç oldu.

Airdrop Çeşitleri Nelerdir?

Her biri benzersiz özelliklere sahip olan birkaç airdrop çeşidi bulabilmek mümkündür. Kripto para projeleri, genellikle airdrop’ları büyümeye çalıştıkları bir pazarlama aracı olarak değerlendirir. Örneğin kripto projeleri, daha çok marka bilinirliği ve daha geniş kullanıcı kitlesine sahip olabilmek için kullanabilir. Bunun dışında ilk kullanıcılarını ödüllendirmek de isteyebilir.

Bir kripto projesinin amacı airdrop çeşitleriyle alakalı olabilir. Yaygın olarak tercih edilen airdrop çeşitleriyse şunlardır:

  • Standart uçak: jetonlar ücretsiz olarak dağıtılır ve ekstra bir işlem gerektirmez.
  • Ödül airdrop’u: görevlerini tamamlayan kullanıcılar jeton sahibi olabilir.
  • Tutucu airdrop: başka bir kripto para projesinde token sahibi olan kullanıcılar airdrop alabilir.

Kripto Airdrop’ları Güvenilir mi?

Çoğu zaman kripto airdrop’ları zararsız ve güvenli görülebilir. Fakat bu durum her zaman için geçerli değildir. Dolandırıcılar diğer pek çok alanda olduğu gibi kripto para piyasalarında da airdrop’lar aracılığıyla insanları dolandırmaya devam ediyor. Kripto para birimleri ya da özel anahtarlara sahip olarak kripto yatırımcılarına zarar verebilecek yöntemler geliştirebilirler.

Kripto para yatırımcılarının her konuda olduğu gibi airdrop’lar konusunda da dikkatli olması gerekir. Özellikle de gerçekçi olmayacak seviyede yüksek meblağlarla vaatte bulunan airdrop’lara karşı dikkatli olunması son derece önemlidir. Bununla beraber cüzdanı güvenilirliğinden emin olmayan yerlere bağlamak ya da özel anahtarlardan vazgeçmenin hiç de mantıklı olmadığını unutmamak gerekir.

Airdrop’ların geçmişine bakıldığında dolandırıcıların bu amaç doğrultusunda kripto para birimlerine yatırdığı pek çok farklı airdrop bulunur. Zaman içinde bu jetonların sahte ve satışının gerçekleştirilemez olduğu anlaşılmıştır. Bir dolandırıcılık hikayesine konu olmadığınızdan emin olmak için kripto projesinin arkasındaki geliştirici ekip hakkında bilgi edinmek ve diğer kullanıcıların yorumlarını dikkate almak önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir