Bitcoin Ajandası

Kripto Araştırmalarında ChatGPT’yi Kullanmanın 5 Etkin Yöntemi
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Kripto Araştırmalarında ChatGPT’yi Kullanmanın 5 Etkin Yöntemi

Kripto Araştırmalarında ChatGPT’yi Kullanmanın 5 Etkin Yöntemi

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
17 0

Teknolojinin sunduğu üstün hizmetler arasında yer alan ChatGPT doğru bir biçimde kullanıldığı zaman hem karışık gibi görünen terimleri anlaşılır hale getirmeyi hem teknik incelemeleri gözetlemeyi hem de kurucuların geçmişiyle tokenomiklerin analizini gerçekleştirmeyi sağlayabilir.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT Nedir?
ChatGPT Nedir?

Dünya günden güne gelişmeyi sürdürmektedir. Bu gelişmeler doğrultusunda hayat kolaylaştırıcı yüzlerce farklı buluş bireylerin hayatında yerini çoktan almış durumdadır. ChatGPT de bunlardan biridir. OpenAI tarafından geliştirilmiş olan bu sistem kısaca yapay zekâ tabanlı bir sohbet robotu olarak tanımlanabilir.

Bu robot, kendisine yöneltilen soruları tıpkı bir insanmışçasına cevaplandırabilmektedir. Yalnızca bununla kalmayan robot bireyin hangi dilde yazdığını da çözebilmekte, açıklayıcı metinler de oluşturabilmektedir. Maharetli robot ayrıca farklı pek çok programlama dilinde program da yazabilmekte ve hataları fark ederek ayıklayabilmektedir.

Son derece tatmin edici yanıtlarla insanları şaşırtmayı başaran ChatGPT, verdiği cevaplar için gereken bilgiyi internet üzerinden sağlar. Google üzerinden bulduğu bilgiyi hızlı bir biçimde bireye ulaştıran robot soruları yanıtlarken kaynak belirtmeden bu işi gerçekleştirir. İnternet üzerinde yer alan bilgilerle eğitilen bu akıllı sistem cümleleri sözcük sözcük oluşturur ve her bir sözcüğün ardından gelme ihtimali bulunan ifadeyi ayırt ederek ilerleme kaydeder.

Elbette bu yapay zekâ tabanlı robotun da zaman zaman hatalı bilgiler verdiğini söylemek mümkündür. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere bu robot ihtiyaç duyduğu bilgilere internetten erişim sağlar. İnternette yer alan hatalı bilgilerin varlığı karşısında bu sistemin de bazen yanlış cevaplar verebileceği ihtimali güçlenmiş olur.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT robotun nasıl kullanılacağı pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer alır. Nu akıllı sistemin kullanılabilmesi için 18 yaşından büyük olma şartı vardır. Bunun yanı sıra bir OpenAI hesabına sahip olmak gerekir. Bu sohbet robotu şimdilik ücretsiz bir biçimde kullanıma açıktır. Aşağıda yer alan adımlar takip edildiği takdirde kayıt işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir ve bu akıllı robotun kullanımına başlanabilir:

 • Öncelikle OpenAI internet sitesine girilir ve ”Introducing ChatGPT research release” yazısına tıklanır. Bu seçenek internet sitesi arayüzünün üst bölümünden basit bir biçimde bulunabilir.
 • Ardından kişiden kaydolması ya da oturum açması istenir. Eğer birey OpenAI hesabına sahip değilse e-posta adresi kullanmak suretiyle “Sign Up” kısmından zahmetsizce kayıt işlemini gerçekleştirebilir.
 • Eğer birey zaten bir hesaba sahipse “Log In” kısmından doğruca giriş yapabilir.
 • Üyeliğin ardından giriş yapıldığı zaman ChatGPT’nin birtakım standart sınırlamaları ve yetkinliği ile karşı karşıya kalınır. Bu sisteme dair beklentilerin ne olması gerektiğiyle ilgili bilgi sahibi olmak adına bu kısma dikkat edilebilir.
 • Bilgilendirme yazısının incelenmesinin ardından ChatGPT ile etkileşim kurma aşamasına geçilebilir. Bir sohbet başlatmak üzere arayüzün alt bölümünde bulunan mesaj kutusu kullanılabilir.
 • Bu sistem bireyin sorduğu soruya ya da yazdığı mesaja oldukça hızlı bir biçimde yanıt verir. Alınan yanıt beğenilmezse “Try Again” seçeneğine tıklanabilir. Böylece farklı bir cevap alınabilir.

ChatGPT Kripto Araştırması için Nasıl Kullanılır?

Pek çok araştırma için tercih edilen bu akıllı robot kripto araştırmaları için de rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle karmaşık gelen kripto terimlerinin çok daha sadeleştirilebilmesi bu robotla mümkün hale gelebilir. Doğru bir biçimde kullanıldığı takdirde token’lar ve teknik incelemeler gibi karşılık bilgileri analiz etmeye de yardımcı olur.

Bu sistemin bireylere nasıl yardımcı olacağı ile alakalı hususlardan önce kullanılabilecek farklı birtakım komut çeşitlerini ve bu komutların nasıl yapılandırılacağını öğrenmek çok önemlidir. Birçok farklı bilgi komutu bulunsa bile kripto araştırması adına bazı komutlar hem öğretici hem bilgilendirici hem de rol oynama biçiminde sınıflandırılabilir.

Bilgi Komutları

Bilgi komutları, olgulara dayalı bilgileri aramak ve terimleri açıklamak amacıyla kullanılabilir. Söz konusu komutlar belirli birtakım kavramların tanımını ya da belirli bir mekanizmanın nasıl çalışabileceğinin arkasında yer alan açıklama gibi genel araştırma hedefleri için kullanılmaktadır.

Misal komutlar:

 • Gas ücretleri nelerdir?
 • Hızlı kredi nedir ve bir coin’in fiyatını nasıl etkiler?
 • Kriptoda staking nedir ve kârlı mıdır?

Görüşe Dayalı Komutlar

Bir projenin eksilerini ve artılarını görüşe dayalı komutlar tartışmaktadır. ChatGPT düşünceye ya da görüşe sahip değildir. Bununla beraber bilinen bakış açılarına dayanmak suretiyle bir avantaj ya da dezavantaj listesi ortaya çıkarabilir.

Misal Komutlar:

 • Soğuk cüzdan kullanımının dezavantajları ve avantajları nelerdir?
 • Proof of Stake sisteminin zayıf ve güçlü taraflarını değerlendir.
 • İlk coin tekliflerine yatırım yapmanın eksileri ve artıları nelerdir?

Öğretim Komutları

Bilgileri özetleme, teknik incelemeleri gözden geçirme, token’ları analiz etmeyi içeren bir vazifesi yerine getirme talimatlarını vermek üzere öğretim komutlarından faydalanmak mümkündür.

Misal komutlar:

 • Bana fiyat değeri üzerinden etkisiyle ilgili Ethereum Üçlü Halving’in bir analizini sağla.
 • BLUR ekosisteminin coinlerini analiz et.
 • BNB teknik incelemesinin ana noktalarını özetle.

White Paper İnceleme

Projenin ardında yer alan ekipçe yayınlanmış olan mühim kripto projeleri raporları teknik incelemeler olarak isimlendirilir. Yardımcı programın yol haritası, tokenlar ve proje ile alakalı bütün alakalı bilgiler hakkında derin bilgi barındırdığı söylenebilir. Yatırımcı bireyler adına bir kripto projesinin teknik incelemesinin incelenmesi projeyle alakalı ana bilgiler sunduğu ve bunun yanı sıra yatırımcıların bilinçli karar vermesini sağladığı için oldukça mühimdir.

Bireyler kafa karışıklığı yaşadığı yahut da anlamadıkları herhangi bir noktada ChatGPT’ye takip soruları yöneltebilir ya da karmaşık kavramları basit hale getirmek için yukarıda sıralanan komutları kullanabilirler.

Karmaşık Terimleri ve Konuları Basit Hale Getirme

Devamlı olarak gelişen kripto para dünyasına her geçen gün yeni kavramlar eklenmektedir. Haliyle yatırımcılar tarafından takip edilse dahi bazı terimler karmaşık gelebilir. ChatGPT sayesinde model üzerinden onlar sindirilebilir bilgi parçacıklarına çevrilebilir.

Misal Komutlar:

 • Orta düzeyde kripto para bilgim var. Likidite havuzlarını bana açıkla.
 • Kriptografik sağlama işlevi ifadesini bir gencin anlayacağı biçimde açıkla.
 • Bitcoin madenciliğini daha kolay terimler kullanarak açıkla.
 • Kripto para alanında tümüyle yeni biriymişim gibi bana Proof of Work hakkında bilgi ver.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir